Նիկոլ Փաշինյանը 5 միլիարդ դոլարով ծախե՞լ է Արցախի հողերը
Համացանցում սենսացիոն ձայնագրություն է հայտնվել։ Հայաստանի ու Բելառուսի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բանավիճում էին։
Լուկաշենկոն ակնհայտորեն ներկայացնում էր Ադրբեջանի շահերը։ Նա Ալիևի անունից ասում էր, որ պատրաստ է ազատագրված տարածքների դիմաց 5 միլիարդ դոլար տալ Հայաստանին, ինչին Սարգսյանը հակադարձում է, որ Ալիևին կտա 6 միլիարդ դոլար ազատագրված 7 շրջանների համար։
Այս ձայնագրությունը ուշագրավ է մեկ այլ տեսանկյունից։
Բանն այն է, որ մամուլում տեղեկություններ էին հայտնվել ու չէին հերքվել Փաշինյանի կողմից։ Տեղեկությունները վերաբերում էին Արցախի հարցով նրա վարած բանակցություններին։ Խոսվում էր այն մասին, որ Ալիևը փող է խոստացել Փաշինյանին՝ Արցախի ազատագրված 7 շրջանները հանձնելու դիմաց։
Եթե հիմա հետադարձ հայացք ենք նետում անցած 2,5 տարվան, ապա այդ լուրերն անուղղակիորեն հաստատվում են։ Վերջնական բացահայտում կլինի, իհարկե, իշխանափոխությունից հետո, և մենք կհասկանանք վերջապես, թե արդյոք ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի գործ ենք ունեցել ստոր դավաճանի՞, թե՞ ավարտված հիմարի հետ։
Ի՞նչ արժե «խաղաղության նախապատրաստումը»
2018–ին իշխանության գալուց հետո Փաշինյանն Արցախի հարցով սկսեց իրարամերժ ու անհասկանալի հայտարարություններ անել՝ փակուղի մտցնելով բանակցային գործընթացը և մեծացնելով պատերազմի հավանականությունը։
Նրա վարչապետ դառնալուն պես մեր տարածաշրջան այցելեց ԱՄՆ նախագահի անվտանգության գծով խորհրդական, ԱՄՆ ամենաթուրքամետ գործիչ Ջոն Բոլթոնը։
Բոլթոնի այցի նպատակը Հայաստանին ռուսական ազդեցությունից հանելն ու հակաիրաական կոալիցիային միացնելն էր։ Պաշտոնական Երևանը Բոլթոնին ասել էր «այո», քանզի հակառակ դեպքում Փաշինյանը չէր հայտարարի, որ հայ–իրանական սահմանը կարող է փակվել։
Բոլթոնի պլանը ենթադրում էր «Փող՝ տարածքների դիմաց» բանաձևը։ Ըստ այդմ՝ Արցախը փաստացի պետք է ամբողջությամբ հանձնվեր Ադրբեջանին, Ռուսաստանը պետք է դուրս մղվեր տարածաշրջանից, Թուրքիան պետք է Մեղրիով ցամաքային կապ ստանար Ադրբեջանի հետ, իսկ Փաշինյանին խոստացվել էր փող՝ 4–5 միլիարդ դոլար։
Բոլթոնի այցից հետո տեղի ունեցան Փաշինյան–Ալիև բազմաթիվ հանդիպումներ։ Փակ ռեժիմով։
Փաշինյանն ինչպես պատերազմի օրերին էր խաբում, թե, իբր, մենք հաղթում ենք, այնպես էլ այն ժամանակ էր խաբում, թե, իբր, Ալիևի հետ ոչինչ չի բանակցում, պարզապես զրուցում է։
Ուշագրավ մեկ հանգամանք․ երբ Դավոսում Ալիևն ու Փաշինյանը երկար առանձնացան, դրանից հետո պաշտոնապես լուր տարածվեց, որ երկուսի հետ էլ զրուցել է Բոլթոնը։ Հետաքրքրական է, որ Ալիևի հետ Բոլթոնը զրուցել էր հակամարտության կարգավորումից, իսկ Փաշինյանի հետ՝ Հայաստանի սոցիալ–տնտեսական զարգացման խնդիրներից։
