Պաշտոնապես հերքված նիկոլական սուտը հերթական անգամ հարվածեց Հայաստանի միջազգային իմիջին
«Արցախից ազատվելու Նիկոլի ծրագիրը հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած բանակցություններից դրական արդյունքներ չի արձանագրել։ Այդ ձախողման մեղքը պետք է բարդել ինչ-որ մեկի վրա։ Ըստ պլանի՝ այժմ ամեն ինչում մեղավոր է Ռուսաստանը։
Մոսկովյան հանդիպումից մեկ շաբաթ առաջ Վովաևիչը գրում է «44-օրյա պատերազմի ակունքները» վերնագրով հոդվածը, որը լի է ստերով, կեղծիքներով և մանիպուլյատիվ հնարքներով։
Մեջբերում եմ հոդվածից՝ «2013-ին հայտնվում են և 2015-ին վերջնականապես ձևավորվում են այժմ արդեն հայտնի ռուսական առաջարկները, որոնք նախատեսում են 7 շրջանների վերադարձ Ադրբեջանին՝ 5+2 բանաձևով, փախստականների վերադարձ և ռուս խաղաղապահների տեղակայում: Առաջարկների փաթեթը ոչ մի կերպ չի անդրադառնում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցին, այն շրջանցում է այդ հարցը։ Այդ առաջարկները հայկական կողմին ներկայացվում են 2016 թվականի հունվարին։ Հայկական կողմը մերժում է դրանք․․․»։
Բերված հատվածում Նիկոլը, փաստացի, մեղադրում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցին մեր երկրի ազգային շահերն անտեսելու մեջ։ Պնդելով, որ Ղարաբաղի վերաբերյալ ՌԴ-ի առաջարկություններում հայերի համար կարևոր Արցախի կարգավիճակի հարց չկա։ Նա այդ առաջարկություններն այնքան հակահայկական է համարում, որ դրանք մերժել են անգամ «ծախու նախկինները»։ Նա թքած ունի, որ այս ամենը սուտ է, որ միջազգային հարաբերություններում նման զրպարտությունը խիստ պատժվում է, և որ հերթական անգամ իր ստերից կտուժի ոչ միայն մեր երկիրը, այլև մեր կենսական շահերը։ Բանակցությունների ձախողման մեղավոր Ռուսաստանը շատ հարմար թիրախ է նրա կողմնակիցների, ֆեյսբուքյան վերլուծաբանների և սորոսովյան գործիչների համար։
Հիշո՞ւմ եք, թե ինչպես էր նա գրում ռազմագերիների ազատ արձակման հարցը Մոսկվայում քննարկելու առաջնահերթության մասին։ Հիշո՞ւմ եք, թե ինչպես արդեն Մոսկվայում՝ մամուլից առաջ, աքլորացավ՝ խոսելով Արցախի կարգավիճակի մասին։ Մոսկվայում այդ երկու հարցերի վերաբերյալ դրական արդյունքներ չստանալով՝ նա այդ ձախողումը բարդել է Ռուսաստանի վրա, որը «չի աջակցել և չի հասել։ Նետված կորիզը ողջ-ողջ բռնել են թափանցող լրատվամիջոցները, նրա ֆեյքերի բանակը և հայ արևմտամետները։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանին․ «Ռուսական առաջարկները, ամենայն հավանականությամբ, նշանակում էին փուլային կարգավորման ծրագիր, որի վերջին տարբերակը կողմերին էր ներկայացվել 2019-ի հունիսին: Այդ ծրագրի հիմքում, որը շատ հարցերով համընկնում էր Կազանյան փաստաթղթի հետ, ընկած են հիմնարար սկզբունքներ, այդ թվում՝ առաջին փուլում 5 շրջանների վերադարձը Ադրբեջանին, երկրորդ փուլում՝ երկու, ընդորում, հատուկ ընդգծեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հետ մեկտեղ։ Առաջին փուլում Երևանի շահերն ընդգծող այլ կետերից էին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության լիարժեք կենսագործունեության ապահովման իրավունքի ճանաչումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ նիստներին, շրջափակման վերացում, սահմանների բացում, ուժի չկիրառման պարտավորության ստանձնում կողմերի միջև: Այդ իսկ պատճառով պնդումը, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր վերադարձնել 7 շրջանները «հենց այնպես», մոռանալ կարգավիճակի մասին և հանգստանալ, չի համապատասխանում իրականությանը», - և հատուկ ընդգծելու համար Փաշինյանի սուտը Պոպովը ավելացնում է «Ոչ հայկական, ոչ ադրբեջանական կողմերը չեն մերժել այդ առաջարկները»
Պաշտոնապես հերքված նիկոլական սուտը հերթական անգամ հարվածեց Հայաստանի միջազգային իմիջին։ Նիկոլը, անձամբ համակարգելով ռուսատյաց տրամադրությունները, իր առջև 2 նպատակ է դնում․ Նախ՝ նա ձգտում է ռուսատյացությամբ փոխարինել «անտինիկոլիզմը»՝ Ռուսաստանին գլխավոր մեղավոր նշանակելով։ Երկրորդ՝ հող է նախապատրաստում աշխարհաքաղաքական մանևրների համար, որոնք վերջնական աղետ են սպառնում հայերի և Հայաստանի համար»։

Официально опровергнутая николовская ложь в очередной раз ударила по международному имиджу Армении
План Никола по избавлению от Арцаха не включал в себя позитивных результатов от переговоров 11-го января в Москве. Вину за этот провал надо на кого-то свалить. По плану – сейчас во всем виновата Россия.
