Սվետլանա Հարությունյան. «Մենք ունենք ինֆորմացիոն էկոլոգիայի խնդիր»
«ԶԼՄ-ների ազդեցությունը պատանիների և դեռահասների վրա» թեմայի շուրջ «Հայելի» ակումբում բանավիճել են ԱԺ պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, գրող Մարինե Պետրոսյանը և հոգեբանական գիտությունների դոկտոր Սվետլանա Հարությունյանը։
-Դժվար է միանշանակ ասել, թե ինչ ազդեցություն են թողնում ԶԼՄ-ները պատանիների վրա։ Այդուամենայնիվ, կարող եմ միանշանակ ասել, որ ոչ մի զտում այսօր հեռուստատեսությունը չի կատարում։ Ամբողջականացնելով կարող եմ ասել, որ մենք ունենք ինֆորմացիոն էկոլոգիայի խնդիր,-ասել է հոգեբանը։
Գրող Մարինե Պետրոսյանը չի համաձայնել վերոնշյալի հետ՝ ասելով, որ, էսթետիկական ցենզուրա պահանջելով, մենք փակում ենք ազատ արտահայտվելու բոլոր հնարավորությունները։
Խոսելով հեռուստատեսությունից ներկայացվող հերոսների դրական և բացասական կերպարների մասին, Մարինե Պետրոսյանն ասել է, թե իր համար դրական կերպարը Հյուսիսային պողոտայում ապստամբող, ոստիկանի հետ վիճաբանող տղան է, բայց իր նկատած այդ դրական կերպարի մասին ինքը չի կարող ֆիլմ ցուցադրել հեռուստատեսությամբ, քանի որ թույլ չեն տա։

Светлана Арутюнян: «У нас есть проблема информационной экологии»
На тему «Влияние СМИ на юношей и подростков» в клубе «Айели» диспутировали депутат НС Анаит Бахшиян, писательница Марине Петросян и доктор психологических наук Светлана Арутюнян.
-Трудно однозначно ответить, какое влияние оказывают СМИ на юношей. Тем не менее, могу однозначно сказать, что телевидение сегодня не фильтрует информацию. Обобщая, можно сказать, что у нас есть проблема информационной экологии, - сказал психолог.
Писательница Марине Петросян не согласилась со сказанным, отметив, что, требуя эстетическую культуру, мы закрываем все возможности для свободного выражения.
Говоря о положительных и отрицательных образах героев, представляемых телевидением, Марине Петросян сказала, что для нее положительным образом является парень,  бунтующий  и спорящий с полицейским на Северном проспекте, но она не может показать по телевидению фильм про этот положительный образ, так как не разрешат.