Էդվարդ Շարմազանովը՝ Վարդան Մալխասյանի հայտարարության վերաբերյալ
Նախօրեին «Հայ կամավորականների համախմբում» ազգային քաղաքական նախաձեռնության անդամ Վարդան Մալխասյանն ասել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ճանապարհին առևտրի է հանվել հայոց ցեղասպանության հարցը և «այս իշխանությունները լավ հասկանալով, որ իրենք այլևս  ռեսուրս չունեն, բացարձակ զրկված են ժողովրդի վստահության քվեից՝ պատրաստ են նաև այդպիսի դավաճանական քայլերի, պատրաստ են մինչև վերջ պղծելու, ավերելու, տիրելու, այրելու այս երկիրը»։
Անդրադառնալով Վ. Մալխասյանի այս հայտարարությանը՝ ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդվարդ Շարմազանովը «7 օր»-ին ասել է, որ «դա անհեթեթ հայտարարություն է»։
-ՀՀ իշխանություններից և նախագահից ավելի շատ որևէ մեկը շահագրգռված չի, որ մեր ազգային շահերն ամեն տեղ պատշաճ մակարդակով լինեն։ Պրն. Մալխասյանին տեղեկացնեմ, որ նախագահ Սարգսյանը, Իրանի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ, ևս մեկ անգամ ասաց, որ առանց նախապայամանների դիվանագիտական հարաբերությունների կողմնակիցն ենք, և ցեղասպանության խնդիրը չի կարող լինել սակարկման և քննարկման առարկա։ Եվ երկրորդ՝ ԼՂ-ի հարցում բազմաթիվ անգամներ ասել ենք, և այսօր ևս մեկ անգամ ասել է նախագահը, որ ԼՂ-ը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում և Ադրբեջանը, մեջբերում եմ նախագահի խոսքը, ո՛չ իրավական, ո՛չ պատմական և ո՛չ էլ բարոյական իրավունք ունի հավակնել ԼՂ-ին,- ասել է Է. Շարմազանովը։

Эдвард Шармазанов: по поводу заявления Вардана Малхасяна
На днях член национальной политической инициативы «Объединение армянских добровольцев» Вардан Малхасян сказал, что на пути установления армяно-турецких отношений на торг выставлен вопрос геноцида армян и «эти власти, прекрасно понимая, что у них нет больше ресурсов, абсолютно лишены доверия народа и готовы и на такие предательские шаги, они готовы до конца осквернить, разрушить, захватить  и сжечь эту страну».
Комментируя это заявление В.Малхасяна, пресс-спикер РПА  Эдвард Шармазанов сказал «7 օր»-у, что «это абсурдное заявление».
-Никто больше нашего президента и властей РА не заинтересован, чтобы наши национальные интересы повсеместно были на должном уровне. Сообщаю господину Малхасяну, что президент Саргсян, во время встречи с армянской общиной Ирана, еще раз сказал, что мы сторонники дипломатических отношений без предварительных условий, и вопрос геноцида не может быть предметом торга и обсуждений. И, во-вторых, по Нагорно-карабахскому вопросу мы многократно говорили, и сегодня президент в очередной раз сказал, что НК не может быть в составе Азербайджана и последняя, привожу слова президента, не имеет ни юридических, ни исторических, ни моральных прав на то, чтобы претендовать на НК, - сказал Э.Шармазанов.