Հայ ռազմագերիներին տեղափոխող ինքնաթիռը Բաքվից Երևան է ժամանել դատարկ
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ Հայաստան է եկել թուրք-ադրբեջանական մի պատվիրակություն, որի առաքելությունը Մեղրիի տարածքում կառուցվող ճանապարհի տեղորոշումն է, այսպես ասած տեղանքի ուսումնասիրությունը: Այս մասին էլ գրում է Hraparak.am-ը:
Ավելի վաղ factor.am-ի հետ զրույցում վարչապետի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը հաստատել էր, որ հայ ռազմագերիների նոր խումբ է վերադառնում Երևան, իսկ «Ազատություն» ռադիոկայանը և Հանրային հեռուստաընկերությունը ուղիղ հեռարձակում էին իրականացնում «Էրեբունի» օդանավայակայանից, որտեղ հավաքվել էին գերիների տասնյակ հարազատներ։
Ավելի ուշ երբ տեղեկություն տարածվեց, որ գերիներին տեղափոխող ինքնաթիռը դատարկ է ժամանել, ուղիղ հեռարձակումներն անջատեցին։
Գերիների հետ վերադարձը, ցավոք, կրկին հետաձգվում է, քանի որ հակառակորդի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը ի կատար չի ածվում, ինչը հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացի կոպիտ խախտում է։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնել են ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից։
«Բանակցությունները ռուսական կողմի միջնորդությամբ շարունակվում են, և հույս ունենք, որ ադրբեջանական կողմը ի վերջո կհարգի ստորագրված հայտարարությունը ու կյանքի կկոչի հումանիտար պայմանավորվածությունը՝ այդպիսով նպաստելով տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»,-ասված է մեկնաբանության մեջ։

Самолет из Баку вернулся без военнопленных
Самолет, который должен был доставить армянских военнопленных, прибыл в Ереван из Баку пустым, сообщает «Freenews.am».
По данным «Hraparak.am», в самолете находился только командующий российским миротворческим контингентом генерал-лейтенант Рустам Мурадов.
Ранее в беседе с «factor.am» пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворкян подтвердила, что в Ереван возвращается новая группа армянских военнопленных, а радио «Азатуцюн» и Общественное телевидение вели прямые трансляции из аэропорта «Эребуни», где собрались десятки родственников военнопленных. Позже, когда распространилась информация о том, что самолет прибыл пустым, прямые трансляции были отключены.
Возвращение армянских военнопленных, к сожалению, снова откладывается, поскольку 8-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября не выполняется противником, что является грубым нарушением послевоенного гуманитарного процесса. Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна.
«Переговоры продолжаются при посредничестве российской стороны, и мы надеемся, что азербайджанская сторона в конечном итоге будет уважать подписанное заявление и выполнит гуманитарное соглашение, тем самым способствуя установлению стабильности в регионе», – говорится в комментарии.