Բերձորից մինչև Արաքսի ափն ընկած հատվածում հայկական կողմը դիրքային բարելավումներ է ունեցել
Հայկական զինված ուժերը Բերձորից մինչև Արաքսի ափը ընկած հատվածում որոշակի դիրքային բարելավումներ են ունեցել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 28-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ օրվա ընթացքում ողջ ռազմաճակատի երկայնքով շարունակվել են մարտերը, սակայն ոչ մեծ ինտեսիվությամբ:
«Նախ հարավային հատվածում՝ Բերձորից մինչև Արաքսի ափը ընկած ռազմաճակատային ուղղությամբ, մեր զինված ուժերին հաջողվել է որոշակի բարելավում իրականացնել: Բացի դրանից, ինչպես նախորդ ժամանակ նշել էինք, Արցախի Մարտունու և Ասկերանի շրջանների գյուղերում` հիմնականում անտառային զանգվածի փոքր բնակավայրերի հարակից տարածքներում, շարունակվում են դիվերսիոն խմբերի դեմ ընթացող մարտական գործողությունները: Այսօր այդ մարտական գործողությունները ընթացել են Ավերատանոց ու Սղնախ գյուղի տարածքում` հարակից բլուրներում և անտառային հատվածներում»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` դիվերսիոն խմբերը ներթափանցում են տարբեր ուղղություններով, նրանց դեմ պայքարը ենթադրում է որոշակի առանձին մարտական գործողությունների ձև և մարտավարություն, ինչը նման չէ սովորական համազորային մարտերին:
ՊՆ ներկայացուցիչը հավելեց նաև, որ օրվա ընթացքում շարունակվել են Արցախի տարբեր բնակավայրերի հրետակոծությունները:

На участке от Бердзора до берега Аракса армянским ВС удалось достичь улучшений в позициях
Армянские вооруженные силы достигли позиционных изменений в районе от Бердзора до берегов Аракса. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 28 октября заявил представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян, отметив, что бои в течение дня продолжались по всей линии фронта, но не с большой интенсивностью.
«В южной части – от Бердзора до берега Аракса, нашим вооруженным силам удалось достичь некоторых улучшений в позициях. Кроме того, как мы отмечали ранее, в селах Мартунинского и Аскеранского районов Арцаха, в основном на территориях лесных массивов, прилегающих к небольшим населенным пунктам, продолжаются боевые действия против диверсионных групп. Сегодня эти боевые действия происходили в районе сел Авератаноц и Сгнах, на прилегающих холмах и в лесных массивах», – сказал Ованнисян.
По его словам, диверсионные группы проникают в разных направлениях, борьба с ними предполагает определенную тактику и определенные боевые действия, которые не похожи на обычные сражения.
Представитель Минобороны добавил, что в течение дня продолжались обстрелы различных населенных пунктов Арцаха.