Վրաստանը հունիսի 1-ից բացել է ցամաքային սահմանները
Վրաստանը հունիսի 1-ից բացում Է ցամաքային սահմանները, այժմ երկիր կարելի Է մուտք գործել հարեւան երկներից՝ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Թուրքիայից եւ Ադրբեջանից:
Ավելի քան մեկ տարվա ընդմիջումից հետո Վրաստանի իշխանություններն օտարեկրացիներին թույլ են տվել երկիր ժամանել ցամաքային ուղիներով: Բայց ինչպե՞ս են գործերը հսկիչ անցակետի «այն կողմում»:
Sputnik Գրուզիան պարզել Է, թե ինչ կարգավորումներ են գործում հարեւան երկրների ցամաքային սահմաններում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստան ժամանել կարող են COVID-19-ի դեմ պատվաստված բոլոր օտարերկրացիները (բացառություն – վերջին երկու շաբաթում Հնդկաստանում եղած մարդիկ): Վրաստանի սահմանը հատել կարող են նաեւ մի շարք երկրների քաղաքացիներ: Վրաստան ժամանող բոլոր օտարերկրացի հյուրերին խորհուրդ Է տրվում իրենց հետ ունենալ բժշկական ապահովագրություն: Հայաստանն իր սահմանները, այդ թվում նաեւ ցամաքային սահմաններն օտարերկրացիների համար բացել Է 2021 թվականի հունվարին: Հայաստանի տարածք մուտք գործելիս անհրաժեշտ Է ներկայացնել բացասական պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա-թեստ, որն արվել Է մինչեւ ժամանումը 72 ժամից ոչ ուշ:
Իսկ պատվաստման լրիվ բուժընթացն անցած անձինք (երկու դեղաչափ) կարող են երկիր մուտք գործել առանց այդ թեստի: Պատվաստման հավաստագիրն անհրաժեշտ Է ներկայացնել հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն, այն կազմակերպության բոլոր կոնտակտային տվյալների բովանդակությամբ, որն իրկանացրել Է պատվաստումը: Հանված Է նաեւ երկիր մուտք գործելիս թեստի անցկացման պահանջը մինչեւ 1 տարեկան երեխաների համար:

С 1 июня Грузия открывает сухопутные границы
Грузия открывает сухопутные границы с 1 июня, теперь в страну можно будет въехать из соседних стран – России, Армении, Турции и Азербайджана, передает «Арменпресс» со ссылкой на «Sputnik».
После более чем годовалой паузы грузинские власти разрешили иностранцам въезжать в страну по сухопутным каналам. Но как обстоят дела «по ту сторону» КПП? «Sputnik Грузия» выяснил, какие регуляции действуют на сухопутных границах соседних стран.
Приехать в Грузию могут все вакцинированные против COVID-19 иностранцы (исключение – люди, побывавшие в Индии за последние две недели). Пересечь границу Грузии смогут и граждане ряда стран.
Всем приезжающим в Грузию иностранным гостям рекомендуется иметь при себе медицинскую страховку.
Армения открыла свои границы, в том числе и сухопутные, для иностранцев в январе 2021 года.
При въезде на территорию Армении необходимо предоставить отрицательный ПЦР-тест, сделанный не позднее чем за 72 часа до прибытия. А лица, которые прошли полный курс вакцинации (две дозы), могут попасть в страну без ПЦР-теста.
Сертификат о вакцинации необходимо представить на армянском, русском или английском языках, содержащем все контактные данные организации, осуществившей вакцинацию. Снято также требование на проведение теста при въезде в страну детям в возрасте до 1 года.