Աֆղանստանում 24 մարդ Է տուժել ռազմակայանի վրա գրոհելու հետևանքով
Առնվազն 24 մարդ, ներառյալ զինծառայողներ են տուժել Աֆղանստանի Կունդուզի նահանգի ռազմակայանի վրա իրականացված գրոհի հետևանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է տեղի հիվանդանոցներից մեկի բժիշկը:
Հարձակումը տեղի Է ունեցել նոյեմբերի 3-ին Իմամ Շահիբի շրջանում: Աղբյուրների տեղեկատվության համաձայն, պայթել Է ականապատված ավտոմեքենան, որից հետո փոխհրաձգություն Է սկսվել զինյալների և զինծառայողների միջև:
Ինչպես հայտնել Է բժիշկը, ընդհանուր առմամբ հոսպիտալացվել Է 14 զինծառայող և 10 խաղաղ բնակիչ:
Ավելի վաղ «Սինհուա» գործակալությունը, վկայակոչելով աղբյուրի, հաղորդել Է, որ ականապատված ավտոմեքենան պայթել Է Աֆղանստանի սահմանապահ զորքերի ճամբարի հարևանությամբ գտնվող Կունդուզի նահանգում: Պայթյունից հետո սկսվել Է հրաձգություն:
Ավելի ուշ Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել Է հարձակման մասին տեղեկատվությունը: Նաև գերատեսչությունում հաղորդել են մահապատ-ահաբեկչի ոչնչացման մասին՝ նախքան նա կկարողանար իրագործել իր մտադրությունները:
«Մահապարտ-ահաբեկիչը, որը ցանկանում Էր գրոհել Աֆղանստանի սահմանապահ զորքերի պահակակետի վրա…Կունդուզի նահանգում, նկատել են և ոչնչացրել` նախքան նա կկարողանար հասնել իր նպատակին»,-Twitter-ում հաղորդել Է նախարարությունը: Գերատեսչության տվյալներով՝ փոխհրաձգության արդյունքում, որն սկսվել Է ավելի ուշ, զինյալների մի մասը ոչնչացվել Է, մյուսներին հաջողվել Է փախչել:

При атаке на военную базу в Афганистане пострадали 24 человека
По меньшей мере 24 человека, включая военнослужащих, пострадали при атаке на военную базу в афганской провинции Кундуз, сообщил РИА «Новости» врач одной из местных больниц.
Нападение произошло во вторник в районе Имам Шахиб. По информации источников, взорвался заминированный автомобиль, после чего началась перестрелка между боевиками и военнослужащими.
Как сообщил врач, в общей сложности были госпитализированы 14 военнослужащих и 10 мирных жителей.
Ранее агентство «Синьхуа» со ссылкой на источник сообщило, что заминированный автомобиль взорвался в провинции Кундуз рядом с лагерем пограничных войск Афганистана. После взрыва началась стрельба.
Позднее министерство обороны Афганистана подтвердило информацию о нападении. Также в ведомстве сообщили о ликвидации террориста-смертника прежде, чем он смог осуществить свои намерения.
«Террорист-смертник, который хотел атаковать сторожевой пост пограничных войск Афганистана... в провинции Кундуз, был замечен и ликвидирован прежде, чем смог достичь своей цели», – сообщило министерство в «Twitter». По данным ведомства, в результате перестрелки, начавшейся позднее, часть боевиков была ликвидирована, другим удалось сбежать.