Ռուբեն Ջաղինյան. «Կարծում եմ, Շարմ Հոլդինգ»–ի հեղինակությունը վարկաբեկող բովանդակությամբ նամակի հրապարակային տարածմանը պետք է հաջորդի Ձեր հրապարակային ներողությունը»
Հարգելի Հելեն Մեչիտովա,
Ի պատասխան 2011 թվականի մարտի 31-ին «Շարմ ընկերությունը յուրացրել է ուրիշի նվաճումները» վերտառությամբ Ձեր` Ազգային երաժշտական մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին ուղղված նամակի` հարկ եմ համարում հայտնել  մեր զարմանքն ու դժգոհությունը` ընկերության հասցեին ուղղված դժգոհության, խնդրո առարկայի ոչ մասնագիտական և ոչ բավարար իմացության, ինչպես նաև` հրապարակային կերպով անհիմն մեղադրանքներ և չստուգված տեղեկատվություն ներկայացնելու վերաբերյալ:
«Շարմ Հոլդինգ» ընկերության մասին Ձեր արտահայտած անարդարացի դժգոհության, ինչպես նաև` զրպարտության առնչությամբ, մեր կողմից քայլեր ձեռնարկվեցին իրավիճակին վերաբերող տեղեկությունները պարզելու ուղղությամբ:
Նախ, հրավիրում եմ Ձեր ուշադրությունն առ այն, որ “Kavkaz Jazz 2010” փառատոնն ինքնին  որևէ կազմակերպության կողմից ներկայացված չի եղել որևէ մրցանակաբաշխության Հայաստանում: Սակայն, հանդիսանալով Հայաստանի շոու-բիզնեսի ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպություն, որը մի շարք նախագծերի շրջանակներում համագործակցում է Ձեր նամակում հիշատակված պրոդյուսեր Արթուր Ասատրյանի հետ, մեր պարտքն ենք համարում տեղեկացնել որ նոմինացված է եղել “Kavkaz Jazz 2010 փառատոն” վերնագրով ֆիլմը, որը մաս է կազմում Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության նախաձեռնությամբ, “Հայկական ջազը 70 տարեկան է” հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ իրականացված “Kavkaz Jazz” նախագծի:
Համաձայն “Հայկական ջազը 70 տարեկան է” ՀԿ-ի ներկայացուցչի մեզ տված պարզաբանման` վերոհիշյալ կազմակերպությանը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության կողմից վստահված է եղել փառատոնի հայ մասնակիցների ընտրության գործընթացը, Վրաստան կատարած նրանց ուղևորության կազմակերպումը, ինչպես նաև` հայկական կողմի մասնակցության մասին վավերագրական ֆիլմի նկարահանումը: “Շարմ Հոլդինգի” դերակատարումը այս պարագայում սահմանափակվում է վերոհիշյալ հասարակական կազմակերպության պատվերով ֆիլմի նկարահանման և  դրա արտադրական գործընթացների իրականացմամբ: Այսինքն` մեր ընկերության կողմից ֆիլմի ստեղծման վրա աշխատել են Վրաստան գործուղված գործադիր պրոդյուսերը, օպերատորը, ներգրավված են եղել մեզ պատկանող տեխնիկական ռեսուրսները և այլն:
Հավանաբար այս նախագծի իրականացման համար Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության կողմից գործընկերոջ ընտրությունը` ի դեմս “Հայկական ջազը 70 տարեկան է” ՀԿ-ի, պայմանավորված է տարիների արդյունավետ համագործակցության փորձով: Ինչպես մեզ հայտնի դարձավ, միայն վերջին մի քանի տարիների ընթացքում այս երկու կառույցների կողմից համատեղ իրականացվել են այնպիսի նախագծեր ինչպիսիք են` ամերիկացի կիթառահար Սթենլի Ջորդանի, Pilobolus Dance Theatre թատրոնի, Ջերրի Բերգոնզիի հնգյակի համերգները Երևանում: ՀԿ-ի գործունեության մասին մանրամասներ կարող եք գտնել www.armenianjazz.am  կայքէջում:
