ՀՀ պատգամավորները հակադարձում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին
ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ, անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը, որով նրանք մտահոգություն են հայտնել Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման կապակցությամբ և նշել, թե այն կարող է լարվածության հետագա աճի հանգեցնել, ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանն ասել է.
-Այս խաղը չի կարող անվերջ լինել: Թերևս մտահոգության տեղիք է տալիս այն հանգամանքը, որ, ի վերջո, երբ անհեթեթ, ծիծաղելի ու անուժ են դառնում բոլոր այդ սպառնալիքները, կարող է նաև ադրբեջանական ղեկավարությունն ուղղակիորեն պարտավորված լինի ավելի մեծ սադրանքների գնալու, մինչև իսկ պատերազմական գործողությունների համարժեք սադրանքների գնալու, որպեսզի կարողանա արդարացնել իրեն, որպեսզի կարողանա դուրս գալ այդ իրավիճակի միջից, որ ինքն իրեն դրել է:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանն էլ նշել է, որ իրենք հետևողականորեն պաշտպանում են մեր իշխանությունների այն գիծը, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը պետք է գործարկվի:
-Եվ ես չեմ կարծում, որ դա սադրանք է տարածաշրջանում` իրադրությունը սրելու ուղղությամբ, այլ, ընդհակառակը` Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկումը տնտեսության զարգացման, կապերի ամրապնդման միտում է: Դա ներդրում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ,-ընդգծել է Ա. Սաֆարյանը:
ՀՀ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի խոսքերով էլ` Ստեփանակերտի օդանավակայանի կառուցումը համանախագահների լիազորությունների կամ քննարկման շրջանակներից դուրս է:

Депутаты НС не согласны с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
Говоря в ходе сегодняшнего брифинга в Национальном собрании о заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором они выразили обеспокоенность в связи с открытием Степанакертского аэропорта, отметив, что это может привести к дальнейшему росту напряженности, секретарь парламентской фракции АРФД Артюша Шахбазян сказал:
«Эта игра не может длиться вечно. Быть может, поводом для их беспокойства является то, что, в конце концов, когда эти угрозы становятся нелепыми, смешными и бессильными, руководство Азербайджана, возможно, просто будет вынуждено пойти на еще большие провокации, вплоть до провокаций, равноценных военным действиям, чтобы суметь оправдать себя и выйти из ситуации, в которой оказалась по своей же вине».
Секретарь фракции «Процветающая Армения» Арам Сафарян отметил, что они последовательно защищают курс властей страны, согласно которому, Степанакертский аэропорт должен эксплуатироваться.
«И я не считаю, что эксплуатация аэропорта в Степанакерте является провокацией, которая обострит ситуацию в регионе. Напротив, это приведет к развитию экономики, укреплению связей. Это вклад в процесс урегулирования Карабахского конфликта», - подчеркнул А. Сафарян.
По словам главы фракции РПА Галуста Саакяна, вопрос строительства аэропорта в Степанакерте не входит в рамки полномочий или обсуждений сопредседателей МГ ОБСЕ.