Թամար Պողոսյանն իր հրաժարականի դիմումը Սփյուռքի նախարարություն չի ներկայացրել
«Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Թամար Պողոսյանն ապրիլի 21–ին «7օր»–ին ասել էր, թե այժմ զբաղված է այդ պաշտոնից հրաժարականի դիմում ներկայացնելու փաստաթղթերի կազմման հարցով։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Թամար Պողոսյանը ՀՀ սփյուռքի նախարար, «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանին մեղադրել էր փողերի լվացման և կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող գործողություններ իրականացնելու համար։ Թամար Պողոսյանի հասցեին փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցին նաև Սփյուռքի նախարարությունից։
Սփյուռքի նախարարությունից, սակայն, այսօր «7օր»–ին ասել են, որ Թամար Պողոսյանի հրաժարականի դիմումը չեն ստացել։
–«Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամը նախարարության հետ ընդհանրապես ոչ մի կապ չունի։ Մենք պատվիրատո՛ւ ենք։ Մենք այդ հիմնադրամին պատվիրել ենք ինչ–որ ծրագրեր, որ իրականացնի պետական բյուջեով։ Ասենք, 2010թ. ինչ–որ բան իրականացրել է, ինչ–որ բան կիսատ է մնացել, հետո պայմանագիրը վերջացել է։ Վե՛րջ։ Մենք իրենց հետ առնչություն չունենք։ Ուրիշ բան, որ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է։ Հենց հոգաբարձուների խորհուրդ Թամար Պողոսյանը պետք է ներկայացնի հրաժարականի դիմումը, որը, որքան ես գիտեմ, դեռ չկա։ Կան հայտարարություններ,–«7օր»–ի հետ զրույցում նշել է Սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարության պետ Թևոս Ներսիսյանը։
Նա նաև նշել է, որ ի պատասխան Թամար Պողոսյանի մեղադրանքների՝ սփյուռքի փոխնախարար Ստեփան Պետրոսյանը թվերով սպառիչ պատասխան է տվել, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել, և այդ փաստերն այնքան պարզ ու ակնհայտ են, որ յուրաքանչյուրն էլ գլխի կընկնի, թե այդ գումարն ինչու է գնացել այն և ոչ թե ուրիշ կողմ։
–Թամար Պողոսյանի դիմումը դժվար թե հենց այնպես ընդունեն, որովհետև այնտեղ չպարզաբանված և չպարզված շատ, շատ, շա՜տ բաներ կան, օրինակ՝ ֆինանսական, և այլն։ Դրանք պետք է մի հատ պարզել, տեսնել՝ ո՞նց է ծախսվել, ո՞ւր է ծախսվել, ինչո՞ւ է այդպես և ոչ այդպես, եթե նախատեսված էր ա՛յդ հոդվածով, ինչո՞ւ է ուրի՛շ հոդվածով ծախսվել և այլն։ Դրանից հետո նոր արդեն, եթե դիմումը լինի, ընթացք կտրվի,–հավելել է Թևոս Ներսիսյանը։

Тамара Погосян не представила заявление об отставке
21 апреля исполнительный директор фонда «Одна нация, одна культура» Тамара Погосян заявила «7or», что в настоящее время  занята составлением документов относительно заявления об отставке с должности.
Напомним, что недавно Тамара Погосян обвинила министра Диаспоры РА и  председателя Совета попечителей фонда «Одна нация, одна культура» Грануш Акопян в попытке отмывания денег и совершении действий коррупционного характера. В адрес Тамары Погосян были озвучены ответные обвинения из Министерства Диаспоры РА.
Однако сегодня из Министерства Диаспоры сообщили «7or», что они не получали от  Тамары Погосян  заявление об отставке.
«Фонд "Одна нация, одна культура"не имеет никакого отношения к Министерству Диаспоры. Мы лишь заказчики программ, которые фонд должен осуществить по государственному бюджету. К примеру, в 2010 году фонд осуществил что-то, а что-то осталось наполовину, затем срок договора завершился. Вот и всë. Мы не имеем никакого отношения к ним. Другое дело, если министр Диаспоры является председателем Совета попечителей фонда "Одна нация, одна культура". Тамара Погосян должна представить свое заявление об отставке именно в Совет попечителей фонда. Этого заявления, насколько мне известно, пока нет. Есть заявления устного характера», - заявил в беседе с «7or» начальник управления связей с прессой и общественностью Министерства Диаспоры Тевос Нерсисян.
Он отметил, что, в связи с обвинениями Тамары Погосян,  замминистра Диаспоры РА Степан Петросян дал исчерпывающий ответ в цифрах о том, что произошло на самом деле. Эти факты, по его словам, были настолько очевидны, что любой  сразу бы понял, почему эта сумма была израсходована так, а не иначе.
«Заявление Тамары Погосян вряд ли примут просто так, поскольку  там имеет место много чего нераскрытого и невыясненного, а именно, вопросы финансового характера. Нужно выяснить,  как была израсходована сумма, почему была израсходована так, а не иначе и т.д. И только после этого, если заявление будет написано, будет дан ход», - добавил Тевос Нерсисян.