Համաներման ակտի կիրառմամբ պատժի կրումից լրիվ կազատվի 396 դատապարտյալ
ՀՀ խորհրդարանը սկսել է քննարկել Անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկը: ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը ներկայացնելով որոշումն ասել է, որ այս համաներման ակտի կիրառմամբ պատժի կրումից լրիվ կազատվի 396 դատապարտյալ, պատժի կրումից մասամբ կազատվի 379 դատապարտյալ: Բացի այդ եթե տուժողին պատճառված վնասը փոխհատուցեն, ապա հնարավոր է պատժի կրումից լրիվ ազատվի 193 դատապարտյալ և պատժի կրումից մասամբ կազատվի 195 դատապարտյալ: Այս թվերում ներրառված չեն նախնական կալանքի տակ գտնվող անձինք: Եթե համամենորւմը նաև նրանց վրա տարածվի, ապա այս թվերը մոտ 20 տոկոսով կարող են ավելանալ: Այսօր Հայաստանում կա պատիժը կրող 4 հազար մարդ կա, իսկ մոտ 1000-ից ավել նախնական կալանքի տակ գտնվողներ: Համաներումը կարող է որոշակի տարածում ունենալ նաև նախաքննության փուլում գտնվող գործերի վրա:
Հարցին, թե նշյալ համաներումը որքանո՞վ կտարածվի 2008թ. մարտի 1-ի գործերով դատապարտվածների վրա, ՀՀ արդարադատության նախարարը պատասխանել է.
-Ես ասացի, որ 396 դատապարտյալ ազատ է արձակվելու և 379-ի վրա տարածվելու է: Կներեք, բայց ես այս 396 անձամբ չգիտեմ, թե ովքեր են նրանք, որ ասեմ: Կարող եք վերցնել տեքստը և համադրել ու մեկ-երկու հաշվարկով կարող եք տեսնել` տարածվում է, թե ոչ:

Благодаря амнистии 396 человек будут полностью освобождены
В Национальном собрании РА началось обсуждение предложенного президентом РА Сержем Саргсяном акта об амнистии по случаю 20-летия независимости Республики Армения. Представив решение, министр юстиции РА Грайр Товмасян отметил, что благодаря применению этого акта 396 осужденных будут полностью освобождены от отбывания наказания, а 379 – частично. Кроме того, если нанесенный пострадавшему ущерб будет компенсирован, то возможно, полностью будут освобождены 193 осужденных, а частично - 195. В это число не входят лица, находящиеся под предварительным арестом. Если амнистия будет распространена и на  них, то эти цифры могут увеличиться примерно  на 20 процентов. Сегодня в Армении есть 4 тысяч лиц, отбывающих наказание, а более 1000 – находятся под предварительным арестом. Амнистия может в определенной мере  распространиться и на дела, находящиеся на стадии предварительного следствия.
На вопрос о том, в какой мере  указанная амнистия распространится на осужденных по делу 1 марта 2008 года, Грайр Товмасян ответил:
«Я отметил, что 396 осужденных будут освобождены и амнистия коснется еще 379 осужденных. Я лично не знаю этих 396 человек, чтобы ответить на ваш вопрос. Вы можете прочитать текст, сопоставить и двумя-тремя подсчетами понять, распространяется или нет».