Այն օրերին տպավորությունն այնպիսին էր, որ տեղի է ունեցել գործարք Փաշինյանի ու Ալիևի միջև, իսկ գործարքի քավորը Բոլթոնն է։ Ինչպես հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին՝ տպավորություններն այնքան էլ անհիմն չէին։
Մուղամ՝ Ղարաբաղում
Նիկոլ Փաշինյանն ու Աննա Հակոբյանը Բոլթոնի այցից հետո ակտիվորեն լծվեցին «խաղաղության նախապատրաստման» գործին։ Ա․ Հակոբյանը նույնիսկ հրավիրեց Մեհրիբանին Ղարաբաղ՝ մուղամ լսելու։
Սրան զուգահեռ տեղի էր ունենում Արցախյան ազատամարտի հերոսների, ռազմական հաղթանակները ապահոված ռազմաքաղաքական գործիչների վարկաբեկում, քրեական հետապնդում։ Աննան հայտարարում էր, որ մեր զինվորները զոհվել են հանուն ոչնչի, իսկ Փաշինյանը դրական խոսքեր չէր խնայում Ալիևի հասցեին։ Ամեն ինչ գնում էր Արցախը ոչնչի դիմաց հանձնելուն։
Ներսից, սակայն, Նիկոլ Փաշինյանն ու Աննա Հակոբյանը դիմադրության հանդիպեցին։ Արցախի հարցով հայաստանակենտրոն ուժերի կողմից կար հստակ ճնշում՝ չգնալ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի առաջարկած տխրահռչակ փուլային տարբերակով, որը նախատեսում էր Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում։
Նիկոլը ձևական առումով չգնաց ՀԱԿ տնօրեն Լ․Տ․Պ․–ի առաջարկած տարբերակով, սակայն բովանդակային առումով իրագործեց ՀՀ 1–ին նախագահի ծրագրերը։ Միայն ռուսների կտրուկ միջամտությունը փրկեց Արցախի ամբողջական կործանումը և հանձնումը։ Իսկ մինչև այդ Նիկոլը համառորեն չէր կանգնեցնում պատերազմը։ Նա կանգ առավ միայն այն ժամանակ, երբ Շուշին հենց Ադրբեջանի դրոշի օրը վերջնականապես հայտնվեց մեր թշնամիների ձեռքում։ Տպավորությունն այնպիսին էր, որ կա պայմանավորվածություն, որ Շուշին անպայման պետք է հանձնվի, ինչը նշանակում էր նաև Հադրութի հանձնում։
Նիկոլն այնքան ձգեց զինադադարը, որ վերջում պատերազմ կանգնեցնելը դառնար հայության պահանջ, ինքն էլ ասեր, թե բա ես ինչ անեմ, լավ չկռվեցին, պարտվեցինք, հողերը հանձնեցինք։
Այսինքն՝ այն, ինչ չհաջողվեց անել թղթով, Նիկոլը հանձնեց հազարավոր զոհերի գնով ու հիմա էլ արդարանում է, թե բա 25 հազար մարդու կյանք եմ փրկել։
Կրկնենք՝ տեղի ունեցածը ստորագույն դավաճանությո՞ւն էր, թե՞ ծայրահեղ հիմարության արդյունք, կպարզի համազգային հանձնաժողովը։
ՀԳ․։ Շատերը գիտեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայկական ժամանակ» թերթն աշխատացնում էր շանտաժով։ Կա՛մ փողով հոդված էր գրում, կա՛մ փող էր վերցնում, որ հոդված չգրի այս կամ այն մարդու դեմ։
Փողով հոդված գրողը կամ չգրողը ինչո՞ւ պետք է փողով հողը չծախի։ Հետո ի՞նչ, որ շուրջ 5 հազար զոհ է եղել։ Նիկոլի համար իշխանությունն ու փողը վեր են մարդկային կյանքերից։ 2008–ի մարտի 1–ի դեպքերը վկա։ Նա 10 մարդու գլուխ կերավ ու ծլկեց, հետո եկավ դեպուտատ դարձավ որպես հաճախորդ։ Ինքը ամոթ, կոմպլեքս չունի էդ հարցերում։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանին հարցրեք, ինքը կասի, թե ինչ տիպ է Նիկոլը։ Չէ՞ որ 2008–ին երկուսով էին գործում և պայքարում հանուն փուլային հանձնումների։ Լևոնը շատ լավ գիտեր, թե ինչերի է ունակ Նիկոլը, դրա համար էլ դիջեյ էր նշանակել։ Լևոնի համար էլ մարդկային կյանքը զրո է։ Տեսակը տեսակին է գտել։
