Լիազորությունները դադարած ՍԴ դատավորների կենսաթոշակի իրավունքի ապահովման վերաբերյալ նախագծին կողմ քվեարկեց 80 պատգամավոր, դեմ 1
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նախագծին կողմ քվեարկեց 80 պատգամավոր, դեմ՝ 1:
Նշենք, որ նախագիծը վերաբերում էր Սահմանադրության փոփոխությններով պայմանաավորված ՍԴ օրենքի 88-րդ հոդվածի անցումային դրույթների համապատասխանեցնելուն Սահամանադրության 213 հոդվածի նոր խմբագրությանը, քանի որ օրենքը փաստացի հակասում է Սահմանադրությանը: Առաջարկվում է փոփոխել ՍԴ դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրող մարմինների առաջադրման հերթականությունը, ըստ որի՝ առաջին առաջադրումը կատրավելու է՝ առաջինը ՀՀ կառավարության, երկրորդը՝ Հանրապետության Նախագահի, երրորդը՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել էր, որ նախագծերի կարգավորման առարկայի հիմնական նպատակը կենսաթոշակի իրավունքի ապահովումն է ՍԴ այն դատավորների, որոնց լիազորությունները դադարել են Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում:
Նշենք, որ Ազգային ժողովի այսօրվա նիստին չեն մասնակցում ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները՝ «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները:
Հիշեցնենք նաև, որ հունիսի 22-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը: Ըստ այդ փոփոխությունների, որոնք ուժի մեջ են մտել հունիսի 26-ին, դադարում է ՍԴ երեք դատավորների՝ Հրանտ Նազարյանի, Ֆելիքս Թոխյանի և Ալվինա Գյուլումյանի պաշտոնավարումը, ինչպես նաև դադարում է Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը ՍԴ նախագահի պաշտոնում: ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը դիմել է ՍԴ՝ վիճարկելով սահմանադրական փոփոխությունների սահմանադրականությունը:

Парламент одобрил поправки в закон «О Конституционном суде» и в смежные законы
На внеочередной сессии Национального собрания Армении 30 июня во втором и окончательном чтении депутаты одобрили поправки в закон «О Конституционном суде» и в смежные законы. «За» проголосовали 80 депутатов от правящего альянса «Мой шаг», «против» выступил 1.
Отметим, что и на этот раз фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» решили бойкотировать внеочередное заседание парламента, заявив о нежелании участвовать в противоправном процессе конституционных изменений.
После принятия в спешном порядке поправок в Конституцию стало очевидным, что власти «забыли» «подправить» под них закон «О Конституционном суде». На это указали несколько судей КС, юристы и оппозиция.