Կովկասյան Սպարտան․ Արցախի անկախությունը՝ գերխնդիր
Արցախը դարձել է կովկասյան Սպարտան, բայց պետք է ամեն ինչ անել, որ արցախահայությունը չարժանանա 300 սպարտանցիների ճակատագրին։ Մեզ բարոյական հաղթանակ պետք չէ։ Մեզ ապրող հերոսներ են պետք։
Մեզ իրակա՛ն հաղթանակ է պետք՝ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչում։
Մեր բանակը ռազմի դաշտում իր կյանքի գնով է նվաճում անկախության ու ազատ ապրելու իրավունքը՝ պայքարելով թուրք–ադրբեջանական զույգի դեմ (վարձկան ահաբեկիչներին չհաշված)։
Ուժերն անհավասար են, բայց մեր մոտիվացիան բարձր է։ Այդ մոտիվացիայի հաշվին են մերոնք թշնամուն հետ շպրտում Բերձորի հատվածում, Հադրութի շրջանում, Աղդամի ուղղությամբ ու Արցախի հյուսիսում։
Թուրքերն ուզում են նվաճել տարածք, իսկ մենք՝ ազատ ու անկախ ապրել Արցախի Հանրապետությունում։ Մեր զորքը ստիպում է աշխարհին տեսնել այս ամենն ու հաշվի նստել արցախահայության իրավունքների հետ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հիշեցնելով 1915 և 1988 թվականներին տեղի ունեցածները, փաստացի հիմնավորեց, թե ինչու արցախահայությունը չի կարող լինել Բաքվի կառավարման ներքո։ Պուտինը հիմնավորում էր, որ էթնիկ հողի վրա կարող է հումանիտար ճգնաժամ առաջանալ։
Պուտինն իր վալդայյան ելույթում կոչ արեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահող երկրներին՝ ԱՄՆ–ին ու Ֆրանսիային, ակտիվանալ, այլապես նրանց դերակատարումը հարավային Կովկասում կզրոյանա՝ թուրքական գործոնի ավելացման հաշվին։ Պուտինի ասածն այն էր, որ եթե Արևմուտքը համակերպվելու է արցախահայության հումանիտար ճգնաժամի հետ, ապա ինքը դա թույլ չի տալու՝ ստիպված լինելով տարածաշրջանային հարցերը (ներառյալ՝ Վրաստանը) քննարկել Էրդողանի հետ։
Դատելով ամենից՝ Թրամփն ու Մակրոնը, տարբեր հաշվարկներից ելնելով, որոշեցին շարժվել տեղից։ Ֆրանսիան դիվանագիտական պատերազմի մեջ մտավ Թուրքիայի հետ՝ իր դեսպանին հետ կանչելով այդ երկրից խորհրդակցության համար։
Ինչ մնում է ԱՄՆ–ին, ապա լուր հայտնվեց այն մասին, որ Սիրիայում ամերիկյան օդուժը հրթիռակոծել է թուրքամետ ուժերին։ Դրանից առաջ նույն բանն ավելի մեծ մասշտաբներով արել էին ռուսական ռազմատիեզերական ուժերը՝ թուլացնելով Թուրքիայի դիրքերը և ոչնչացնելով ահաբեկիչների օջախները։
Ուշագրավ է, որ ԱՄՆ–ը իր քաղաքացիներին զգուշացրել է Թուրքիայում ու Ադրբեջանում հնարավոր ահաբեկչական վտանգի մասին ու կոչ արել զգոն լինել։ Իսկ դա նշանակում է, որ Արցախում ռուսական այնպիսի միջամտություն կարող է լինել, որը թուրք–ադրբեջանական զույգի սրտով չի լինելու։
Ի դեպ, Իրանն աղմկոտ լռություն է պահպանում այս թեմայով, ինչը նշանակում է, որ կովկասյան Սպարտան փրկելու հարցում մենք կարող ենք ականատես լինել աննախադեպ միջազգային կոալիցիայի՝ Ռուսաստան, կոլեկտիվ Արևմուտք՝ ԱՄՆ–ի գլխավորությամբ ու Ֆրանսիայի ակտիվ դիվանագիտական աջակցությամբ, Իրան։
Թե ինչ կունենանք «գետնի վրա», կերևա շատ մոտ ապագայում։ Ինչ էլ լինի՝ մեկ բան մեզ համար քննարկման առարկա չի կարող լինել՝ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի ենթակայության տակ։ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը մեր գերխնդիրն է։ Մենք կճեղքենք պատնեշը և մենք կհաղթենք։
Կարևորն այս պահին թշնամուն զինադադար պարտադրելն ու արյունահեղությունը կանգնեցնելն է։ Մնացածը լուծվելիք հարցեր են ինչպես մեր երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում։

Кавказская Спарта: независимость Арцаха – сверхзадача
Арцах стал кавказской Спартой, но нужно сделать всё, чтобы армяне Арцаха не удостоились участи 300 спартанцев. Нам не нужна моральная победа. Нам нужны живые герои.
