Ամեն ինչ շատ ավելի շուտ էր որոշված
Այլևս ընդհանրապես զարմանալի չէ, թե ինչու Հայաստան Համահայկական Հիմնադրամի 2019թ․ հունիսին տեղի ունեցած հոգաբարձուների խորհուրդի նիստը նախագահող, ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը և Հիմնադրամի Տնօրենը քվեարկության չդրեցին Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանի առաջարկը` որպես 2019-2020 թվականների թիրախային ծրագիր ընդունել Կապան-Կովսական-Մեխակավան-Հադրութ ռազմավարական 3րդ ճանապարհի կառուցումը։ Այս պատերազմում այդ ճանապարհը կապահովեր Արցախի Հանրապետության հարավային շրջանների անառիկությունը։
Նշեմ նաև, որ այդ նիստի վերջում Նախագահ Բակո Սահակյանը սուր ելույթ ունեցավ՝ մատնանշելով ներկաներին, որ իրեն դժվար է հասկանալ Հիմնադրամի ղեկավարության դիրքորոշումը 3-րդ ռազմավարական ճանապարհի կառուցման հարցում և որ Հիմնադրամը շեղվել է իր հիմնական առաքելությունից։
Իսկ դուք զարմանում եք կառավարությանը տված 100 միլիոն դոլարից։ Ամեն ինչ շատ ավելի շուտ էր որոշված((((

Все было решено намного раньше
Теперь уже неудивительно, почему председательствовавшие на заседании совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» в июне 2019-го года президент РА Армен Саркисян и директор Фонда не поставили на голосование предложение президента Арцаха Бако Саакяна принять в качестве целевой программы на 2019-2020 гг. строительство 3-ей дороги стратегического значения Капан-Ковсакан-Мехакаван-Гадрут. В ходе войны эта дорога обеспечила бы неприступность южных районов Республики Арцах.
Отмечу также, что в конце этого заседания президент Бако Саакян выступил с острой речью, указав присутствующим на том, что ему трудно понять позицию руководства Фонда в вопросе строительства 3-ей дороги стратегического значения и что Фонд отклонился от своей главной миссии.