Փակուղուց ելքի տարբերակ․ Սերգեյ Համբարձումյան
NEWS.am-ը բաց նամակ է ստացել հայազգի ռուսաստանցի հայտնի գործարար, «Մոնարխ» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Համբարձումյանից`ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Ներկայացնում ենք տեքստն ամբողջությամբ․
«Հարգելի պարոն Վարչապետ,
Դինամիկ զարգացող պետությունում ազնիվ, հարուստ, արժանապատիվ ապրելու յուրաքանչյուր ցանկություն գովելի է եւ շատ հասկանալի է ժողովրդին: 2018թ. հայ ժողովուրդը հավատաց եւ գնաց Ձեր հետեւից ոչ թե վաստակի համար, որը դուք ունեցել եք նրա առջեւ, այլ նախորդ իշխանությունների դեմ՝ միամիտ եւ բացարձակ վստահությամբ, որ կսկսի ապրել ավելի արդար եւ հեռանկարային աշխարհում՝ բարի եւ պայծառ աուրայով, եւ ես համոզված եմ, որ դրան հավատում էիք նաեւ Դուք։
Ես դատավոր չեմ եւ չեմ պատրաստվում գնահատական տալ նրան, ինչ կատարվել է վերջին երկուսուկես տարվա ընթացքում, ժողովուրդը ավելի ուշ կտա գնահատականը, սակայն Դուք չեք կարող հերքել, եւ ամբողջ ժողովուրդը տեսնում է, որ մենք հիմա գրեթե անելանելի, բացարձակ ճգնաժամային իրավիճակում ենք՝ անդունդի եզրին։ Իմանալով մեր ժողովրդին եւ հայոց պատմության ողբերգական պահերը՝ կարող եմ վստահորեն ասել, որ մեզ համար անելանելի իրավիճակներ չկան, եւ արդյունքում մենք, ի վերջո, ճիշտ եզրակացություններ կանենք եւ կդառնանք շատ ավելի ուժեղ ու հաջողակ:
Ցանկացած ճգնաժամ հաղթահարվում է արդյունավետ ճգնաժամային կառավարչի կողմից, որը կարող է համախմբել առկա բոլոր ռեսուրսները, արագորեն կայացնել միակ ճիշտ որոշումները, դադարեցնել անկումը (իսկ մենք, թերեւս, մոտ ենք ազատ անկմանը), կայունացնել իրավիճակը եւ վերելք սկսել բոլոր ոլորտներում:
Տվյալ դեպքում Ձեր միակ ճիշտ որոշումը հնարավորինս արագ իշխանությունը փոխանցելն է անձի, ով հաղթահարել է նման ճգնաժամեր եւ Ռուսաստանի կողմից բացարձակ վստահություն է վայելում:
1992-ին մենք ավելի բարդ իրավիճակում էինք եւ հաղթեցինք: Կասկածում եմ, որ որեւէ մեկը կհամաձայնի պատասխանատվություն ստանձնել, քանի որ նա ստիպված կլինի զիջումներ ստորագրել եւ չհասկացված լինել, իսկ ապագայում խստորեն քննադատվել ժողովրդի մի մասի կողմից: Բայց մի՞թե սա է գլխավորը: Յուրաքանչյուր ոք այս դեպքում պարտավորություն ունի: Իհարկե, կան անհատներ, ովքեր կարող են հանդես գալ որպես ճգնաժամային մենեջեր, բայց առանց Ռուսաստանի խնդիրը չի լուծվի:
Միանգամայն հաստատ է, որ Դուք չեք լուծի այն խնդիրները, որոնք այժմ կանգնած են Հայաստանի առջեւ, ինչը նշանակում է, որ դուք պարտավոր եք իշխանությունը փոխանցել այն առաջնորդին, որը նման կրիտիկական իրավիճակում կհամախմբի ազգը: Ես խոստացել եմ երբեք քաղաքականությամբ չզբաղվել, եւ այս կոչի նպատակը փակուղուց ելքի տարբերակ գտնելն է»:

Сергей Амбарцумян: Вариант выхода из тупика
В редакцию Новости Армении-NEWS.am поступило открытое письмо известного российского предпринимателя и мецената армянского происхождения, генерального директора группы компаний «Монарх», доктора технических наук Сергея Амбарцумяна, адресованное премьер-министру Армении Николу Пашиняну. Представляем текст полностью.
«Уважаемый господин Премьер-министр!
Любое желание жить честно, богато, достойно в динамично развивающемся государстве похвально и очень понятно народу. В 2018г. армянский народ поверил и пошел за Вами не за заслуги, которые Вы имели перед ним, а против прежних властей с наивной и абсолютной уверенностью, что станет жить в более справедливом и перспективном мире в доброй и светлой ауре, и я уверен, что в это верили и Вы.
Я не судья, и не собираюсь давать оценки тому, что случилось за последние два с половиной года, оценку позже даст народ, однако Вы не можете отрицать, и весь народ видит, что мы сейчас находимся почти в безвыходном, абсолютно кризисном положении на краю бездны. Зная наш народ и трагические моменты армянской истории, могу с уверенностью сказать, что для нас безвыходных ситуаций не бывает, и в результате мы со временем сделаем правильные выводы и станем значительно сильнее и успешней.
Любой кризис преодолевается эффективным кризисным управляющим, который может консолидировать все имеющиеся ресурсы, быстро принимать единственно правильные решения, остановить падение (а мы, пожалуй, близки к свободному падению), стабилизировать ситуацию и начать подъем во всех сферах.
В данном случае единственно правильное Ваше решение по возможности быстро передать власть личности, которая преодолевала подобные кризисы и имеет абсолютное доверие со стороны России.
В 1992 мы были в более сложной ситуации и победили. Сомневаюсь, что кто-либо согласится взять на себя ответственность, ибо ему придется подписывать уступки и быть недопонятым, а в будущем и жестоко раскритикованным частью народа. Но разве, это главное? Любой в данном случае обязан! Наверняка, есть личности, которые могут выступить в роли кризисного менеджера, но без России задача не решится.
Совершенно точно, что Вы не решите тех задач, которые сейчас стоят перед Арменией, значит – Вы обязаны передать власть лидеру, который в столь критической ситуации консолидирует нацию. Я зарекался никогда не заниматься политикой и целью этого обращения является поиск варианта выхода из тупика».