Ադրբեջանին հանձնվող՝ Մարտակերտի 6 գյուղերը գտնվում են անմիջապես Մարտակերտ-Ստեփանակերտ մայրուղու հարեւանությամբ
Մարտակերտի շրջանի 6 գյուղերը, որոնք ըստ Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռք համաձայնության անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, գտնվում են Մարտակերտը Ստեփանակերտ եւ Մարտունի քաղաքներին կապող մայրուղու հարեւանությամբ։
Քարտեզի վրա գյուղերի տեղակայման դիրքը ուսումնասիրելով պարզ է դառնում, որ դրանցից երեքն անմիջապես ճանապարհին հարող տարածքում են, երեքը՝ դեպի արեւմուտք։
Մարտակերտի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ անվտանգ ճանապարհ ապահովելու հետ կապված դեռեւս քննարկումների փուլ է ընթանում, հստակ որեւէ բան ասել չեն կարող։
Մարտակերտից Ստեփանակերտ մեկ այլընտրանքային՝ արեւմտյան մասով անցնող ճանապարհ կա։
Հիշեցնենք, որ ըստ եռակողմ հայտարարության՝ Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում:
Գյուղերում ավելի քան 2000 բնակիչ կա, որոնք միայն այսօր են տեղեկացել տեղահանման անհրաժեշտության մասին։ Նրանց տարածքը ազատելու համար ժամանակ է տրվել մինչեւ նոյեմբերի 19-ը՝ ժամը 23։00-ն։

Переходящие Азербайджану 6 сел расположены недалеко от дороги Мартакерт-Степанакерт
6 сел Мартакертского района, которые перейдут под контроль Азербайджана, расположены недалеко от дороги, соединяющей Мартакерт со Степанакертом и Мартуни.
3 из 6 сел находятся прямо у дороги, остальные – к западу от нее.
В беседе с корреспондентом «News.am» глава администрации Мартакертского района Айк Бахшиян отметил, что вопрос обеспечения безопасности дороги находится на этапе обсуждений, и пока ничего определенного сказать невозможно.
Из Мартакерта в Степанакерт проходит альтернативная дорога, находящаяся на западе.
Согласно положениям трехстороннего соглашения о прекращении карабахской войны, села Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармираван, Нор Акаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района также переходят под контроль Азербайджана. В заявлении говорится, что Агдамский район будет передан Азербайджану до 20 ноября 2020 года. Указанные населенные пункты, а также населенный пункт Акна (Агдам), по утверждению азербайджанской стороны, находятся в Агдамском районе.
В эти дни предпринимаются меры по вывозу имущества свыше 2000 жителей указанных сел, обеспечению их временным жильем и другими средствами. Им дано время покинуть территорию до 19 ноября 23:00.