Մինչև հոկտեմբերի 26-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքով սպանվել է 39 խաղաղ բնակիչ․ Արցախի ՄԻՊ (լուսանկար)
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության արդյունքներով թարմացվել են սեպտեմբերի 27-ից Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքների վերաբերյալ տվյալները: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմը։
Մինչև հոկտեմբերի 26-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման արդյունքում սպանվել է ընդհանուր 39 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 31 տղամարդ: Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 122 մարդ, որից 102 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 83-ը արական, իսկ 19-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Արցախի Հանրապետության 150 բնակավայրերին հասցվել է նյութական մեծ վնաս, մասնավորապես՝ 11600 մասնավոր անշարժ գույք, 1600 մասնավոր շարժական գույք, 2100 ենթակառուցվածքներ, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:

В результате агрессии Азербайджана в Арцахе погибло 39 гражданских лиц – омбудсмен
По итогам работы по сбору фактов, осуществляемой аппаратом Защитника прав человека Арцаха, были обновлены данные о последствиях азербайджанских преступлений, направленных против гражданского населения Арцаха.
Как передает «Арменпресс», Омбудсмен Арцаха сообщил, что по положению на 26 октября в результате обстрела со стороны Азербайджана гражданских населенных пунктов были убиты 39 мирных жителей, среди которых 1 малолетняя девочка, 7 женщин и 31 мужчина. В общей сложности, ранения получили 122 человека, из них 102 – серьезные. 83 раненых – граждане мужского пола, а 19 – женского пола.
Большой материальный ущерб нанесен 150 населенным пунктам Республики Арцах. Уничтожены или пострадали 11 600 объектов частной недвижимости, 1 600 единиц движимой недвижимости, 2 100 объектов инфраструктур и объектов общественного и производственного назначения.