Աբովյան փողոցում կատարված սպանությունը բացահայտվել է, հանցագործության գործիք հրազենը՝ հայտնաբերվել (տեսանյութ)
Հունիսի 2-ին սպանություն էր կատարվել մայրաքաղաքի կենտրոնում։ Մի տղամարդ Աբովյան փողոցում՝ արտասահմանյան համարանիշերով «Տոյոտայի» մոտ, ատրճանակով կրակել էր Հովհաննես Վարդանյանի գլխին։ Այս մասին հայտնում են Ոստիկանությունից։
Գավառի բնակիչ 50-ամյա տղամարդը մահացել էր։ Դեպքի վայր էին ժամանել օպերատիվ-քննչական խմբեր, փորձաքրեագետներ, դատաբժիշկներ։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել էր կրակված պարկուճ։ Տարածքային քննչական բաժնում հարուցվեց քրեական գործ։ Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողները, իրականացնելով ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, նախ պարզեցին, որ սպանությունը կատարած անձն իրականում թիրախավորել և ցանկացել էր կրակել Հովհաննես Վարդանյանի հետ եղած տղամարդու վրա։ Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվեցին։
Անհրաժեշտ էր պարզել, թե սպանությունը կատարած անձը երբ և որտեղից էր եկել Աբովյան փողոց, ինչպես և դեպքից հետո ուր էր գնացել, ինչն արվեց կարճ ժամանակում։ Շուտով հայտնի դարձավ, որ նա Աբովյան փողոց էր եկել՝ անցնելով Կողբացի փողոցով։ Աբովյան փողոցում էլ սպասել էր զոհին, իսկ կրակելուց հետո փախել էր Հյուսիսային պողոտա, որտեղից էլ տաքսիով հասել էր Հալաբյան փողոց։ Այստեղ ազատվել էր հանցագործության գործիքից ու դեպքի ժամանակ կրած մարզահագուստից։
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում հենց դեպքի օրը Հալաբյան փողոցի աղբամաններից մեկում հայտնաբերվեցին հանցագործության գործիք «Մակարով» ատրճանակը՝ լիցքավորված փամփուշտներով, և մարզահագուստը։ Պարզվել է նաև, որ տղամարդը մեկ այլ տաքսիով Հալաբյան փողոցից մեկնել էր Թալին, որտեղ խանութներից մեկում հագուստ էր գնել։
Կարճ ժամանակում հայտնաբերվել են նրան տեղափոխած տաքսու վարորդները, որոնց հայտնածով՝ կասկածվողը սլավոնական արտաքին ուներ և ռուսախոս էր։ Ծավալուն ու բազմաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է նրա ինքնությունը․ Ալեքսանդր Բուզմառև՝ օտարերկրյա քաղաքացի է, 23 տարեկան։ Հանցագործությունը կատարելու մեջ կասկածվող անձին հայտնաբերելու և քննությանը ներկայացնելու ուղղությամբ միջոցառումները հետևողականորեն շարունակվում են:

23-летний иностранец объявлен в розыск по подозрению в убийстве мужчины в центре Еревана: полиция сообщила подробности (видео)
23-летний иностранец Александр Бузмарев объявлен в розыск по подозрению в убийстве мужчины на улице Абовяна в центре Еревана. Об этом сообщает пресс-служба Полиции Армении.
Убийство было совершено 2 июня. Неизвестный мужчина на улице Абовяна выстрелил из пистолета в голову Ованнесу Варданяну у автомобиля марки «Тойота» с иностранными номерами, припаркованного на улице Абовяна. 50-летний житель Гавара скончался.
На место происшествия прибыли оперативно-следственная группа, эксперты, судмедэксперты. При осмотре места происшествия была обнаружена стреляная гильза. По данному факту в территориальном следственном отделе было возбуждено уголовное дело.
В сообщении говорится, что за два оперативники провели масштабную работу по установлению всех деталей преступления. Им удалось за короткий срок выяснить, когда и откуда прибыл на улицу Абовяна предполагаемый убийца, как и куда направился после инцидента. Вскоре стало известно, что он вышел на улицу Абовяна через ул. Кохбаци.
На улице Абовяна он и поджидал свою жертву. Выстрелив в него, он скрылся в сторону Северного проспекта, оттуда на такси добрался до улицы Алабяна. Там он избавился от орудия преступления и спортивной одежды, которая была на нем в момент преступления. Полицейские нашли пистолет Макарова с заряженным магазином и спортивную одежду в одном из мусорных баков на улице Алабяна. Также установлено, что с улицы Алабяна мужчина на другом такси поехал в Талин Арагацотнского марза, где в одном из магазинов купил одежду.
В кратчайшие сроки нашли также водителей такси, перевозивших предполагаемого преступника. Таксисты сообщили, что подозреваемый был славянской внешности и говорил по-русски. Оперативники установили его личность: им оказался 23-летний Александр Бузмарев. Сейчас предпринимаются меры по его нахождению и передаче следствию.