Հանցանք կատարած ոչ մի անձ անպատիժ չի մնալու․ Հայրենիքի փրկության շարժում
Հայրենիքի փրկության շարժումը բազմիցս հորդորել և կոչ է արել ՀՀ ոստիկանությանը զերծ մնալ ապօրինություններից, բացառել անհամաչափ և բիրտ ֆիզիկական ուժի կիրառումը, չիրականացնել ապօրինի ձերբակալություններ:
Առերևույթ իշխանազանցության և բազում այլ ոճրագործությունների հետևանքով երկիրն օրհասական վիճակի հասցրած, սահմանադրական կարգը խարխլելուն միտված, ողջ իրավապահ և ուժային կառույցները կատարյալ ճգնաժամի մեջ ներքաշած իշխանությունների հետագա ապազգային, լրջագույն վտանգներով ուղեկցվող գործընթացների կանխարգելմանն ուղղված խաղաղ հավաքների մասնակիցների նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն մարտահրավեր է սեփական պետականության և ազգի գոյապահպանության դեմ։
Մինչդեռ վերջին օրերին ՀՀ ոստիկանության տարբեր աշխատակիցների կողմից մի շարք դրվագներով իրականացվում են ապօրինություններ, որի հետևանքով ՀՀ քաղաքացիների առողջությանը պատճառվում են տարբեր աստիճանի վնասվածքներ, ապօրինաբար խոչընդոտվում է քաղաքացիների՝ հավաքներ անցկացնելու սահմանադրական իրավունքը, և վերջիններս ակնհայտ անհիմն կերպով ենթարկվում են վարչական ձերբակալման:
Հայրենիքի փրկության շարժման իրավական հանձնախումբը, հավատարիմ մնալով իրավական պետության իր անբեկանելի տեսլականին և օրինականության սահմանադրական սկզբունքին, վաղը ևեթ իրավասու մարմիններին է հանձնելու այն բոլոր հանցագործությունների մասին հաղորդումները, որոնք իրականացվել են ՀՀ ոստիկանության կողմից խաղաղ հավաքների մասնակիցների նկատմամբ:
Ոստիկանության Սահմանադրական պարտքն է պաշտպանել ՀՀ քաղաքացիներին հանցագործներից, այլ ոչ թե իշխանությունների կամայականություններին հագուրդ տալու նպատակով հանցանք կատարել մարդու և քաղաքացու նկատմամբ:

Никто из тех, кто совершил преступление, не останется безнаказанным – Движение по спасению Родины
Движение по спасению Родины выступило с заявлением в связи с действиями Полиции во время акций протеста перед зданием правительства и на улицах Еревана. В тексте заявления отмечается:
«Движение по спасению Родины неоднократно призывало Полицию Армении воздерживаться от противоправных действий, исключить применение грубой и непропорциональной силы и не производить незаконных задержаний.
Любое посягательство в отношении участников мирных собраний, нацеленных на предотвращение дальнейших антинациональных, сопровождающихся серьезными угрозами действий властей, которые в результате захвата власти и многих других преступлений ввергли страну в фатальное состояние, нацелены на расшатывание конституционного строя и вовлекли все правоохранительные и силовые структуры в абсолютный кризис, является вызовом против собственной государственности и существования нации.
Между тем в последние дни со стороны различных сотрудников Полиции Армении по ряду эпизодов совершаются беззакония, вследствие которых граждане страны получили травмы различной степени тяжести, незаконно нарушается конституционное право граждан на проведение митингов, и последние по заведомо необоснованным образом подвергаются административным задержаниям.
Правовой комитет Движения по спасение Родины, придерживаясь своего неоспоримого видения правового государства и конституционного принципа законности, с завтрашнего дня будет передавать полномочным органам сообщения обо всех преступлениях, совершенных Полицией против участников мирных митингов.
Конституционным долгом Полиции является защита граждан Армении от преступников, а не совершение преступления в отношении человека и гражданина для удовлетворения произвола властей.