Համացանցում հատվածներ են հրապարակվել Մինսկում արտակարգ վայրէջք կատարած Ryanair-ի օդանավի անձնակազմի և ավիակարգավարի զրույցից (ձայնագրություն)
Բելառուսական հեռուստաալիքները հատվածներ են հրապարակել Մինսկում արտակարգ վայրէջք կատարած Ryanair ավիաընկերության ինքնաթիռի անձնակազմի և ավիակարգավարի բանակցությունների ձայնագրությունից:
Ինչպես փոխանցում է Life.ru-ն, ОНТ հեռուստաալիքը հրապարակել է ավիակարգավարի խոսքի ձայնագրությունը, երբ վերջինս անգլերենով հայտնում է, որ օդանավակայանի անվտանգության ծառայությունն էլեկտրոնային փոստով հաղորդում է ստացել պայթյունի վտանգի մասին:
Մեկ այլ հատվածից, որը ներկայացրել է Беларусь 1 հեռուստաալիքը, պարզ է դառնում, որ վայրէջք կատարելու մասին որոշումը կայացրել է անձնակազմը: «Մինսկում վայրէջք կատարելու խորհրդատվությունը որտեղի՞ց է ստացվել:
Այն ստացվել է ավիաընկերությունի՞ց, մեկնարկի օդանավակայանի՞ց, թե՞ ժամանման օդանավակայանից»,-հարցնում է ավիակարգավարը: «Դա մեր առաջարկությունն է»,- պատասխանում են անձնակազմից:
Հիշեցնենք, որ Ryanair ավիաընկերության Boeing 737-800 օդանավը, որն իրականացնելիս է եղել Աթենք-Վիլնյուս չվերթը, մայիսի 23-ին արտակարգ վայրէջք է կատարել Մինսկում: Օդանավի վայրէջքից հետո օդանավակայանում ձերբակալվել է չվերթի ուղևորներից մեկը` բելառուսական ընդդիմադիր NEXTA թելեգրամյան ալիքի համահիմնադիր Ռոման Պրոտասևիչը:

Появилась запись переговоров диспетчера и экипажа экстренно севшего в Минске самолёта «Ryanair»
Белорусские телеканалы опубликовали фрагменты записи переговоров экипажа экстренно севшего в Минске самолёта авиакомпании «Ryanair» с диспетчером аэропорта, передает «Life.ru».
В первом фрагменте, опубликованном каналом ОНТ, на английском языке диспетчер говорит, что служба безопасности аэропорта получила сообщение по электронной почте с угрозой взрыва.
По второму фрагменту, который приводит телеканал «Беларусь 1», становится ясно, что решение приземлиться в Минске принял сам экипаж.
«Эта рекомендация приземлиться в Минске – откуда она к вам поступила? Она пришла от авиакомпании, от аэропорта отправки или аэропорта прибытия?» – спрашивает диспетчер. «Это наша рекомендация», – говорит экипаж.
В свою очередь начальник смены аэропорта Минска Максим Кияков объяснил, почему самолёт авиакомпании «Ryanair» приземлился именно в столице Белоруссии.
«По международным правилам ближайшим аэропортом оказался Минск, и по этим международным правилам командир принял решение сделать посадку у нас», – сказал Кияков в эфире телеканала ОНТ и подчеркнул, что это было именно решение экипажа.
Напомним, «Boeing 737-800» авиакомпании «Ryanair», летевший из Афин в Вильнюс, экстренно приземлился в аэропорту Минска из-за сообщения о минировании днём 23 мая. На его борту находился основатель телеграм-канала NEXTA и главред также признанного экстремистским телеграм-канала «Беларусь головного мозга» Роман Протасевич. После посадки он был задержан, а информация об угрозе взрыва не подтвердилась. Позже в Белоруссии возбудили дело из-за ложного сообщения о минировании самолёта.