Թայլանդում՝ ինչպես Հայաստանում
Այս օրերին գրեթե բոլոր լրատվամիջոցների գլխավոր լուրը Թայլանդում կատարվող իրադարձություններն են: Մենք բոլորս ամեն օր տեսնում ենք, թե ինչպես է այդ երկրի ընդդիմությունը, կարմիր վերնաշապիկներով ու  գլխակապերով, պահանջում գործող վարչապետի հրաժարականը: Հիշեցնենք, որ ներկայիս վարչապետը իշխանության եկավ անցյալ տարի՝ դեղին վերնաշապիկներ և գլխակապեր ունեցող ուժերի միջոցով: Եվ այսօրվա կարմիրշապիկավորների լիդերը, նախկին վարչապետն էր,  որի դեմ անցյալ տարի պայքարում էին ներկայիս դեղինշապիկավոր վարչապետի կողմնակիցները:
Ո՞րն էր այս ուժերի տարբերությունը՝ դժվար է ասել (բացառությամբ, իհարկե, վերնաշապիկների և գլխակապերի գույնի), սակայն մի բան ակնհայտ է, որ պետք չէ տիրապետել թայերեն լեզվին, հասկանալու համար, որ ներկայիս կարմիրշապիկավորները իշխանություններին համարում են հանցավոր ռեժիմ, մեղադրում նրանց կաշառակերության մեջ և պահանջում նրանց հրաժարականը, մինչդեռ ներկայիս դեղինշապիկավորների իշխանությունը հակադարձում է ընդդիմությանը, որ թույլ չի տա երկիրը գցել քաոսի մեջ, իսկ ներկայիս վարչապետը նույնիսկ ներողություն կխնդրի անցյալ տարվա իր կողմնակիցների (դեղինշապիկավորների) զանգվածային անկարգությունների համար:
Ի դեպ, հետաքրքիրն այն է, որ կարմիրշապիկավորները անկեղծորեն են համարում, որ պետք է ազատել Թայլանդը  գործող հանցավոր ռեժիմից, իսկ նախկին ապստամբ ու ներկայիս դեղինշապիկավոր վարչապետն անկեղծորեն է համոզված, որ երկիրը չի կարելի թողնել քաոսի մեջ:
Թե ինչո՞վ կավարտվի այս թայլանդական «դեժավյուն»՝ դժվար է ասել, սակայն մեկ բան պարզ է, քանի որ նրանք չունեն «ղարաբաղյան խնդիր», ապա նրանց պետականությանը ոչինչ չի սպառնում:
Մեկ նկատառում ևս. փաստորեն ոչ միայն Հայաստանում է, որ գործող վարչապետերը «սխալ» են հանում իրենք իրենց ընդդիմադիր եղած ժամանակվա գործունեությունն ու ներողություն խնդրում դրա համար։  Դրանով ևս մեկ անգամ հաստատվում է այն տեսակետը, որ ցանկացած, նույնիսկ ծայրահեղ հեղափոխական ուժ, երբ գալիս է իշխանության՝ դառնում է ծայրահեղ պահպանողական ու ծայրահեղ կայունապաշտ։

В Таиланде как в Армении.
В эти дни главной мировой новостью были события в Таиланде. На экранах телевизоров каждый день как оппозиция Таиланда в красных рубашках и косынках требует отставки премьер - министра, которого к власти привели в прошлом году те, кто одевал желтые рубашки и желтые косынки. А лидер красных - это и есть премьер, которого лишили власти желтые.
В чем разница этих сил, кроме, конечно, цветов одежды - сразу не скажешь, но даже без знания тайского языка можно додуматься, что красные считают режим желтых преступным, коррумпированным и требуют его отставки. Желторубашечники возражают: не разрешим, мол, ввергнуть страну в хаос,   а нынешний премьер даже попросит прощения за массовые беспорядки, учиненные в прошлом году его сторонниками.
Кстати, краснорубашечники искренни в своих заявлениях о том, что Таиланд необходимо освободить от преступного режима, а премьер искренне убежден, что нельзя провоцировать хаос, хотя в прошлом году именно на плечах революционных сторонников он стал премьером. Чем закончится таиландское «дежа-вю», сказать трудно. Карабахской проблемы у них нет, государственности, как кажется таиландцам,  ничто не угрожает.
И еще. Получается, что самая радикальная революционная сила, захватив власть, становится радикально консервативной, стремящейся к стабильности.