ԱԻՊԾ. Մարտակերտի շրջանի 7 գյուղերի բնակիչները միայն երեկ երեկոյան են իմացել, որ պետք է հեռանան
Մարտակերտի շրջանի 7 գյուղերի բնակիչների տարհանման աշխատանքներով մենք չենք զբաղվում, այդ պատճառով չենք կարող ոչինչ ասել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Հունան Թադեւոսյանը:
«Կարող եմ ասել, որ այդ մարդիկ չեն իմացել, որ պետք է հեռանան, նրանց այդ մասին հայտնել են երեկ երեկոյան: Գործընթացը շարունակվում է, մարդիկ լքում են իրենց տները: Նրանց մի մասը մեկնել է Հայաստան, մյուս մասը մնում է Արցախում»,-նշեց նա:
Նրա խոսքով՝ պետությունը պարտավորություն է ստանձնել փոխհատուցել Արցախում մնացած բնակիչների բնակարանների վարձը:
«Հետագայում բնակարաններ կկառուցվեն եւ կփոխանցվեն այդ մարդկանց»,-հավելեց Թադեւոսյանը:
Հիշեցնենք, որ կրակի դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնության դրույթների համաձայն՝ Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն եւ Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը եւս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Հայտարարության մեջ նշված է, որ Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանին մինչեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաեւ Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում:
Միջոցներ են ձեռնարկվում նշված գյուղերից ավելի քան 2000 բնակիչների գույքը դուրս բերելու, նրանց ժամանակավոր կացարանով եւ այլ միջոցներով ապահովելու համար: Բնակիչներին տարածքը լքելու համար ժամանակ է տրվել մինչեւ նոյեմբերի 19-ը ժամը 23:00-ն:

Люди 7 сел Мартакертского района лишь вчера вечером узнали о том, что должны уйти
Работами по эвакуации жителей 7 сел Мартакертского района, которые 20 ноября перейдут под контроль Азербайджана, занимаемся не мы, поэтому не можем ничего сообщить. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 19 ноября заявил сотрудник по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян.
«Могу сказать, что эти люди не знали, что они должны уйти, им сообщили об этом вчера вечером. Процесс продолжается, люди покидают свои дома. Часть из них переезжает в Армению, часть – остается в Арцахе», – отметил он.
По его словам, государство взяло на себя обязательство компенсировать арендную плату жилья людям, которые останутся в Арцахе.
«В будущем будут построены квартиры и переданы этим людям в собственность», – добавил Тадевосян.
Отметим, что согласно положениям трехстороннего соглашения о прекращении карабахской войны, села Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармираван, Нор Акаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района также переходят под контроль Азербайджана. В заявлении говорится, что Агдамский район будет передан Азербайджану до 20 ноября 2020 года. Указанные населенные пункты, а также населенный пункт Акна (Агдам), по утверждению азербайджанской стороны, находятся в Агдамском районе.
Предпринимаются меры по вывозу имущества свыше 2000 жителей указанных сел, обеспечению их временным жильем и другими средствами. Им дано время покинуть территорию до 19 ноября 23:00.