Սիրիացի վարձկանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը
Ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ 2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։

В качестве меры пресечения в отношении сирийского наемника избран арест
В качестве меры пресечения в отношении Мухраба Мохаммада аль-Шхера, гражданина Сирийской Арабской Республики, был избран арест. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает отдел информации и общественных связей Следственного комитета Армении.
В криминологическом управлении Следственного комитета Республики Армения продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту агрессивной войны, развязанной военно-политическим руководством Азербайджана по всему периметру линии соприкосновения Вооруженных сил Республики Арцаха, международного терроризма, серьезных нарушений норм международного гуманитарного права во время вооруженных столкновений, преступных приказов. В рамках уголовного дела следственная группа, состоящая из служащих Следственного комитета Республики Армения и следственного департамента Службы национальной безопасности Республики Армения, осуществляет крупномасштабные следственные и другие процессуальные действия.
Орган, осуществляющий производство, принял решение о привлечении Мухраба Мухаммада аль- Шхера в качестве обвиняемого по статье 389 (международный терроризм), пункту 1 части 1 статьи 34-390, пункту 1 части 3 (серьезные нарушения норм международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов) и части 3 статьи 395 (наемничество) УК Республики Армения. 2 ноября 2020 года в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.