Պետության վախճանը սկսում է բանակից․ Նիկոլի թիվ
Նիկոլը նախընտրական էժանագին պոպուլիզմի և կառավարման սեփական ոճի շրջանակներում խոսել է այն մասին, որ ուզում են այնպես անել, որ մարդիկ բանակում 3 ամիս ծառայեն։ Պարզ ասած՝ բանակ չգնան։
Մեր զինվորներին թուրքական բայրաքթարների տակ անպաշտպան թողած Նիկոլը գիտի, որ մարդիկ վախեցած են և օբյեկտիվորեն խուսափում են բանակից։ Եվ ահա նա վախեցած ու պետությունից երես թեքած ժողովրդին կոնֆետ է խոստանում՝ բանակից խուսափելու հնարավորության տեսքով։
Նիկոլն ասում է՝ ինձ քվե տվեք, դիմացը ես ձեզ բանակից կազատեմ։ Սա ընտրակաշառքի յուրօրինակ ձև է։
Սա շուտով կարող է հայտարարել, որ մինչև բանակի վերջնական կազմալուծումը բանակ գնացողները Սյունիքում չեն ծառայելու։
Հետո կասի, որ միայն Երևանում են ծառայելու։
Վերջում էլ կբարբաջի, որ Հայաստանին բանակ պետք չէ, քանզի բանակը թուրքից պաշտպանվելու համար էր, բայց քանի որ գնում ենք վիլայեթացման, ուստի բանակի կարիք չկա։ Ու, բնականաբար, էս մտքերին ծափահարողներ կլինեն։
Ո՞ւմ ասես, որ բանակում չես ծառայելու, հարկ չես մուծելու և դուխով ապրելու ես, որ չգոռա «այո՜» ու չծափահարի։ Պետության վախճանը հենց այսպես է լինում։

Гибель государства начинается с армии: времена Никола
В рамках дешевого предвыборного популизма и в присущем ему управленческом стиле Никол заявил, что хочет сделать так, чтобы люди служили в армии 3 месяца. Иными словами, чтобы не шли в армию.
Оставивший наших солдат беззащитными перед турецкими байрактарами Никол знает, что люди испуганы и объективно избегают армии. И вот, он обещает напуганному и отвернувшемуся от государства народу конфету в виде шанса избежать службы в армии.
Вскоре он может заявить, что до окончательного развала армии призывники не будут служить в Сюнике.
Затем скажет, что служба будет проходить лишь в Ереване.
В конце же наплетет, что Армении и вовсе не нужна армия, так как она была необходима для защиты от турка, а теперь, когда мы идем по пути вилайетизации, потребность в ней отпала. И, естественно, найдутся те, кто встретит всё это аплодисментами.
Да и кто бы не зааплодировал, если бы ему сказали, что он не будет служить в армии, не будет платить налогов и заживет духовито? Именно так и происходит гибель государства.