Իդլիբում Ռուսաստանի ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել են տասնյակ թուրքամետ զինյալներ
Նոյեմբերի 2-ին Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում «զինված ընդդիմության» բազայի դեմ ավիահարվածը ոչնչացրել է Թուրքիայի կողմից հովանավորվող առնվազն 35 զինյալի: Այս մասին գրում է eadaily.com կայքը` հղում տալով բրիտանական The Telegraph պարբերականին:
Նշվում է, որ ավիահարվածը դարձել է ամենամահացու հարձակումներից մեկն Իդլիբում գրեթե ութ ամիս առաջ կնքված հրադադարի պահից ի վեր:
«Սիրիական զինված ընդդիմության» ներկայացուցիչ Յուսեֆ Համուդը նշել է, որ հարձակումը թիրախավորել է ապստամբների կողմից Սիրիայում վերահսկվող վերջին նահանգի` Իդլիբի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող «Ֆայլակ ալ-Շամ» խմբավորման մարզական ճամբարը: Նշվում է, որ ավիահարվածները հասցվել են ռուսական ավիացիայի կողմից` որպես շարունակություն նախորդ ամսվանից սկսված թուրքամետ գրոհայինների դեմ հարվածների:
Ռուսական հարվածները թուրքամետ զինյալների ուղղությամբ ակտիվացել են վերջիններիս` Հարավային Կովկաս տեղափոխվելու և Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմում Ադրբեջանին աջակցելու լուրերի ֆոնին:

Российским ударом в Идлибе уничтожены десятки протурецких боевиков – СМИ
В результате авиаудара по базе «вооружённой оппозиции» на северо-западе Сирии накануне, 2 ноября, погибли по меньшей мере 35 поддерживаемых Турцией боевиков. Об этом со ссылкой на местные источники и зарубежные мониторинговые организации сообщает британская газета «The Telegraph».
Указывается, что это стало одной из самых смертоносных атак с момента прекращения огня в Идлибе почти 8 месяцев назад.
Представитель «вооружённой сирийской оппозиции» Юсеф Хаммуд заявил, что целью нападения был тренировочный лагерь протурецкой группировки «Файлак аш-Шам» на северо-западе Идлиба, последней контролируемой повстанцами провинции Сирии. Также указывается, что удары были нанесены российской авиацией в продолжение уже осуществлённых в прошлом месяце массированных воздушных рейдов против протурецких боевиков в Идлибе.
Российские удары активизировались на фоне поступающей информации о продолжающейся переброске опекаемых Анкарой сирийских боевиков на Южный Кавказ, в зону карабахского конфликта для их участия в боевых действиях на стороне Азербайджана.