Ոչինչ չի արվում երկրի սահմաններն ամրացնելու ուղղությամբ․ Ռոբերտ Քոչարյան
Մայիսի 18-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ոլորտային մասնագետների հետ հանդիպումների շրջանակներում հանդիպում ունեցավ առողջապահության ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում հարցերի մի մասը վերաբերում էր Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում սահմանային իրավիճակին և Հայաստանի՝ օգնության համար ՀԱՊԿ-ին դիմելուն։ Այս մասին ասվում է ՀՀ երկրորդ նախագահի ֆեյսբուքյան էջում արված հայտարարության մեջ:
«Դու քո դիրքը բերել-դրել ես խորքում, Ադրբեջանը առաջ է եկել, դու աշխարհով մեկ գոռում ես՝ թող Ղազախստանը, Ղրղզստանը գա՝ Ադրբեջանին հետ մղի: Դու ո՞ւր ես։ Ինչո՞ւ է այնպես ստացվել, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում բոլորն ավելի լավ հարաբերություն ունեն Ադրբեջանի հետ, որը ՀԱՊԿ-ի անդամ երկիր չէ, քան Հայաստանի հետ: Այս պարզ հարցի պատասխանը պե՞տք է տան, թե՝ ոչ: Ինչո՞ւ պետք է Բելառուսը, Ղազախստանը և մյուս երկրներն ավելի լավ հարաբերություն ունենան Ադրբեջանի հետ: Հիմա դու իրենց ես դիմում, իրենք ինչո՞ւ պետք է քեզ պաշտպանեն: Սահմանին կանգնած չես, քո սահմանը չես պաշտպանում, դիմում ես ՀԱՊԿ-ին ու դա որպես հերոսություն մատուցում ժողովրդին, թե՝ դիմեցի ՀԱՊԿ-ին: Հետո՞: Ուղղակի զավեշտի է վերածվում պետության հիմնական ֆունկցիաներից մեկը՝ անվտանգության ապահովումը»,-ասել է երկրորդ նախագահը:
Սահմանային ճգնաժամի և Սյունիքում կատարվող իրադարձությունների հնարավոր զարգացումների մասին երկրորդ նախագահն ասել է․ «Ոչինչ չի արվում երկրի սահմաններն ամրացնելու ուղղությամբ։ Եթե դու ունես սահման, պետք է պաշտպանես քո՛ զինված ուժերով։ Դրա համար պետք է հասկանալ՝ որտե՞ղ են քո դիրքերը։ Այս ընթացքում մեր զինված ուժերին պետք էր հնարավորություն տալ համապատասխան խտությամբ զորք տեղակայել այդ սահմանին։
Կարծում եմ՝ մեզանից առաջին հերթին պահանջելու են սահմանների դեմարկացիա անել, և ստիպելու են ճանաչել այդ սահմանները։ Անընդհատ ստիպելու են ինչ-որ բան ստորագրել։ Սրանք չոքած մարդիկ են և վստահ եմ, որ որևէ դիմադրություն չի լինելու։

Ничего не делается для укрепления границ государства – Роберт Кочарян
18 мая второй президент Армении Роберт Кочарян, в рамках встреч со специалистами разных областей, встретился с представителями здравоохранения. В ходе встречи часть вопросов касалась приграничной ситуации в Сюникском и Гегаркуникском марзах и обращения Армении в ОДКБ за помощью.
«Ты разместил свои позиции глубоко в тылу, и Азербайджан продвинулся вперед, а ты на весь мир кричишь: пусть Казахстан, Кыргызстан придут и отбросят Азербайджан назад. А ты где? Как так получается, что в рамках ОДКБ у всех более доброжелательные взаимоотношения с Азербайджаном, который не является страной-членом ОДКБ, чем с Арменией. Должны же они дать ответ на этот простой вопрос, или нет? Почему должны Белоруссия, Казахстан и другие страны иметь более доброжелательные взаимоотношения с Азербайджаном? И вот ты обращаешься к ним, а почему они должны тебя защищать? Ты не стоишь на границе, не охраняешь ее, обращаешься в ОДКБ и преподносишь это народу как героизм. А дальше? Одна из основных функций государства – обеспечение безопасности просто становится достойной насмешки», – отметил второй президент.
О приграничном кризисе и возможных развитиях событий в Сюнике второй президент сказал: «Ничего не делается для укрепления границ государства. Если у тебя есть граница, то ты должен защищать ее собственными вооруженными силами. Для этого нужно понять, где находятся твои позиции. За это время нашим Вооруженным силам нужно было дать возможность разместить на этой границе войска с соответствующей численностью.
Думаю, от нас в первую очередь потребуют демаркации границ и заставят признать эти границы. Постоянно будут заставлять что-то подписывать. Это поставленные на колени люди, и я уверен, что никакого сопротивления не будет.
Наша самая серьезная проблема на данный момент—это полное отсутствие нового ресурса для противостояния».