Հատուկ ծառայությունների համար գտածո են
մտավոր, ֆիզիկական ակնհայտ հետամնացները կամ ընդգծված արատ ունեցողները (դանիելիոաննիսյաններ, արսենխառատյաններ, ստեփանսաֆարյաններ),
ամբիցիոզ միջակությունները (արարատմիրզոյաններ, դավիթսանասարյաններ),
բառիս բուն իմաստով անհայտ ծագում ունեցողները՝ «բաստարդները» (արգիշտիքյարամյաններ),
փոքրամասնության ներկայացուցիչները (կրոնական, սեռական և այլն)՝ արայիկհարությունյաններ,
մանկությունից աբիժնիկները (նիկոլփաշինյաններ),
ներընտանեկան սկանդալների մեջ հայտնվածները (սեփական հոր դեմ դատական հայցով հանդես եկած, մոր դեմ ցուցմունք տված, որդու հետ վիճած ու սկանդալային պատմության մեջ հայտնված և այլն)՝ Արթուր Սաքունց, Արման Բաբաջանյան․․․
աղքատ միջավայրից դուրս եկածները՝ նիկոլփաշինյաններ,
անհայրենիքները՝ Տիգրան Խզմալյան, Գեորգի Վանյան, Արմեն Մարտիրոսյան, լևոնականների մի մասը, «Իմ քայլի» մի մասը,
տեսակով տականքները՝ անդրանիկքոչարյաններ։
Այս շերտից ավելի հեշտ է հավաքագրում իրականացնելը, քանզի սրանք, որպես կանոն, չարացած են լինում սեփական պետության դեմ ու ենթագիտակցորեն վրեժ լուծում այդ պետությունից։ Սրանք նաև մարդատյաց են, քանզի իրենք չմարդ են։
Խոսքն այն մասին չէ, որ գործակալները միայն այս տիպի մարդիկ են լինում կամ այդ տիպի մարդիկ անպայման գործակալ են դառնում։ Խոսքն օրինաչափությունների մասին է։

Они – находка для спецслужб
умственно, физически отсталые или имеющие явные пороки (даниелиоаннисяны, арсенхаратьяны, степансафаряны),
амбициозные посредственности (араратмирзояны, давидсанасаряны),
лица неизвестного происхождения – «бастарды» (аргиштикярамянны)
представители меньшинств (религиозных, сексуальных и др.) – араикарутюняны,
обиженники с самого детства (николпашиняны),
оказавшиеся во внутрисемейных скандалах (подавшие судебные иски против своих отцов, давшие показания против своих матерей, рассорившиеся с сыновьями и попавшие в скандальные истории и т.д.) – Артур Сакунц, Арман Бабаджанян…
выходцы из бедной среды (николпашиняны),
не имеющие родины (Тигран Хзмалян, Георгий Ванян, Армен Мартиросян, часть левоновцев, часть «Моего шага»),
подонки по своему человеческому типу (андраниккочаряны).
Завербовать людей из этого слоя намного легче, так как они, как правило, бывают озлоблены на свое государство и подсознательно ему мстят. Кроме того, они – человеконенавистники, так как сами являются нелюдями.
Речь не о том, что агенты бывают лишь подобного рода людьми или такие люди обязатено становятся агентами. Речь о закономерностях.