ԵՀՄՖ. «Մենք հավատում ենք, որ արդարությունը չի գնվում և չի վաճառվում»
Մեծարգո պարոն Նախագահ, արդեն վատ ավանդույթի է վերածվել ամենամյա ապրիլի 24-ից առաջ Ձեզ դիմելը խնդրանք-պահանջով` կատարելու Ձեր պարտավորությունը Հայոց ցեղասպանության փաստը հաստատելու հարցում: Այդ պարտավորությունը Դուք վերցրել եք ի դեմս ամերիկահայությանը` ողջ համաշխարհային հայության առջև խոստանալով ցեղասպանության օրն ունենալիք Ձեր ելույթում հաստատելու 1915թ.-ին մարդկության դեմ կատարված ոճրագործությունը` այն անվանելով Ցեղասպանություն, ոճրագործություն, որի հետևանքով ոչնչացվել է հայ ժողովրդի մեծագույն մասը և կորստի է ենթարկվել այդ ժողովրդին պատկանող տարածքների 90 տոկոսը:
Մեծարգո Նախագահը, մենք դեռ չենք կորցրել մեր հույսը և հավատն, որ ԱՄՆ-ի նախագահն ունենալու է քաջություն հանդես գալու արդարությունը պաշտպանելու դիրքերից և հանուն մարդկության ապագայի կատարելու է մեծ երկրի նախագահին վայել քայլ: Մենք հավատում ենք, որ Դուք կատարելու եք Ձեր խոստումը և դրանով վերականգնելու եք Ձեր այն հեղինակությունն, որն ունեիք նախագահական ընտրություններից առաջ և ընտրություններից հետո ընկած ամիսների ընթացքում: Մենք հավատում ենք, որ արդարությունը չի գնվում և չի վաճառվում, հատկապես ժողովրդավարական դիրքերից ելնող և ազատության, ազնվության ու ժողովրդավարության համար պայքարող մի այնպիսի երկրում, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է: Մենք հավատով ենք սպասում ապրիլի 24-ին Ձեր ելույթին:

Мы верим, что справедливость не продается и не покупается – ФААЕ
Пресс-служба Форума армянских ассоциаций Европы (ФААЕ) распространила открытое письмо президенту США Бараку Обаме. В письме сказано:
«Многоуважаемый господин  президент!
Уже стало плохой традицией ежегодно перед 24 апреля обращаться к Вам с просьбой-требованием выполнить Вашу обязанность, которая состоит в подтверждении факта Геноцида армян. В лице армян Америки Вы взяли на себя эту обязанность перед армянами всего мира, пообещав в своем выступлении в день памяти жертв Геноцида армян подтвердить преступление против человечества, совершенное в 1915 году, назвав его Геноцидом, преступлением, в результате  которого была уничтожена большая часть армянского народа и потеряно 90 % принадлежащих армянам земель.
Уважаемый президент, мы пока не потеряли нашу веру и надежду на то, что у президента США хватит смелости выступить с позиций защиты справедливости  и во имя будущего человечества совершить шаг, достойный президента великой страны. Мы верим, что Вы выполните свое обещание и этим восстановите авторитет, которым Вы обладали до президентских выборов и в последующие месяцы. Мы верим, что справедливость не продается и не покупается, особенно в такой руководствующейся демократическими ценностями и борющейся за свободу, честность и демократию стране, как США. Мы с надеждой ждем Вашего выступления 24 апреля».