Հ․Գ․-2։ Այն, որ Նիկոլի համար ամեն ինչ փողով է չափվում և փողից բացի նա այլ սրբություն չունի, երևաց նաև մարտի 1–ի զոհերի պահով։ Նա իր արշինով է չափում մարդկանց ու որոշների առումով չի սխալվում։
Զոհերի հարազատներին Նիկոլը պետբյուջեի հաշվին մարդա 30 միլիոն դրամ տվեց ու սկսեց անխնա օգտագործել։ Դրանցից ոմանք էլ վերցրեցին 30 միլիոնն ու հաճույքով օգտագործվեցին՝ ծախելով իրենց մեռելներին։

Никол Пашинян продал земли Арцаха за 5 млрд долларов?
В интернете появилась сенсационная аудиозапись. На ней спорят президенты Армении и Беларуси Серж Саргсян и Александр Лукашенко.
Лукашенко очевидным образом представляет интересы Азербайджана. От имени Алиева он говорит, что готов дать Армении 5 млрд долларов в обмен на освобожденные территории, на что Саргсян возражает, что сам даст Алиеву 6 млрд долларов – пусть тот откажется от 7 районов.
Данная запись примечательна в другом аспекте.
Дело в том, что в свое время в прессе появилась информация, которая не была опровергнута Пашиняном. Информация эта касалась проводимых им по вопросу Арцаха переговоров. Говорилось о том, что Алиев обещал Пашиняну деньги за сдачу освобожденных 7 районов Арцаха.
Если сейчас оглянуться на прошедшие 2,5 года, то эта новость опосредованно подтверждается. Конечно, окончательное разоблачение случится после смены власти, и мы, наконец-то, поймем, с кем мы имели дело в лице Никола Пашиняна – подлым предателем или конченным идиотом.
Сколько стоит «подготовка к миру»?
После прихода к власти в 2018-ом Пашинян начал делать по вопросу Арцаха противоречивые и непонятные заявления, введя переговоры в тупик и повысив вероятность войны.
Сразу после его становления премьером наш регион посетил советник президента США по вопросам безопасности, самый протурецкий деятель США Джон Болтон.
Целью визита Болтона было выведение Армении из-под российского влияния и ее присоединение к антииранской коалиции. Официальный Ереван сказал Болтону «да», так как в противном случае Пашинян не заявил бы, что армяно-иранская гранница может закрыться.
План Болтона предполагал формулу «Деньги в обмен на территории». Согласно этому плану Арцах фактически должен был быть полностью сдан Азербайджану, Россия должна была быть вытеснена из региона, Турция – получить сухопутное сообщение с Азербайджаном через Мегри, а Пашиняну были обещаны деньги – 4-5 млрд долларов.
После визита Болтона прошли многочисленные встречи Пашинян-Алиев. В закрытом формате.
