ԼՂ-ի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները պահվում են. Վլադիմիր Պուտին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման պայմանավորվածությունները պահվում են, և իրավիճակն այնտեղ կայունանում է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ նովոստի»-ն, ՌԴ նախագահն այս մասին ասել է BRICS-ի ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում:
Խոսելով գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության մասին՝ ՌԴ նախագահը հիշեցրել է, որ սեպտեմբերին սրվել է հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղում: «Ռուսական կողմն ամենաակտիվ ջանքերն է գործադրել, որպեսզի օգնի դադարեցնել ռազմական գործողությունները երկու բարեկամական երկրների միջև և համոզել նրանց հանգել փոխզիջումային որոշումների: Մեր միջնորդական ջանքերի արդյունքում նոյեմբերի 9-ին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կրակի ամբողջական դադարեցման և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտ տեղակայելու մասին»,-ասել է Պուտինը:
Նա հիշեցրել է, որ այդ ամենը ֆիքսված է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած եռակողմ հայտարարության մեջ: Նա կարևորել է այն հանգամանքը, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պահվում են, ամբողջությամբ դադարեցված են ռազմական գործողությունները, իրավիճակը կայունանում է:
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ այդպիսով պայմաններ են ստեղծվել ճգնաժամի երկարաժամկետ և լայնաֆորմատ կարգավորման համար, ընդ որում արդար հիմքի վրա ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:

Договоренности по Карабаху сохраняются – Владимир Путин
Президент Российской Федерации Владимир Путин заявил, что договоренности о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе соблюдаются, и ситуация там стабилизируется. Как сообщает РИА «Новости», об этом президент России заявил в ходе саммита лидеров БРИКС.
Говоря о глобальной и региональной безопасности, президент России напомнил, что в сентябре конфликт в Нагорном Карабахе был обострен.
«Россия приложила все усилия, чтобы помочь положить конец боевым действиям между двумя дружественными странами и убедить их прийти к компромиссным решениям. В результате наших посреднических усилий 9 ноября было достигнуто соглашение о полном прекращении огня и размещении российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе», – сказал Путин.
Он напомнил, что все это зафиксировано в трехстороннем заявлении, подписанном руководителями России, Армении и Азербайджана. Он подчеркнул, что достигнутые договоренности соблюдаются, боевые действия полностью прекращены, ситуация стабилизируется.
По словам президента России, таким образом, были созданы условия для долгосрочного, широкомасштабного урегулирования кризиса, причем на справедливой основе для народов и Армении, и Азербайджана.