Արևմուտքը փորձում է տարաձայնություններ սերմանել ԵՏՄ-ի, ՇՀԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի աշխատանքի մեջ․ Նարիշկին
Արեւմուտքն իր սոցիալ-քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին փորձում է տարաձայնություններ սերմանել այնպիսի ինտեգրացիոն կազմակերպությունների աշխատանքում, ինչպիսին են Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ), Շանհայյան համագործակցության կազմակերպությունը (ՇՀԿ) եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ), «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը։
«Միջազգային իրավիճակի, միջազգային իրադրության զարգացման ներկայիս ընթացքը հաստատում է այն եզրահանգումների հավաստիությունը, որ արեւմտակենտրոն աշխարհակարգը կործանվում է, որին փոխարինելու է գալիս բազմաբեւեռայնությունը։ Տեսեք, թե ինչ է կատարվում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, որը շատ խոր սոցիալ-քաղաքական ճգնաժամ է ապրում»,-ասել է Նարիշկինը «Ռուսաստանն այսօր» միջազգային մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովի հետ զրույցում։
ԱՀԾ տնօրենի խոսքով՝ ճգնաժամային երեւույթներ են նկատվում ընդհանրապես Եվրամիությունում եւ ԵՄ առանձին երկրներում։
«Առանձին երկրներ լիարժեք տեղեկացան, թե ինչ է միջազգային ահաբեկչությունը, ընդ որում՝ այս երկրներում այդ խնդիրը մեծապես կապված է սխալ, չկշռադատված միգրացիոն քաղաքականության հետ։ Թվում էր, թե ամերիկացիները, եվրոպացիները պետք է իրենց տան գործերը պարզեին։ Բայց ոչ, նրանք մինչեւ հիմա փորձում են քաոս սերմանել աշխարհի այլ տարածաշրջաններում»,-հավելել է Նարիշկինը։
Արեւմուտքին հատկապես վախեցնում են ոչ մեծ եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացները, նշել է ԱՀԾ տնօրենը։
«Սեփական անվտանգության նրանց ըմբռնման, սեփական անվտանգության ամերիկացիների ըմբռնման մեջ չի տեղավորվում այս տարածքում իսկապես ինքնիշխան եւ անկախ պետությունների գոյությունը, առավել եւս դրականորեն զարգացող ինտեգրացիոն գործընթացները»,-շեշտել է Նարիշկինը։ Նրա խոսքով՝ խոսքն այնպիսի կառույցների մասին է, ինչպես՝ ԵՏՄ-ն, ՇՀԿ-ն եւ ՀԱՊԿ-ը, որոնք գլոբալ միջազգային ճարտարապետության մասն են։
«Եվ, իհարկե, նրանք փորձում են նաեւ տարաձայնություններ սերմանել այս ինտեգրացիոն միավորումների գործունեության մեջ ու փորձում են խախտել այն երկրներում գործընթացների ընթացքը, որոնք մեր մերձավորն են, որոնք մեզ հետ միասին կազմում են այդ միավորումների, այդ կազմակերպությունների հիմքը, որոնց մասին նշեցի»,-ասել է ԱՀԾ ղեկավարը։

Запад пытается внести разлад в работу ЕАЭС, ШОС и ОДКБ – Нарышкин
Запад на фоне социально-политического кризиса у себя пытается внести разлад в работу таких интеграционных организаций, как Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) и Организация договора о коллективной безопасности (ОДКБ), заявил в интервью РИА «Новости» директор Службы внешней разведки РФ Сергей Нарышкин.
«Нынешний ход развития международной ситуации, международной обстановки подтверждает правильность выводов о том, что западноцентричный миропорядок разрушается и на смену приходит многополярность. Посмотрите, что происходит в Соединенных Штатах Америки, которые переживают очень глубокий социально-политический кризис», – сказал Нарышкин в интервью РИА «Новости», которое он дал гендиректору МИА «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву.
По словам директора СВР, кризисные явления наблюдаются в Евросоюзе в целом и в отдельных странах ЕС.
«Отдельные страны в полный рост узнали, что такое международный терроризм, причем эта проблема в этих странах во многом связана с неправильной, непродуманной миграционной политикой. И, казалось бы, американцам, европейцам надо бы разобраться в делах в своем доме. Ан нет, они до сих пор пытаются посеять хаос в других регионах мира», – добавил Нарышкин.
Запад особенно пугает интеграционные процессы в небольшом евразийском пространстве, отметил директор СВР.
«В их понимание собственной безопасности, понимание американцами собственной безопасности не укладывается существование на этом пространстве по-настоящему суверенных и независимых государств, а тем более, позитивно развивающихся интеграционных организаций», – подчеркнул Нарышкин. По его словам, речь идет о таких структурах, как ЕАЭС, ШОС и ОДКБ, которые являются частью глобальной международной архитектуры.
«И, конечно, они пытаются внести и разлад в деятельность этих интеграционных объединений и пытаются нарушить ход процессов в странах, которые близки нам, которые вместе с нами составляют основы этих объединений, этих организаций, о которых я сказал», – отметил глава СВР.