Ավարտվել է Արմեն Սարգսյանի և Հայրենիքի փրկության շարժման պատվիրակության հանդիպումը․ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնավարման հարցի վերաբերյալ Նախագահը նոր հայտարարությամբ հանդես կգա (տեսանյութ)
Քիչ առաջ ավարտվել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Հայրենիքի փրկության շարժման պատվիրակության հանդիպումը։ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարցեր՝ կապված ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի ազատման դիմումը ՍԴ ուղարկելու կամ չուղարկելու վերաբերյալ։
«Նախագահը լսեց մեր տեսակետները և ասաց, որ առաջիկա ժամերի ընթացքում իր որոշման մասին կհայտնի»,-նշեց նա։
Նախագահը հայտնել է նաեւ, որ ի գիտություն կընդունի իրենց խոսքը, իսկ մինչ այս պահը ՍԴ չդիմելու պատճառների մասին ոչինչ չի ասել։
Հիշեցնենք, որ Նախագահի աշխատակազմը երեկ հայտարարել է, որ Նախագահը չի ստորագրել Օնիկ Գասպարյանին ԳՇ պետի պաշտոնից ազատելու հրամանագիրը, բայց ՍԴ դիմելու է ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած հրամանագրի նախագծի սահմանադրականության հարցը պարզելու համար, այլ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով: Այսինքն՝ հրամանագրի նախագահի սահմանադրականության հարցը չի վիճարկելու Սահմանադրական դատարանում, թեեւ ավելի վաղ հայտարարել էր, որ այն առերեւույթ պարունակում է Սահմանադրության խախտումներ։
Նախագահի հետքայլից առաջ հայտնի էր դարձել, որ Փաշինյանը հանդիպել է Արմեն Սարգսյանի հետ, իսկ մարտի 1-ի երեկոյան Հայրենիքի փրկության շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ ճնշումներ են կիրառվում ՀՀ նախագահի ու ԳՇ պետի վրա։
Փաստորեն՝ նախագահը տեղի է տվել ճնշումներին, որի հետեւանքով Օ.Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու Սահմանադրական խախտումներով հրամանագիրը իրավունքի ուժով կարող է վաղը մտնել ուժի մեջ։
ՀՓՇ-ն արդեն հայտարարել է, որ խիստ մտահոգիչ է համարում Նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու մասին հրապարակած դիրքորոշումը:

Встреча представителей Движения по спасению Родины с Арменом Саркисяном завершилась: президент РА выступит с новым заявлением по вопросу отставки главы Генштаба Оника Гаспаряна (видео)
Завершилась встреча президента Армении Армена Саркисяна с делегацией оппозиционного Движения по спасению Родины. Как сообщил в беседе с журналистами лидер партии «Родина» Артур Ванецян, в ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с отправкой или неотправкой заявления об увольнении начальника ГШ ВС РА.
«Президент выслушал нашу точку зрения. Он заявил, что в ближайшее время сообщит о своем решении», – отметил он.
Президент также заявил, что примет к сведению их слова, а о причинах необращения в КС до сего момента он ничего не сказал.
Аппарат президента Армении 2 марта сообщил, что Армен Саркисян не будет подписывать указ об освобождении Оника Гаспарянa с поста главы Генштаба ВС и обратится в Конституционный суд с просьбой определить вопрос соответствия закона «О воинской службе и статусе военнослужащего» от 15 ноября 2017 года Конституции Армении. Это означает, что президент не будет оспаривать вопрос конституционности указа в КС, хотя ранее заявил, что он, предположительно, содержит нарушения Конституции.
1 марта стало известно, что Пашинян встретился с Арменом Саркисяном, а вечером того же дня координатор Движения по спасению Родины Ишхан Сагателян заявил о давлении на президента РА и главы Генштаба ВС. Фактически президент поддался на давление, в результате чего указ об освобождении ВС Оника Гаспаряна с поста главы Генштаба ВС с нарушениями Конституции завтра может вступить в силу.
Движение по спасению Родины уже назвало крайне тревожной позицию президента Армена Саркисяна по отставке Оника Гаспаряна с поста главы Генштаба ВС Армении.