Нам нужна реальная победа – международное признание независимости Арцаха!
Наша армия ценой жизни завоевывает на поле боя право на независимость и свободное существование, борясь с турецко-азербайджанским тандемом (не считая наемных террористов).
Силы не равны, но наша мотивация высока. Именно благодаря ей наши отбрасывают врага на подступах к Бердзору, в районе Гадрута, в направлении Агдама и на севере Арцаха.
Турки хотят завоевать территории, а мы – свободно и независимо жить в Республике Арцах. Наша армия заставляет весь мир видеть всё это и считаться с правами армян Арцаха.
Президент РФ Владимир Путин, напомнив произошедшее в 1915-ом и 1988-ом, фактически обосновал, почему армяне Арцаха не могут быть под управлением Баку. Путин обосновывал, что на этнической почве может возникнуть гуманитарный кризис.
В своем валдайском выступлении Путин призвал активизироваться также сопредседательствующие в Минской группе ОБСЕ США и Францию, иначе их роль на Южном Кавказе обнулится за счет усиления турецкого фактора. Смысл слов Путина был в том, что если Запад и смирится с гуманитарным кризисом армян Арцаха, то он сам этого не допустит, будучи вынужден обсуждать региональные вопросы (включая Грузию) с Эрдоганом.
Судя по всему, Трамп и Макрон, исходя из различных расчетов, решили сдвинуться с места. Франция вошла в дипломатическую войну с Турцией, отозвав своего посла в Анкаре для консультаций.
Что до США, то уже появилась информация о том, что американские самолеты обстреляли в Сирии протурецкие силы. До этого то же самое, но в больших масштабах, сделали ВКС России, ослабив позиции Турции и уничтожив очаги террористов.
Примечательно, что США предупредили своих граждан о возможной террористической угрозе в Турции и Азербайджане и призвали их быть бдительными. Это, в свою очередь, означает, что в Арцахе возможно такое российское вмешательство, которое не понравится турецко-азербайджанскому тандему.
Кстати, Иран хранит на эту тему громкое молчание, что свидетельствует о том, что в вопросе спасения кавказской Спарты мы можем стать очевидцами беспрецедентной международной консолидации в лице России, коллективного Запада (во главе с США и при активной дипломатической поддержке Франции) и Ирана.
Что же мы будем иметь в реальности, станет ясно в ближайшее время. Что бы ни случилось, одно для нас не может быть предметом обсуждения – Арцах не может быть в подчинении Азербайджана. Международное признание Республики Арцах – наша сверхзадача. Мы преодолеем это барьер и победим.
На данный момент важным является принуждение врага к перемирию и предотвращение дальнейшего кровопролития. Остальное – вопросы, которые можно решить как внутри нашей страны, так и на международной арене.