ՍԴ-ն հեռացավ խորհրդակցական սենյակ. 4-4 համամասնությամբ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննվեց գրավոր ընթացակարգով (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանը քննեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումների հիման վրա ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը:
Դատավորներ Արևիկ Պետրոսյանը և Հրայր Թովմասյանը միջնորդեցին դիմումը քննել բանավոր ընթացակարգով՝ հաշվի առնելով նաև գործի հասարակական հնչեղությունը։ Արևիկ Պետրոսյանը հղում արեց ՍԴ աշխատակարգի 67֊րդ կետին, որով գործի քննության ցանկացած փուլում անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր է անցնել բանավոր ընթացակարգի, մանավանդ, որ նման պրակտիկա ՍԴ֊ն ունեցել է։
Միջնորդությանը դեմ արտահայտվեցին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանը և Էդգար Շաթիրյանը։ Դիլանյանի խոսքով՝ «հասարակության հիշողության մեջ ՍԴ-ի անկողմնակալության և անաչառության վերաբերյալ բոլոր պատկերացումները ձևավորվել են բացառապես ՍԴ-ի կայացրած որոշումների բովանդակության հիման վրա»։ Բացի այդ, ըստ ՍԴ նախագահի՝ բանավոր ընթացակարգի անցումը կարող է անհարկի ձգձգել գործի քննությունը։ Ի պատասխան սրան՝ Հրայր Թավմասյանն արձագանքեց․ «Եթե անհարկի ձգձգումների մասին էիք խոսում, պետք է բարի լիներ հուլիսի 7֊ին նշանակված նիստը հաջորդ տարվա մարտի 23֊ին չքննել։ Պետք էր ժամանակին կազմակերպել, որ այս գործը քննվեր»։

КС удалился в совещательную комнату для принятия решения по заявлению Роберта Кочаряна (видео)
Конституционный суд Армении 23 марта удалился в совещательную комнату для принятия решения в связи с вопросом соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении Конституции по заявлениям второго президента РА Роберта Кочаряна и суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана.
Председатель КС Арман Диланян о дате публикации решения ничего не сказал.
Судьи Аревик Петросян и Грайр Товмасян представили ходатайство о рассмотрении заявления по устной процедуре, которое было отклонено.
Обсуждение заявления прошло в довольно напряженной обстановке.
Отметим, что КС Армении 18 июля 2019 года принял решение приостановить производства по делам об определении вопроса соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса РА на основании обращений суда общей юрисдикции города Еревана и Роберта Кочаряна и обратиться в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию с целью получения консультативного мнения.
Ответ из упомянутых структур поступил летом прошлого года. Венецианская комиссия констатировала, что в международной практике нет единых подходов в вопросе формулировки преступлений против конституционного строя: в одних государствах ссылки касаются Конституции полностью, а в других – просто ссылаются на необходимость соблюдения конституционного порядка без ее установления.
Напомним, что 7 июля должно было состояться заседание, но Национальное собрание подало в Конституционный суд ходатайство о переносе рассмотрения, отметив, что ему следует ознакомиться с заключением Венецианской комиссии.