Բողոքի ակցիա «Գլենդել Հիլզ»–ի դեմ՝ Գյումրիում
Այսօր Գյումրիի Մուշ 2 թաղամասում, բողոքի ակցիա են կազմակերպել մոտ 300 շինարարներ։ Նրանք բողոքում են, որ «Գլենդել Հիլզ» շինկազմակերպությունը, ով աղետի գոտում բնակարանաշինություն է իրականացնելու, պատրաստվում է իրենց շատ ցածր վճարել՝ կատարվելիք աշխատնքների դիմաց:
Ըստ շինարարների հաշվարկի, առաջարկվող գնային քաղաքականության պայմաններում, իրենց աշխատավարձը կկազմի ընդամենը 50-60 հազար դրամ, ինչն անընդունել է:
Շինարարներից մեկը նշեց, որ ի պատասխան իրենց բողոքի, կազմակերպությունից պատասխանել են, որ ճգնաժամ է, իրենք չեն կարող համապատասխան չափով վճարումներ կատարել. «Ուզում եք աշխատեք, ուզում եք մի աշխատեք, այլ ցանկացողներ շատ կլինեն»,- պատասխանել են բանվորներին:
Բանվորների խոսքերով՝ փորձ է արվում օգտվել Գյումրիում ստեղծված սոցիալական ծանր իրավիճակից. «Շատերը չեն մեկնել Ռուսաստան, մնացել են էստեղ, աշախատանքը՝ քիչ, աշխատել ցանկացողները՝ շատ։ Հիմա սրանք օգտվում են էդ հանգամանքից ու ինչ գին ցանկանում՝ դնում են։ Մարդ 50-60 հազար դրամով ո՞նց ընտանիք պահի»,- դժգոհեց շինարարներից մեկը:
«Գլենդել Հիլզ» շինկազմակերպության Գյումրու կառուցապատման պատասխանատու Միքայել Ներսիսյանը, ընդհակառակը, մեզ հետ զրույցում պնդում էր, որ, իրենց հաշվարկներով, արհեստավոր շինարարն ամսեկան ստանալու է 150-170 հազ. դրամ աշխատավարձ: Նրա խոսքերով՝ իրենք կառուցապատման 1 քառակուսի մետրը գնահատել են 2000 դրամ. «Եթե ամսեկան 70-75 քառակուսի մետրի գործ անեն՝ դա կսատացվի իմ նշած թիվը»,- ասել է Միքայել Ներսիսյանը: Շինարարների հաշվարկներով բոլորովին այլ թվեր են ստացվում:
Վեճը չի հարթվել, շինարարները որոշել են երեքշաբթի օրը հավաքվել մարզպետարանի դիմաց՝ իրենց բողոքը ներկայացնելու մարզային իշխանություններին:
«Գլենդել Հիլզ» շինկազմակերպությունում ներկայումս գրանցված են մոտ 1500 շինարար:
Տեղեկացնենք, որ կառավարության երեկվա նիստում որոշվել է կառուցապատող կազմակերպություններին 20 մլրդ դրամ հատկացնել, ըստ նույն որոշման, կարիքի դեպքում, այդ գումարը կարող է կրկնապատկվել։

Акция протеста перед «Глендел Хиллз» в Гюмри
Сегодня в Гюмри в районе Муш 2 около 300-от строителей организовали акцию протеста. Они жаловались на строительную организацию «Глендел Хиллз», которая будет проводить жилищное строительство в зоне бедствия. Дело в том, что она за проведенные работы готовиться заплатить слишком мало денег.
По подсчетам строителей, в условиях предлагаемой ценовой политики, их зарплата составит 50-60 тыс. драмов, что неприемлемо.
Один из строителей отметил, что в ответ на их акцию протеста в организации сказали, что всему виной кризис и поэтому им не могут выплачивать зарплату в полной мере. «Хотите, работайте, хотите - нет. Полно других желающих», - сказали рабочим.
По словам рабочих, работодатели пытаются воспользоваться тяжелой социальной обстановкой, сложившейся в Гюмри. «Многие не поехали в Россию, остались здесь, а работы мало, в то время как желающих работать - много. Сейчас они пользуются этим, и предлагают ту цену, которую хотят. Разве можно на 50-60 тысяч содержать семью?» - выразил свое недовольство один из строителей.
Ответственный за строительство в Гюмри компании «Глендел Хиллз» Микаел Нерсисян в беседе с нами отмечал, что, напротив, по их подсчетам рабочий-строитель ежемесячно будет получать 150-170 тыс. драм. «Если они в месяц будут выполнять работу на 70-75 кв.м, получится эта цифра», - отметил М.Нерсисян. По подсчетам же самих строителей получаются совсем другие цифры.
Конфликт не был разрешен, рабочие решили во вторник собраться перед зданием марзпетарана с тем, чтобы представить свои жалобы властям марза.
В строительной компании «Глендел Хиллз» на сегодня зарегистрированы 1500 рабочих.
Напомним, что на вчерашнем заседании правительства было принято решение выделить 20 млрд. драмов компаниям, выполняющим строительные работы. Согласно тому же решению, в случае необходимости, данная сумма может быть удвоена.