Նաիրա Զոհրաբյան. «Սա ես գնահատում եմ որպես քաղաքական խայտառակություն»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք ապրիլի 13-ին ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիարակության և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թիկնապահի միջև միջադեպ էր տեղի ունեցել` վերջինս խոչընդոտել էր ՀՀ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի աշխատանքը:
Բացի այդ ՀՀ պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանին և Զարուհի Փոստանջյանին չէր հաջողվել հարց ուղղել Թուրքիայի վարչապետին` հարցերի համար հերթագրվածների ցուցակը ԵԽԽՎ քարտուղարության կողմից ուշացնելու հետևանքով:
ՀՀ պատվիրակության անդամները տեղի ունեցածի կապակցությամբ հարցադիմում էին ներկայացրել ԵԽԽՎ քարտութղարությանը, ճշտելու, թե ինչպես է պատահել, որ Ն.Զոհրաբյանն ու Զ.Փոստանջյանը 3-րդն ու 4-րդը հերթագրված լինելով հայտնվել էին ցուցակի վերջում:
Արդեն այսօր` ապրիլի 14-ին ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը «7օր»-ին ԵԽԽՎ-ից տեղեկացրել է, որ իրենք ստացել են ԵԽԽվ քարտուղարության պաշտոնական գրավոր պատասխանը.
-ԵԽԽՎ քարտուղարությունն իր պատասխանում փաստորեն ընդունել է, որ դա որոշել է անձամբ ԵԽԽՎ նախագահ Չավուշօղլուն և հղում են արել ԵԽԽՎ կանոնադրության C.8 հոդվածին, որտեղ գրված է հետևյալը՝ եթե ԵԽԽվ-ում կա հրավիրյալ, տվյալ դեպքում դա Թուրքիայի վարչապետն էր, ապա ԵԽԽՎ նախագահը իրավունք ունի անձամբ որոշելու հերթագրվածներից ում ինչ հերթականությամբ տեղվորի ու ձայն տա: Պատասխանի մեջ գրված էր, որ Մևլութ Չավուշօղլուն օգտվել է իր այդ իրավունքից ընձեռնված կանոնադրությամբ: Սա ես գնահատում եմ որպես քաղաքական խայտառակություն,- ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա նշել է, որ եթե անգամ ֆորմալ առումով հղում է արվել կանոնակարգին, ապա քաղաքական առումով դա ուղղակի խայտառակություն է: Նրա խոսքերով՝ Չավուշօղլուն ուղղակի վախեցել է ՀՀ ներկայացուցիչներից, ովքեր կարող էին իր` Չավուշօղլուի և Էրդողանի համար անցանկալի հարցեր ուղղել:
-Կարծում եմ, սա այն դեպքն է, երբ կանոնակարգի հանձնաժողովին հստակ առաջարկ պետք է ներկայացնենք, որ կանոնակարգի այս դրույթը վերանայվի, որովհետև տվյալ դեպքքում կարծում եմ, որ Չավուշօղլուն պետք է հայտարարեր, թե շահերի բախում ունի և հրավիրյալի կարգավիճակում իր երկրի վարչապետն է ելույթ ունենում և ինքը խմբագրելով ելույթ ունեցողների ցանկը ընդամենը փորձել է դահլիճում բարեհաճ տրամադրություն ստեղծել Էրդողանի համար, ինչը նրան ուղղակի չհաջողվեց,- ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանը:

Наира Зограбян: «Я оцениваю это как политический позор»
13 апреля на сессии заседаний ПАСЕ между представителями армянской делегации и охраной премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана  произошел инцидент, связанный с тем, что телохранительница мешала  члену армянской делегации Наире Зограбян работать.
Кроме того, члены армянской делегации Наира Зограбян и Заруи Постанджян  лишились возможности задать вопрос турецкому премьеру в связи с тем, что список был оглашен со значительным опозданием, а имена армянских делегатов с третьей и четвертой строк в списке были перенесены на 21-ю и 26-ю строки соответственно.
В связи с произошедшим, члены армянской делегации обратились в секретариат ПАСЕ с целью выяснить, как вышло, что, они оказались в конце списка депутатов, желающих задать вопросы премьер–министру Турции
Сегодня Наира Зограбян сообщила «7or», что они в письменном виде получили официальный ответ из секретариата ПАСЕ.
«Секретариат ПАСЕ в своем ответе фактически признал то, что такое решение принял лично председатель ПАСЕ Мевлут Чавушоглу. При этом они  сошлись  на статью С.8 устава ПАСЕ, где отмечено, что если в ПАСЕ есть приглашенный (а в данном случае таковым был премьер-министр Турции), то председатель ПАСЕ имеет право лично решать расстановку лиц в списке желающих задать вопрос и наделить его правом голоса. В ответе было написано, что Мевлут Чавушоглу использовал свое право согласно уставу», - заявила Наира Зограбян, добавив, что если даже в формальном плане, они сослались на устав, то, в политическом плане, она оценивает это как позор.
По ее словам, Чавушоглу испугался представителей РА, которые могли бы задать нежелательные для него и Эрдогана вопросы.
«Думаю, что это тот случай, когда мы должны представить занимающейся уставом комиссии четкое предложение о том, чтобы это положение в уставе было пересмотрено. В данном случае, на мой взгляд, Чавушоглу должен был объявить, что имеет место столкновение интересов и в качестве приглашенного выступает премьер его страны. Внеся изменения в список желающих задать вопрос, он просто попытался создать в зале непринужденную атмосферу для Эрдогана, что ему просто не удалось», - добавила Зограбян.