Ինչ փոփոխություն է սպասվում Հայաստանի սահմանին. հայտնի է՝ ինչ նպատակով է Փաշինյանը Մոսկվա մեկնում․ «Ժողովուրդ»
««Ժողովուրդ» օրաթերթին մանրամասներ են հայտնի դարձել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա այցից Մոսկվա, որտեղ նա հանդիպելու Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Մեր տեղեկություններով՝ ի թիվս այլ հարցերի՝ երկու երկրների ղեկավարները քննարկելու են Հայաստանի սահմանին ռուս խաղաղապահներ տեղակայելու տարբերակները։
Նկատենք՝ Փաշինյանն այս տարբերակի մասին խոսել էր դեռ մայիսին։ Մասնավորապես, նա մայիսի 29-ին ՔՊ գրասենյակում նշեց, թե ովքեր կարող են տեղակայվել հայ-ադրբեջանական սահմանի Սոթք-Խոզնավար հատվածում երկու երկրների զորքերի դուրսբերման դեպքում:
«Եթե Ռուսաստանը համաձայն է այս գաղափարի հետ, ապա դա կարող են լինել ռուս սահմանապահներ կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիտորդական խմբեր, կամ էլ թե՛ սահմանապահներ, թե՛ դիտորդներ»,–ասաց նա: Միաժամանակ նա հավելեց, որ սահմանին ներկա այդ ուժերը պետք է երաշխիքներ տան երկու կողմից զորքերը դուրս բերելու մասին:
Եվ, ահա, Փաշինյանը իրագործում է իր այս ծրագիրը այժմ՝ վերարտադրվելուց հետո:
Եվ, մեր տեղեկություններով, այսօր ոչ միայն այդ տարբերակն է քննարկվելու, այլև չի բացառվում՝ ստորագրվի փաստաթուղթ՝ այդ դրույթներին համապատասխան։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը երեք ուղղություններով ՀՀ սահման է ներխուժել մայիսի 12-ից և մինչ օրս գտնվում է ՀՀ տարածքում: Իսկ թե որտեղ են տղակայվելու ռուսական ուժերը, ինչպես է գծվելու սահմանը, դեռ անհայտ է»,-գրում է թերթը։

Как будет очерчена граница Армении: известно, с какой целью Пашинян летит в Москву – «Жоховурд»
По информации издания, в числе других вопросов руководители двух стран обсудят варианты размещения российских миротворцев на границе с Арменией.
Об этом варианте Пашинян говорил еще в мае. В частности, 29 мая в офисе «Гражданского договора» он отметил, кто может быть размещен на участке Сотк-Хознавар армяно-азербайджанской границы в случае отвода войск двух стран.
«Если Россия согласна с этой идеей, то это могут быть российские пограничники или наблюдательские группы сопредседательства МГ ОБСЕ, или пограничники, и наблюдатели», – сказал он. В то же время, он добавил, что находящиеся на границе силы должны будут гарантировать вывод войск с обеих сторон.
«И вот, Пашинян после своего воспроизводства реализует эту программу.
И, по нашей информации, сегодня будет обсуждаться не только этот вариант, но и не исключено, что будет подписан документ, в соответствии с этими положениями.
Напомним, с 12 мая азербайджанская сторона вторглась на границу Армении по трем направлениям и военнослужащие этой страны все еще находится на территории РА. Пока неизвестно, где будут дислоцироваться российские войска, и как будет очерчена граница», – пишет газета.