Սա խուլ հակամարտություն է Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակների միջոցով․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ)
Շավարշ Գևորգյանի հետ զրույցում Պոլիտէկոնոմիա հետազոտական ինստիտուտի քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանն անդրադառնում է՝ Ռուսաստանի ներգրավվածությանը այս պատերազմում, Թուրքիայի իրական, հեռուն գնացող նպատակներին, ի՞նչ կնշանակի Հայաստանի և Արցախի համար 5 շրջանների կորուստը, մեր հասարակության ընկալումը Ռուսաստանից օգնություն ակնկալելու պահով, միջազգային հանրության կամ Արևմուտքի պահվածքը՝ այսօր և պատմականորեն, Արցախի անկախության ճանաչման գործընթացը՝ ուղիղ համեմատական ռազմաճակատում տիրող իրավիճակի:

Это прикрытый конфликт между Россией и Турцией посредством армий Армении и Азербайджана – Ерванд Бозоян (видео)
В интервью программе «Право слова» политический обозреватель исследовательского института «Политэкономия» Ерванд Бозоян обратился к вовлеченности России в войне в Карабахе, к реальным и далеко идущим планам Турции, к значению для Армении и Арцаха потери 5 районов, к восприятию нашим обществом ожидаемой от России помощи, к поведению Запада и мирового сообщества – сегодня и исторически, а также к процессу признания независимости Арцаха, как явления прямо пропорционального царящей на линии фронта обстановке.