Օֆշորում գրանցված ընկերությունը Լոնդոնում շքեղ բնակարան է գնել Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի որդու համար
Ադրբեջանի պետական ջրօգտագործման ընկերության ղեկավար Ահմադ Ահմեդզադեի որդին՝ Ջումա Ահմեդզադեն բնակվում է Լոնդոնի կենտրոնում գտնվող շքեղ բնակարաններից մեկում, սակայն բնակարանը գնել է ոչ թե ինքը, այլ օֆշորում գրանցված Vremax ընկերությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին իր հետաքննական հոդվածում հայտնել է Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության հետազոտությունների կենտրոնը (OCCRP):
Ահմադ Ահմեդզադեի գլխավորած ադրբեջանական պետական ջրօգտագործման ընկերությունը ամբարտակի կառուցման երկու շահավետ պայմանագիր է կնքել Թուրքիայի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի՝ Մեհմեթ Ջենգիզին պատկանող շինարարական ընկերությունների հետ: Ջենգիզի ընկերության կողմից Ադրբեջանում հսկայական ամբարտակի կառուցման մասին պայմանագիր ստորագրելուց մի քանի ամիս առաջ Ջենգիզի կողմից վերահսկվող լոնդոնյան ընկերությունը 3 մլն դոլար է վճարել Vremax ընկերությանը:
Հոդվածում նշվում է, որ պարզ չէ, թե իրականում ինչով է զբաղվում օֆշորում հիմնված Vremax ընկերությունը։ Այն չունի կայք, հայտնի չեն նաև սեփականատերերն ու բաժնետերերը:
Վճարումը ստանալուց հետո Vremax-ը 2,3 միլիոն դոլարով բնակարան է գնել Քենսինգթոնում և Չելսիում, որոնք Լոնդոնի ամենաթանկ համարվող շրջաններից են: Այնտեղ գտնվող շքեղ բնակարանում բնակվում է Ադրբեջանի պետական ջրօգտագործման ընկերության ղեկավար Ահմադ Ահմեդզադեի որդին՝ Ջումա Ահմեդզադեն։
Մի քանի տարվա ընթացքում Vremax-ը ծախսել է ավելի քան 3,4 միլիոն դոլար, որոնցով Ահմեդզադեն կարողացել է միացնել հարևանությամբ գտնվող երկու բնակարանները, այդպիսով մեծացնելով իր բնակարանի մակերեսը: Նրան պատկանող բնակարանն այժմ ունի 273 քառակուսի մետր մակերես, ինչը մեծ է նույնիսկ Լոնդոնի կենտրոնի չափանիշներով:
Vremax ընկերությունը գրանցված է Վիրջինյան կղզիներում, ինչը հնարավորություն չի տվել լրագրողներին հավելյալ մանրամասներ պարզել ընկերության սեփականատերերի հետ կապված: OCCRP-ի մասնագետները նշում են, որ այս գործը հետագա հետաքննություն է պահանջում:

Компания, зарегистрированная в оффшоре, купила в Лондоне квартиру для сына чиновника из Азербайджана
Джума Ахмедзаде, сын главы Государственной водной компании Азербайджана Ахмеда Ахмедзаде, живет в роскошной квартире в центре Лондона, но квартиру купил не он, а компания «Vremax», зарегистрированная в оффшоре. Как сообщает «Арменпресс», об этом в своей следственной статье заявил Центр исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP).
Государственная водная компания Азербайджана, возглавляемая Ахмедом Ахмедзаде, подписала два выгодных контракта на строительство плотины со строительными компаниями, принадлежащими одному из самых богатых людей Турции Мехмету Дженгизу. За несколько месяцев до того, как Дженгиз подписал контракт на строительство огромной плотины в Азербайджане, контролируемая Дженгизом лондонская компания заплатила «Vremax» 3 миллиона долларов.
В статье говорится, что непонятно, чем на самом деле занимается оффшорная компания «Vremax». У нее нет сайта, ее владельцы и акционеры неизвестны.
Получив оплату, «Vremax» за 2,3 миллиона долларов купил квартиру в Кенсингтоне, в районе Челси, который является одним из самых дорогих районов Лондона. И в этой роскошной квартире проживает Джума Ахмедзаде, сын главы Государственной водной компании Азербайджана Ахмеда Ахмедзаде.
За несколько лет «Vremax» потратил более 3,4 миллиона долларов, на которые Ахмедзаде присоединил к своей и две соседние квартиры. Тем самым, увеличив ее площадь. Его квартира теперь имеет площадь в 273 квадратных метра, что весьма немало по меркам центра Лондона.
«Vremax» зарегистрирован на Виргинских островах, что не позволило журналистам узнать больше о владельцах компании. Эксперты OCCRP отмечают, что это дело требует дальнейшего расследования.