Հունիսի 3-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն փորձել է տրակտորով հողային աշխատանքներ իրականացնել ՀՀ տարածքում, հայկական ստորաբաժանումների նախազգուշական կրակոցներից հետո աշխատանքները դադարեցվել են․ ՊՆ
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել հայ-ադրբեջանական սահմանին ադրբեջանական կողմի գործողությունների, կատարած աշխատանքների առնչությամբ։
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև․
«Հունիսի 4-ին «Ազատություն» ռադիոկայանով հեռարձակված՝ ««Ինչ ուզում՝ անում են». ադրբեջանցիները ճանապարհներ ու խրամատներ են կառուցում հայկական տարածքներում» վերնագրով տեսանյութի կապակցությամբ հայտնում ենք հետևյալը.
Վերջին շրջանում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մի քանի անգամ նախաձեռնվել են հայ-ադրբեջանական սահմանագծի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող սահմանային հատվածներում ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնելու փորձեր, որոնք, սակայն, ժամանակին կանխվել են հայկական ստորաբաժանումների համապատասխան գործողություններով։
Մասնավորապես՝ ս.թ. հունիսի 3-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են տրակտորով որոշակի հողային աշխատանքներ իրականացնել սահմանային հատվածի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Հայկական ստորաբաժանումների նախազգուշական կրակոցներից հետո աշխատանքները դադարեցվել են։ Ադրբեջանական կողմին հստակ պահանջ է ներկայացվել նմանատիպ փորձերի կրկնությունը բացառելու վերաբերյալ։
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն շարունակում է ինժեներական և ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնել այն տարածքներում, որտեղ գտնվում են իրենց մարտական հենակետերը՝ առանց հատելու Հայաստանի Հանրապետության սահմանը։ Քանի որ այդ տարածքները և ադրբեջանցի զինվորականների կողմից այնտեղ իրականացվող շարժը տեսանելի է Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա, ինչպես նաև Կութ գյուղերից, դա հարուցում է տեղի ազգաբնակչության մտահոգությունը, ինչը և արտացոլված է ՄԻՊ զեկույցում»։

Азербайджанцы проводят инженерные работы на территориях своих боевых опорных пунктов, не пересекая границу Армении – Минобороны
ВС Азербайджана продолжают проводить инженерные и фортификационные работы на тех территориях, где расположены их боевые опорные пункты, не пересекая границу Республики Армения. Об этом говорится в заявлении Министерства обороны Армении, распространенном в связи с видеоматериалом под названием «Они делают все, что хотят»: азербайджанцы строят дороги и траншеи на армянских территориях», обнародованном 4 июня радиостанцией «Свобода».
«В последнее время ВС Азербайджана неоднократно пытались инициировать укрепительные работы на территории Республики Армения на пограничной линии армяно-азербайджанской границы, которые, однако, были своевременно пресечены соответствующими действиями армянских подразделений.
В частности, 3 июня текущего года ВС Азербайджана пытались с применением трактора провести земляные работы в принадлежащей Республики Армения приграничной зоне. Однако после предупредительных выстрелов армянских подразделений работы были приостановлены, а азербайджанской стороне было предъявлено четкое требование относительно исключения повторения подобных попыток.
Тем не менее ВС Азербайджана продолжают проводить инженерные и фортификационные работы на тех территориях, где расположены их боевые опорные пункты, не пересекая границу Республики Армения. Поскольку эти территории и передвижение на них азербайджанских военных наблюдается из села Верин Шоржа, а также из села Кут Гегаркуникского марза, это вызывает обеспокоенность местного населения, что отражено и в отчете омбудсмена».