Համազգային խայտառակություն․ «նոյեմբերի 9»–ը շարունակվում է
Նիկոլ Փաշինյանի բերած կապիտուլյացիայից հետո Հայաստանում ժամանակը կանգ է առել։ Լռվել մնացել է նոյեմբերի 9–ի վրա։
Գրեթե ամեն օր մի նոր «նոյեմբերի 9» ենք ստանում․ Ադրբեջանը նոր գերիներ է վերցնում, Շուռնուխ է մտնում, Սոթք է մտնում, Ալիևը Շուշի է մտնում, հունվարի 11–ին նոյեմբերի 9–ի շարունակություն ենք ստանում։
Մի խոսքով, օրացույցի վրա նոր սև կետեր են հայտնվում։ Սգալն ու լացելը, վախենալն ու պարտվելը դարձել են ապրելակերպ։
Սև կետ է դառնում նաև հունվարի 19–ը։ Պատերազմից հետո վերսկսվում է, այսպես կոչված, սահմանադրական կարգի տապալման դատավարությունը։
Եթե մինչև պատերազմը Ռոբերտ Քոչարյանի ու մեր ռազմական, պետական գործիչների դեմ տեղի ունեցողը սարքովի ֆարս էր ու ընկալվում էր որպես անձնական հիվանդագին վրեժխնդրության դրսևորում, ապա հիմա այն վերածվում է համազգային հերթական խայտառակության։
Շուշին Ալիևին հանձնողը դատում է Շուշին ազատագրած պետական ու ռազմական գործիչներին։ Արցախի պետականությունը միտումնավոր ոչնչացրածը դատում է Արցախի պետականությունը կերտողներին։ Արցախյան 2–րդ պատերազմի դավաճանը դատում է Արցախյան 1–ին պատերազմի հերոսներին։
Ալիևի Շուշի մտնելն ու Նիկոլի՝ Քոչարյանին, Խաչատուրովին, Օհանյանին դատելը նույն հարթության մեջ են։ Երկուսն էլ հայերի ու մեր պետականության դեմ են ուղղված։
Ու քանի դեռ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ է, կապիտուլյացիան շարունակվելու է, և օրացույցի բոլոր օրերը դառնալու են «նոյեմբերի 9», այսինքն՝ սև։

Общенациональный позор: «9-ое ноября» продолжается
После принесенной Николом Пашиняном капитуляции время в Армении остановилось. Оно застряло на 9-ом ноября.
Мы практически каждый день переживаем новое «9-ое ноября»: Азербайджан берет новых пленных, входит в Шурнух, Сотк, Алиев посещает Шуши, 11-го января мы получаем продолжение 9-го ноября.
Словом, в календаре появляются новые черные точки. Траур и плач, страх и поражение стали нашим жизненным укладом.
Черной точкой становится также 19-ое января. После войны возобновляется судебный процесс по делу о так называемом свержении конституционного строя.
Если до войны происходящее в отношении Роберта Кочаряна и наших военных, государственных деятелей было организованным фарсом и воспринималось как проявление болезненной личной мести, то сейчас это превращается в очередной общенациональный позор.
Сдавший Шуши Алиеву судит освободивших Шуши государственных и военных деятелей. Преднамеренно уничтоживший государственность Арцаха человек судит строителей государственности Арцаха. Предатель 2-ой Арцахской войны судит героев 1-ой Арцахской войны.
Вхождение Алиева в Шуши и суд Никола над Кочаряном, Хачатуровым, Оганяном находятся в одной плоскости. Оба действия направлены против армян и нашей государственности.
И пока Никол Пашинян является премьером, капитуляция будет продолжаться, и все дни календаря будут становиться «9-ым ноября», то есть окрашиваться в черный цвет.
Тот, кто мирится с этим и даже отстаивает всё это, является соучастником преступления и как минимум малодушным человеком. А кто нет – борется.