За неделю до московской встречи Воваевич пишет статью «Истоки 44-дневной войны», полную лжи, фальсификаций и манипулятивных приемов. Цитата: «В 2013 году появляются и в 2015 году окончательно формируются уже хорошо известные сейчас российские предложения, которые предусматривают возвращение 7 районов Азербайджану по формуле 5+2, возвращение беженцев и размещение российских миротворцев. Пакет предложений никак не затрагивает вопрос статуса Нагорного Карабаха, он обходит этот вопрос. Эти предложения представляются армянской стороне в январе 2016 года. Армянская сторона отвергает их...».
В приведенном отрывке, Никол, фактически, обвиняет стратегического союзника Армении в игнорировании национальных интересов нашей страны. Утверждая, что в предложениях РФ по Карабаху нет важного для армян вопроса статуса Арцаха, он завирается до того, что считает эти предложения настолько антиармянскими, что их отвергли даже «продажные бывшие». Ему плевать, что все это – ложь, что подобная клевета в международных отношениях строго карается, и что в очередной раз от его вранья пострадает не только наша страна, но и наши витальные интересы. Виновная в провале переговоров Россия – очень удобная мишень для его сторонников, фейсбуческих аналитиков и соросовских деятелей.
Помните, как он писал о приоритетности обсуждения в Москве вопроса освобождения военнопленных? Помните, как уже в Москве, перед прессой, петушился, говоря о статусе Арцаха? Не получив положительных итогов по этим двум вопросам на встрече в Москве, он, этот провал свалил на Россию, которая «не содействовала и не добилась». Брошенную косточку живо поймали прониколовские СМИ, его армия фейков и армянские прозападники.
Российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов ответил Пашиняну: «Под российскими предложениями, вероятно, подразумевается план поэтапного урегулирования, последняя редакция которого передана сторонам в июне 2019 г. сопредседателями Минской группы ОБСЕ. В основе этого плана, во многом совпадающего с Казанским документом, лежат базовые принципы Нагорно-Карабахского урегулирования, среди которых возвращение Азербайджану на первом этапе пяти районов, а на втором – двух, причем – подчеркну это особо – в увязке с определением статуса Нагорного Карабаха. Среди других отражающих интересы Еревана элементов первого этапа – признание за Нагорным Карабахом прав, обеспечивающих организацию полноценной жизнедеятельности его населения, участие представителей НК в заседаниях ОБСЕ, снятие блокады, открытие границ, принятие сторонами обязательств о неприменении силы и другое. Поэтому утверждать, что Россия предлагала вернуть семь районов «за просто так», забыть про статус и успокоиться – не соответствует действительности». И, подчеркивая вранье, Попов добавляет: «Ни армянская, ни азербайджанская стороны не отвергали эти предложения»...
Официально опровергнутая николовская ложь в очередной раз ударила по международному имиджу Армении. Никол, лично координируя русофобские настроения, ставит перед собой 2 цели. Во-первых, он стремится подменить «антиниколизм» русофобией, назначив Россию главным виноватым. Во-вторых, готовит почву для геополитических маневров, грозящих окончательной катастрофой для армян и Армении.