Թունիսի մայրաքաղաք զորք է մտցվել
Հունվարի 12-ին զորք է մտցվել Թունիսի մայրաքաղաք, որտեղ արդեն մոտ մեկ ամիս է՝ շարունակվում են զանգվածային խռովությունները։ Զինվորականները տեղակայվել են քաղաքի կարևորագույն կետերում, այդ թվում նաև այն համայնքում, որտեղ հունվարի 11-ի երեկոյան բախում էր տեղի ունեցել ցուցարարների և ոստիկանության միջև։ Այս մասին հաղորդում է «Agence France-Presse»-ը։
Նախօրեին հաղորդել են, որ քաղաքում անվտանգության ուժերի հետ բախման հետևանքով 21 մարդ է զոհվել, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով այդ թիվը հասնում է 50-ի։
Հիշեցնենք, որ խռովությունները սկսվել են երկրի հյուսիսում, 2010թ. դեկտեմբերից, իսկ հետո տարածվել են մայրաքաղաք Թունիսում։ Քաղաքացիները դեմ են դուրս գալիս գործազրկության բարձր մակարդակին (նաև՝ բուհերի շրջանավարտների շրջանում) և  սննդամթերքի գների աճին։
Խռովությունները նոր թափ են առել 26-ամյա բարձագույն կրթություն ունեցող տղամարդու ինքնահրկիզումից հետո։ Ինքնասպանության պատճառ է դարձել այն, որ ոստիկանությունը նրանից առգրավել է բանջարեղենը, որի վաճառքով նա զբաղվում էր առանց թույլատվության։

В столицу Туниса введены войска
12 января в столицу Туниса, где около месяца продолжаются массовые беспорядки, ввели войска, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на  «Agence France-Presse». Военные разместились в важнейших точках города, в том числе в квартале, где вечером 11 января произошли столкновения протестующих с полицией.
Накануне сообщалось, что во время столкновений с силами безопасности в городе погиб 21 человек. По неофициальным данным, число погибших достигло 50.
Беспорядки начались в декабре 2010 года на юге страны, а затем перекинулись на столицу - город Тунис. Граждане выступают против высокого уровня безработицы (в том числе среди выпускников высших учебных заведений) и роста цен на продукты питания.
Акции протеста вспыхнули с новой силой после самосожжения 26-летнего мужчины с высшим образованием. Причиной самоубийства стало то, что полиция конфисковала у него овощи, которыми он торговал без разрешения.