«Հայաստան» դաշինքը կվերցնի պատգամավորական մանդատները՝ ստանձնելով նաև ԱԺ-ում պայքարը շարունակելու պատասխանատվությունը․ հայտարարություն
«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ դաշինքը որոշել է վերցնել պատգամավորական մանդատները՝ ստանձնելով նաև խորհրդարանում պայքարը շարունակելու պատասխանատվությունը: Հայտարարությունում ասվում է․
«Հայրենակիցնե՛ր
Սահմանադրական դատարանը, հուլիսի 17-ի իր որոշմամբ, Հայաստանում անցկացված արտահերթ ընտրությունների արդյունքն անվավեր չճանաչեց։ Անտեսելով վարչական ռեսուրսի օգտագործման, Սահմանադրության և օրենքների խախտման ու կեղծիքների բազմաթիվ փաստերը, տեղի տալով իշխող քաղաքական խմբակի ճնշումներին՝ Բարձրագույն դատարանը հրաժարվեց Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված առաքելությունից։
Արդյունքում՝ երկրում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու հնարավորությունը ոչ միայն չօգտագործվեց, այլև ճգնաժամն ավելի խորացավ՝ վտանգելով Հայաստանի պետականության գոյությունն ու երկրի տարածքային ամբողջականությունը։
Այս պայմաններում «Հայաստան» դաշինքը, կարևորելով դեռևս 2020 նոյեմբերին սկսված ժողովրդական շարժման և ընտրություններին իրեն ձայն տված առնվազն 270 հազար քաղաքացիների ակնկալիքներն ու պահանջը, որոշում է կայացրել վերցնել պատգամավորական մանդատները՝ ստանձնելով նաև խորհրդարանում պայքարը շարունակելու պատասխանատվությունը:
Մենք ամբողջությամբ գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը մեր ընտրողների, Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայության առջև՝ այս կործանարար ընթացքը կասեցնելու, ազգային նպատակներին ծառայող նոր որակի իշխանություն ձևավորելու, հայության ամբողջական ներուժը համախմբելու, մեր երկիրը ամրապնդելու և զարգացման ուղի դուրս բերելու հարցում։

Блок «Армения» принял решение взять депутатские мандаты – заявление
Решением от 17 июля Конституционный суд не признал недействительными результаты проведенных в Армении внеочередных выборов. Игнорируя многочисленные факты использования административного ресурса, нарушения Конституции, законов и фальсификаций, поддавшись давлению правящей политической группировки, Верховный суд отказался от выполнения миссии, возложенной на него Конституцией.
В результате возможность преодоления внутриполитического кризиса в стране не только не была использована, но он еще более углубился, поставив под угрозу существование самой государственности Армении и ее территориальной целостности.
При таких обстоятельствах блок «Армения», придавая важность ожиданиям и требованию начавшегося еще в ноябре 2020 года народного движения и как минимум 270 тысяч проголосовавших за него граждан, принял решение взять депутатские мандаты и продолжить борьбу в парламенте.
Члены блока «Армения» полностью осознают свою ответственность перед избирателями, Арменией, перед армянством диаспоры и Арцаха, и приложат все усилия, чтобы остановить этот деструктивный процесс, сформировать новое качественное правительство, служащее национальным целям, объединить весь потенциал армян и направить его на укрепление собственной страны, а также проложить пути к развитию.