Ադրբեջանից կաշառք վերցնելու մեջ մեղադրվող գերմանացի պատգամավոր է վայր դրել մանդատը
Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մարկ Հաուպտմանը վայր է դրել մանդատը՝ Ադրբեջանից կաշառք վերցնելու, նրանց համար լոբբիստական գործունեություն իրականացնելու և իր թերթում այդ երկիրը գովազդելու գործի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Deutsche welle»-ն:
Հաուպտմանը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի պահպանողական կուսակցության անդամ է և արդեն երրորդ գերմանացի խորհրդարանականն է, որը վայր է դնում մանդատը վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում: Մյուս երկուսը՝ Նիկոլաս Լյոբելը և Գեորգ Նյուսլենը, ներքաշված են եղել «դիմակային սկանդալում»՝ համավարակի պայմաններում դիմակների բիզնեսում ներգրավվածության համար:
Մարկ Հաուպտմանը հերքել է Ադրբեջանից գումար վերցնելու վերաբերյալ մեղադրանքները: «Ես երբեք որևէ գումար չեմ ստացել և երբեք իմ քաղաքական գործունեության վրա որևէ ճնշում չի եղել»,-ասել է նա:
Մարտի 5-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագն անձեռնմխելիությունից զրկել է պատգամավոր Աքսել Ֆիշերին, որպեսզի քննչական մարմիններին հնարավորություն տա խուզարկություններ անցկացնել և ապացույցներ հավաքել Ադրբեջանի իշխանություններից պատգամավորի կաշառք վերցնելու քրեական գործի առնչությամբ: Ադրբեջանի իշխանություններից կաշառք վերցնելու և այդ երկրի օգտին միջազգային կառույցներում լոբբիստական առաքելություն իրականացնելու մեջ մեղադրվում են Բունդեսթագի ներկա և նախկին մի խումբ պատգամավորներ, որոնք եղել են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գերմանական պատվիրակության կազմում:

Немецкий депутат, обвиняемый в получении взятки от Азербайджана, сложил свой мандат
Марк Гауптманн, депутат Бундестага Германии, обвиняемый в получении взятки от Азербайджана, лоббирования этой страны и публикации азербайджанский рекламы в своей газете, подал в отставку. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «Deutsche welle».
Гауптманн является членом Консервативной партии канцлера Германии Ангелы Меркель и уже третьим депутатом Бундестага, подавшим в отставку за последнюю неделю. Двое других, Николас Лобель и Георг Ньюлен, были замешаны в скандале с масками по поводу бизнеса масок.
Марк Гауптманн опроверг обвинения, что он от Азербайджана брал деньги. «Я никогда не получал денег, на мою политическую деятельность никогда не оказывалось никакого давления», – заявил он.
5 марта Бундестаг Федеративной Республики Германии лишил неприкосновенности депутата Акселя Фишера, чтобы позволить следователям проводить обыски и собирать доказательства в связи с уголовным делом о подкупе депутата со стороны властей Азербайджана. Группа бывших депутатов Бундестага, входивших в состав немецкой делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы, также обвиняется в получении взяток от властей Азербайджана и лоббировании страны в международных организациях.