ԲՀԿ, ՀՅԴ ու «Հայրենիք» կուսակցությունների հայտարարությունը
Հայտարարությունում ասվում է. «Ինչպես հայտնի է, այսօր Բարգավաճ Հայաստան, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն և Հայրենիք կուսակցությունների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել ընդհանուր առմամբ 9 էջից բաղկացած՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով սահմանված հանցագործությունների մասին հաղորդում։ Ըստ էության, ներկայացված հաղորդումը միտված է օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաև բարձրաստիճան այլ պաշտոնատար անձանց հանցակցությամբ իրականացված իշխանության յուրացմանը իրավական գնահատական տալուն։
Սահմանադրական դատարանի և դրա առանձին դատավորների դեմ նախաձեռնված և դատական իշխանությունը զավթելուն միտված գործողությունները սկսվել և շարունակվում են մեկ տարուց ավելի՝ նպատակ ունենալով Սահմանադրական դատարանում ձևավորել կառավարելի մեծամասնություն: Այլ խոսքով՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորների լիազորությունները դադարեցնելու և Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնավարումից զրկելու, ինչպես նաև նրանց փոխարեն այլ անձանց նշանակելու միջոցով օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ներկայացնող, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնատար անձինք` հանցակցությամբ, տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին և այդ ամենը կատարում են` վերազանցելով իրենց լիազորությունները։
Այս գործողություններով հանցակիցները խախտում են իշխանությունների տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունքը և անգամ փաստացի վերացնում Հայաստանի Հանրապետության՝ իրավական պետության լինելու բնութագիրը։
Նկատի ունենալով, որ այս փաստերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի առերևույթ հատկանիշներ պարունակող արարքներ և առաջնորդվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով` հանցագործության մասին Գլխավոր դատախազություն ներկայացված հաղորդմամբ խնդիր է դրված հարուցել քրեական գործ և կատարել պատշաճ, անաչառ ու համակողմանի նախաքննություն»:

«Процветающая Армения», АРФД и «Родина» выступили с заявлением
Сформированная партиями «Процветающая Армения», АРФ «Дашнакцутюн» и «Родина» рабочая группа выступила с заявлением.
«Как известно, сегодня партии «Процветающая Армения», АРФ «Дашнакцутюн» и «Родина» представили в Генеральную прокуратуру состоящее в общей сложности из 9 страниц заявление о преступлениях, предусмотренных тремя статьями Уголовного кодекса РА. По сути, поданное заявление нацелено на дачу правовой оценки узурпации власти, совершенной законодательной и исполнительной властями при соучастии также других высокопоставленных должностных лиц», – говорится в сообщении, распространенном группой во вторник, 30 июня.
В заявлении также отмечается, что «инициированные против Конституционного суда и отдельных судей КС и нацеленные на захват судебной власти действия были начаты и продолжают предприниматься уже больше года, имея целью сформировать в Конституционном суде управляемое большинство».
«Иными словами, не предусмотренным Конституцией способом, путем прекращения полномочий трех судей КС и отстранения председателя Конституционного суда от должности, а также назначения на их место других лиц, представители законодательной и исполнительной ветвей власти в соучастии с группой других высокопоставленных должностных лиц завладевают полномочиями Конституционного суда и все это совершают с превышением своих полномочий. Этими своими действиями соучастники нарушают принцип разделения и сбалансированности властей и даже фактически устраняют характеристику Республики Армения как правового государства», – отмечается в заявлении.
«С учетом наличия в данных фактах деяний, содержащих видимые признаки части 1 статьи 300, части 1 статьи 300․1 и части 1 статьи 309 Уголовного кодекса РА и руководствуясь соответствующими статьями Уголовно-процессуального кодекса РА, поданным в Генпрокуратуру заявлением ставится задача возбудить уголовное дело и провести надлежащее, беспристрастное и всестороннее расследование», – указывается в заявлении.