Խոսելով “Հայկական ջազը 70 տարեկան է” կազմակերպության և  դրա  ծավալած գործունեության մասին` անհրաժեշտ է անդրադառնալ նաև դրա ղեկավարին` ինչպես Ձեր նամակում է ասվում “ոմն” Արթուր Ասատրյանին: Պարոն Ա. Ասատրյանը Հայաստանի երգի պետական թատրոնի տնօրենն է, Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի, Հայկական ջազի 70-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների, 2009 թվականին Եվրատեսիլում Հայաստանը ներկայացրած Ինգա և Անուշ Արշակյանների պրոդյուսերը, և ինչպես արդեն նշեցինք` “Հայկական ջազը 70 տարեկան է” ՀԿ-ի հիմնադիրը և ղեկավարը: Իր բազմամյա գործունեության համար Արթուր Ասատրյանը արժանացել է ՀՀ Մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալին: Կարծում եմ, որ նշված տեղեկությունները շատ բան կասեն Ձեզ` որպես տարածաշրջանային ջազ փառատոնի ղեկավարի և լիովին բավարար են այս հարգարժան անձնավորության մասին կարծիք կազմելու համար:
Պատասխանելով Ձեր` “համաձայնության և անհամաձայնության օպուսի” վերջին մասում հնչեցված դժգոհությանը առանց փառատոնի ղեկավարության իմացության տեսանյութեր օգտագործելու մասին` ասեմ, որ մրցանակաբաշխությանը ներկայացված էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության և “Հայկական ջազը 70 տարեկան է” ՀԿ-ի կողմից ֆինանսավորված ֆիլմը, որի իրավատերը վերոհիշյալ հասարակական կազմակերպությունն է: Այսպիսով, մրցանակաբաշխությանը ցուցադրված տեսանյութը հատված է մեր կողմից նկարահանված և պատրաստված ֆիլմից, և ոչ թե ձեր տրամադրած նյութերից հավաքված կտոր, ինչպես Դուք եք նշում:
Կարծում եմ, «Շարմ Հոլդինգ» ընկերության անունը և հեղինակությունը վարկաբեկող բովանդակությամբ նամակի հրապարակային տարածմանը պետք է հաջորդի Ձեր հրապարակային ներողությունը` մեր ընկերության մասին իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ տարածելու և անհիմն մեղանդրանքներ ներկայացնելու համար:

За клеветническим письмом, порочащим авторитет «Шарм Холдинг», должно последовать публичное письмо с извинениями – Рубен Джагинян
Как уже сообщалось, 31-го марта директор фестиваля «KAVKAZ JAZZ 2010» Елена Мечитова адресовала письмо организаторам Армянской национальной музыкальной премии, в котором, в частности, обвинила компанию «Шарм Холдинг» в «присвоении чужих заслуг». Сегодня генеральный директор ООО «Шарм Холдинг» Рубен Джагинян распространил ответное письмо, в котором говорится:
«Уважаемая госпожа Мечитова!
Хотя Ваше письмо от 31 марта 2011 года под заголовком «Компания Шарм присвоила чужие заслуги» адресовано организаторам Национальной музыкальной премии  Армении, считаем своим долгом пролить свет на поднятый Вами вопрос, а также выразить Вам свое удивление по поводу обвинений, высказанных в адрес компании Шарм Холдинг, недоумение по поводу непрофессионального владения темой проблемы,  негодование в связи с публичным предъявлением голословных обвинений и возмущение публикацией непроверенной информации.
Во-первых, позвольте заметить,  что южнокавказский джаз – фестиваль KAVKAZ JAZZ 2010 не номинировался какой бы то ни было организацией на получение какой бы то ни было премии в Армении.
Однако, будучи компанией, занимающейся шоу-бизнесом в Армении, и, соответственно, владеющей информацией о происходящих культурных событиях в нашей стране, а также компанией, претворившей в жизнь не один проект в сотрудничестве с упоминаемым в Вашем письме Артуром Асатряном, считаем своим долгом довести до Вашего сведения, что на получение премии номинировался фильм под названием Фестиваль KAVKAZ  JAZZ 2010, являющийся частью инициированного посольством США в Армении и проведенного в партнерстве с  общественной организацией "70 лет армянскому джазу” проекта  KAVKAZ  JAZZ.
