ՀՀ ՊՆ-ն Ադրբեջանից պահանջում է անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը՝ հակառակ պարագայում իրավունք վերապահելով խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում՝ ուժի կիրառման տարբերակով
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին մեղադրում է մայիսի 24-ից 26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական դիրքերը գնդակոծելու համար։
Ակնհայտ է, որ այդ հաղորդագրությունը վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է։
Ընդ որում, հատկանշական է, որ ըստ հաղորդագրության, հայկական կողմն արդեն երեք օր է, ինչ գնդակոծում է ադրբեջանական դիրքերը, սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը միայն այսօր է որոշում կայացրել խոսել այդ մասին։
Հաղորդագրության մեջ նշվում էր, թե ադրբեջանական դիրքերը գնդակոծվել են նաև Արցախում, Շուշիի ուղղությամբ։ Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարությունից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հայտնել են, որ այդ ուղղությամբ կրակոցներ նույնպես չեն եղել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ զինված ուժերը, նշված օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության ուղղությամբ որևէ կրակոց չի արձակել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը վերստին շեշտում է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունները և պահանջում անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը, հակառակ պարագայում իրավունք վերապահելով խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժի կիրառման տարբերակով։

Минобороны РА требует от Азербайджана немедленно покинуть территорию страны
Министерство обороны Армении опровергает заявления азербайджанской стороны об обстрелах их позиций на армяно-азербайджанской границе и вблизи Шуши в Арцахе.
Ранее оборонное ведомство Азербайджана распространило заявление, в котором обвинило армянскую сторону в обстреле 24-26 мая азербайджанских боевых позиций.
«Очевидно, что это заявление является очередной жалкой попыткой скрыть факты убийства военнослужащего-контрактника, младшего сержанта Геворга Хуршудяна, а также провокации, осуществленные в последние дни в отношении суверенных территорий Армении», – отметили в министерстве.
В оборонном ведомстве назвали примечательным, что азербайджанская сторона заявляет об обстрелах, якобы продолжающихся три дня, и только 26 мая сообщает об этом. В армянском министерстве также отметили, что азербайджанская сторона заявляет об обстрелах в направлении Шуши, в то время как российский миротворческий контингент уже опроверг эту информацию.
«Армянские вооруженные силы в указанные дни не произвели ни одного выстрела в сторону Азербайджана. Абсолютно недопустимы посягательства Азербайджана на суверенные территории Армении. Она требует немедленно покинуть территорию страны, в противном случае оставляет за собой право решить проблему любым способом, в том числе путем применения силы», – отметили в МО.