Точно так же, как в дни войны Пашинян обманывал нас, будто мы побеждаем, так и тогда врал, будто не переговаривается с Алиевым и всего лишь ведет с ним беседы.
Одно примечательное обстоятельство: когда Алиев и Пащинян уединились на продолжительное время в Давосе, после этого было распространено официальное сообщение, что с ними обоими беседовал Болтон. Интересно, что с Алиевым Болтон говорил об урегулировании конфликта, а с Пашиняном – о проблемах социально-экономического развития Армении.
В те дни было такое впечатление, что между Пашиняном и Алиевым состоялась сделка, крестным отцом которой выступил Болтон. Как показали дальнейшие развития, впечатления были не такими уж безосновательными.
Мугам в Карабахе
После визита Болтона Никол Пашинян и Анна Акопян активно впряглись в дело «подготовки к миру». А.Акопян даже пригласила Мехрибан в Карабах – слушать мугам.
Параллельно этому шла дискредитация героев Арцахской освободительной войны и обеспечивших победы военно-политических деятелей, в их отношении осуществлялось уголовное преследование. Анна заявляла, что наши солдаты погибли во имя ничего, а Пашинян озвучивал в адрес Алиева положительные ноты. Всё шло к сдаче Арцаха во имя ничего.
Однако Никол Пашинян и Анна Акопян встретили сопротивление изнутри. Со стороны государственно-ориентированных сил в вопросе Арцаха имелось четкое давление – не идти предложенным Левоном Тер-Петросяном печально известным поэтапным вариантом, который предполагал оставление Арцаха в составе Азербайджана.
Никол формально не пошел предложенным директором АНК Тер-Петросяном вариантом, но в содержательном плане реализовал программы 1-го президента РА. Лишь резкое вмешательство русских спасло Арцах от окончательного краха и полной сдачи. А до этого Никол упорно не останавливал войну. Он остановился лишь тогда, когда Шуши окончательно оказался в руках наших врагов – в день флага Азербайджана. Впечатление было таким, что имеется договоренность, что Шуши обязательно должен быть сдан, что означало также сдачу Гадрута.
Никол настолько затянул с перемирием, чтобы в конце прекращение войны стало требованием армян, а он заявил, мол, что ему было поделать – вы плохо сражались, проиграли и сдали земли.
Иначе говоря, то, что не удалось осуществить на бумаге, Никол сдал ценой тысяч жертв, и сейчас оправдывается, будто спас этим жизни 25 тысяч людей.
Повторимся, что ответ на вопрос, было это результатом подлейшего предательства или крайней степени идиотизма, прояснит общенациональная комиссия.
P.S. Многие знают, что Никол Пашинян организовал работу газеты «Айкакан жаманак» по принципу шантажа. Или писал за деньги статьи, или брал деньги, чтобы не писать статьи о том или ином человеке.
Почему теперь писавший или нет за деньги статьи человек не мог сдать земли за те же деньги? Ну и ладно, что случились 5 тысяч жертв. Для Никола власть и деньги превыше человеческих жизней. События 1 марта 2008-го вам в доказательство. Он угробил 10 человек и слинял с места событий, а затем пришел и стал депутатом в качестве клиента власти. В этом вопросе у него нет ни стыда, ни комплексов.
Спросите Левона Тер-Петросяна, что за тип – этот Никол. Ведь в 2008-ом они оба действовали и боролись за поэтапные сдачи. Левон прекрасно знал, на что способен Никол, поэтому и назначил его диджеем. Для Левона тоже человеческие жизни – полный ноль. Рыбак рыбака…
P.S.-2. То, что для Никола все измеряется деньгами и что, кроме денег, у него нет ничего святого, проявилось также по части жертв «1 марта». Он меряет людей своим аршином, и по части некоторых из них не ошибается.
Родным жертв Никол выделил из госбюджета по 30 млн драмов, и начал их использовать. Некоторые же из них взяли эти 30 млн и с удовольствием захотели быть использованы, продав своих мертвецов.