Как нам объяснили в ОО “70 лет армянскому джазу”, суть проекта заключалась в выборе группы и исполнителей, представляющих Армению  на южнокавказском  джаз–фестивале и съемку документального фильма. Кстати, что касается компании Шарм Холдинг - наша роль заключалась в том, что компания по заказу ОО “70 лет армянскому джазу” была занята в изготовлении этого фильма: над ним работал исполнительный продюсер нашей компании, оператор, была предоставлена наша съемочная техника и т.д.
Как в данном письме, так и вообще, не нахожу нужным Вам объяснять, какая огромная работа проводится при реализации подобных проектов, каким образом осуществляется процесс отбора исполнителей и почему организаторы данного проекта считают эту работу достойной Национальной премии.
Выбор партнера (кстати, хотелось бы обратить на этот факт ваше внимание – именно партнера, а не координатора!) Посольством CША определялся, видимо, его многолетним и позитивным сотрудничеством с  ОО “70 лет армянскому джазу”, а именно: только в течение последних лет они организовали концерты американского гитариста Стенли Джордана, Pilobolus Dance Theatre, квинтетa Джерри Бергонзи, провели конкурс молодых джазменов для их дальнейшего обучения в Berklee College of Music (Boston, the USA) и многих других. Более подробно с деятельностью ОО “70 лет армянскому джазу”, Вы можете ознакомиться на сайте http://armenianjazz.am/ .
Кстати, возможно именно потому, что на премию номинировался не фестиваль, директором которого Вы являетесь, а документальный фильм, Вам незнакомо имя продюсера вышеупомянутого проекта - некоего” Артура Асатряна. А. Асатрян является  директором Государственного театра песни Армении, продюсером Государственного джаз оркестра Армении, председателем общественной организации “70 лет армянскому джазу”, продюсером юбилейных мероприятий, посвященных 70-летию армянского джаза, продюсером Инги и Ануш Аршакян – делегатов Армении на Евровидении 2009, обладателем золотой медали Министерства культуры РА.  Думаем, что эта информация не является лишней для человека, имеющего даже опосредованное отношение к джазу.
Вследствие того, что наша компания была обвинена в нелицеприятных шагах, мы приложили немало усилий, дабы навести справки для прояснения ситуации. Выражаем свою огромную благодарность Общественному Телевидению Армении за предоставленный видеоматериал  церемонии награждения,  ОО “70 лет армянскому джазу” и Посольству США в Армении, которые пошли нам навстречу и предоставили конфиденциальную информацию о своих документально заверенных отношениях касательно проекта KAVKAZ  JAZZ в Армении.  Из  чего, отвечая на заключительную часть Вашего опуса о согласии или несогласии  администрации фестиваля на использование любых материалов,  доводим до Вашего сведения, что на премию был представлен фильм, снятый по заказу Посольства США, финансируемый  Посольством США и ОО “70 лет армянскому джазу”, правообладателем которого является вышеназванная общественная организация.
Таким образом, представленный на Церемонии демонстрационный ролик являлся фрагментом  вышеуказанного фильма, а никак не вами отснятым материалом.
Предполагаю, что со своей стороны организаторы Армянской национальной музыкальной премии, также ответят на Ваше письмо и если найдут нужным – объяснятсяс дирекцией фестиваля. Правда, лично мне непонятно, на какой именно предмет.
Со своей же стороны, я считаю, что за опубликованием клеветнического письма, порочащего доброе имя и авторитет нашей компании, должно последовать опять же публичное письмо, в котором  компании Шарм Холдинг” будут принесены если не объяснения причин, по которым Вы нашли приемлемым для себя выдвижение обвинений на основании слухов, неверно истолкованных кем-то слов или еще чего то, не менее призрачного,  то хотя бы извинения».