ՄԱԿ ԱԽ–ը չի կարողացել համաձայնեցնել Սիրիայի իշխանությունների դեմ համատեղ հայտարարությունը
ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրուդը կազմող 15 պետությունները չեն կարողացել համատեղ հայտարարություն կազմել Սիրիայում հակակառավարական ուժերի դեմ կատարվող բռնությունները դատապարտելու վերաբերյալ։
«ՌԻԱ նոովստի»–ն գրում է, որ Սիրիայի վերաբերյալ ՄԱԿ–ի ԱԽ–ի ավելի քան երկուսուկես ժամ տևած նիստը բավարարվել է միայն յուրաքանչյուր երկրի դիրքորոշումը ներկայացնող ելույթներով։
Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան ու Պորտուգալիան երկուշաբթի Սիրիայի իշխանություններին խիստ դատապատելու հայտարարության նախագիծ էին ներկայացրել։ Սակայն մյուս երկրները և առաջին հերթին Լիբանանը՝ ՄԱԿ–ի ԱԽ–ի միակ արաբական երկիրը, դեմ են հանդես եկել, և այդ պատճառով որոշվել է բաց նիստ անցկացնել։
Սիրիական բանակը, ծանր սպառազինություն կիրառելով, ռազմական գործողություն է իրականացնում մայրաքաղաք Դամասկոսից 120 կմ հեռավորության վրա գտնվող Դերաա քաղաքում՝ պնդելով, թե պայքար է մղում «ծայրահեղական ահաբեկչական խմբավորումների դեմ»։ Արևմտյան աղբյուրների տվյալների համաձայն՝ երկու օրվա ընթացքում այնտեղ զոհվել է 30 մարդ, և երեքշաբթի ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը սիրիական իշխանություններին դատապարտել է բռնություններ կիրառելու համար։

Совбез ООН не смог согласовать совместное заявление по Сирии
Вчера Совет безопасности ООН не смог согласовать среди представителей 15 входящих в него государств совместное заявление с осуждением насилия против антиправительственных сил в Сирии. Длившееся почти два с половиной часа заседание СБ ООН по ситуации в этой стране ограничилось лишь выступлениями с изложениями позиций каждой страны, сообщает «РИА Новости».
Великобритания, Германия, Португалия и Франция предложили в понедельник проект заявления с жестким осуждением властей Сирии. Однако остальные страны, прежде всего Ливан – единственная арабская страна в СБ ООН, выступили против, и поэтому заседание было решено сделать открытым.
Сирийская армия с применением тяжелых вооружений проводит военную операцию в городе Дераа, расположенном в 120 километрах от Дамаска, утверждая, что ведет борьбу с «экстремистскими террористическими группировками». По данным западных источников, за два дня там погибло около 30 человек, и во вторник генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун осудил сирийские власти за применение насилия.