Միասին կպաշտպանենք մեր արժեքները. Կուրցն արձագանքել է Փաշինյանի ցավակցությանը
Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին համերաշխության և աջակցության խոսքերի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում կանցլեր Կուրցը պատասխանել է վարչապետ Փաշինյանի գրառմանը՝ նշելով. «Շատ շնորհակալ եմ ձեր համերաշխության և աջակցության բարի խոսքերի համար: Սա մեզ համար շատ բան է նշանակում այս դժվարին ժամանակներում: Ավստրիային չեն վախեցնի ահաբեկչության նման սարսափելի գործողությունները: Միասին մենք պաշտպանելու ենք մեր բաց հասարակությունները և ժողովրդավարական արժեքները»:
Վիեննայում նոյեմբերի 2-ին զինված մի քանի մարդ կրակոցներ են հնչեցրել քաղաքի 6 տարբեր վայրերում: Հարձակումներից մեկը եղել է սինագոգի մոտ, որտեղ անհայտ անձը մի քանի կրակոց է արձակել և պայթեցրել իրեն: Ընդհանուր առմամբ՝ սպանվել է 4 մարդ, ավելի քան տասը վիրավոր է: Ավստրիայի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ Վիեննայում տեղի ունեցածն ահաբեկչություն է: Վիեննայում սպանված հրաձիգը «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման համակիր էր: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը Վիեննայի բնակիչներին կոչ էր արել դուրս չգալ տներից՝ նշելով բոլոր միջոցներով պայքարելու են ահաբեկչության դեմ:
ՀՀ վարչապետը գրել էր. «Մեր աղոթքներն Ավստրիայի ժողովրդի հետ են: Լեռնային Ղարաբաղն արդեն մեկ ամսից ավելի պայքարում է ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական տանդեմի դեմ: Ես կիսում եմ Ավստրիայի ժողովրդի վիշտը, համբերություն եմ մաղթում զոհվածների ընտանիքներին և շուտափույթ ապաքինում՝ վիրավորներին»:

«Вместе защитим наши ценности»: Курц ответил на соболезнования Пашиняна
Канцлер Австрии Себастьян Курц поблагодарил премьер-министра Армении Никола Пашиняна за солидарность и поддержку.
Как передает «Арменпресс», в своем микроблоге в «Twitter» канцлер Курц ответил на запись премьер-министра Пашиняна. «Я очень благодарен за Вашу солидарность и добрые слова поддержки. В эти трудные времена это очень много для нас значит. Такие ужасающие террористические акты не запугают Австрию. Вместе мы будем защищать наши открытые общества и демократические ценности».
Напомним, что в Вене 2 ноября несколько вооруженных людей устроили стрельбу в шести разных районах города. Одно из нападений было совершено рядом с синагогой. Неизвестный произвел несколько выстрелов и взорвал себя. 4 человека погибли, более 10 ранены. Министерство внутренних дел Австрии заявило, что произошедшее в Вене является террористическим актом. Террорист был сторонником террористической группировки «Исламское государство». Канцлер Австрии Себастьян Курц призвал жителей Вены не покидать свои дома, заявив, что в борьбе с терроризмом они будут использовать все средства.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в связи с терактами выразил соболезнования народу Австрии. В своем микроблоге в «Twitter» он написал: «Мы молимся за народ Австрии. Нагорный Карабах уже более месяца ведет борьбу с азербайджано-турецким террористическим тандемом. Я разделяю горе австрийского народа, желаю терпения семьям погибших и скорейшего выздоровления раненым».