Բայդենը Թրամփին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել ԼՂ հակամարտության գոտում պատերազմը դադարեցնելու համար
ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ջո Բայդենն այս մասին հայտարարություն է տարածել:
«Հոկտեմբերի 25-ին պետքարտուղար Պոմպեոյի կողմից հայտարարված հրադադարի խախտումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կանգնած է լայնամասշտաբ հումանիտար աղետի առաջ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն արդեն մեծապես տառապել է, և նրա անվտանգությունը պաշտպանելու կարիք կա: Մեկ ամիս տևած ռազմական գործողություններից հետո ժամանակն է, որ նախագահ Թրամփը ուղիղ դիմի Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարներին՝ դեէսկալացիայի հասնելու և ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը ԼՂ-ում կանգնեցնելու հարցով: Չնայած քարոզարշավային հավաքների ընթացքում նա հպարտանում է գործարքներ կնքելու իր կարողություններով, բայց Թրամփը դեռ անձնական մասնակցություն չի ունեցել պատերազմը կանգնեցնելու հարցում: Նախագահի աշխատակազմը պետք է ամբողջությամբ իրականացնի և չհրաժարվի Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բաժնի պահանջներից՝ դադարեցնելով ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Նա ընդգծել է, որ հակամարտությունը սրվում է նաև կողմերին զենքի մատակարարումների միջոցով, իսկ Թուրքիայի պարագայում՝ նաև վարձկանների ներգրավմամբ:
«ԱՄՆ-ն պետք է մեր եվրոպացի գործընկերների հետ գլխավորի դիվանագիտական ջանքերը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ և ձգտի հասնել միջազգային հումանիտար օգնության, որպեսզի տառապանքներին վերջ դրվեն: Իմ ղեկավարությամբ մենք այդպես էլ կանենք»,-նշված է Բայդենի հայտարարության մեջ:

Байден призвал Трампа предпринять шаги для прекращения войны в зоне карабахского конфликта
Кандидат в президенты США Джо Байден призвал президента Дональда Трампа предпринять шаги для прекращения боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает «Арменпресс», Джо Байден выступил с заявлением в этой связи.
«После срыва прекращения огня, объявленного госсекретарем Помпео 25 октября, на народ Нагорного Карабаха надвигается масштабная гуманитарная катастрофа, который уже слишком сильно пострадал и нуждается в защите своей безопасности. После месяца боевых действий президенту Трампу давно пора напрямую обратиться к лидерам Армении, Азербайджана и Турции к немедленной деэскалации и прекращению продвижения азербайджанских войск в Нагорный Карабах.
Хотя Трамп на предвыборных митингах хвалится своим умением заключать сделки, ему только предстоит принять личное участие в том, что касается прекращения войны. Администрация должна в полной мере выполнить и не отказываться от требований в соответствии со статьей 907 Закона о поддержке свободы, чтобы остановить поставки военной техники в Азербайджан», – говорится в заявлении.