Ինքնասպան եղած անասնաբույժի տանը պատվաստանյութեր են գտել. անասունները պատվաստված չեն եղել
Պարզվում է` Շիրակի մարզի Իսահակյան համայնքում կենդանիները պատվաստված չեն եղել։ Դեռ հուլիսի սկզբին այս գյուղում էին արձանագրվել սիբիրյան խոցի դեպքերը։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հաստատեց ՍԱՏՄ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Հարությունյանը։
Հուլիսի 1-ին հայտնի դարձավ, որ Իսահակյան համայնքում սիբիրյան խոց է հայտնաբերվել` 7 անձ հոսպիտալացվել էր, 6 խոշոր և նույնքան էլ մանր եղջերավոր կենդանիներ էին անկել։ Հաջորդ օրը հայտնի դարձավ, որ Իսահակյան գյուղում տան բակում գտնվող անասնագոմում կախվել է տեղի անասնաբույժը։
«Մեզ զանգահարել և ասել են, որ սիբիրյան խոց է տարածվել Իսահակյան գյուղում։ Գյուղ հասնելուց հետո մեր մասնագետները պարզել են, որ անասնաբույժը չի պատվաստել կենդանիներին` պատվաստանյութերը հայտնաբերվել են անասնաբույժի տանը։ Սակայն տղամարդն արդեն իսկ ինքնասպանություն է գործած եղել»,-ասաց Հարությունյանը։
Նրա խոսքով` պատվաստանյութի հայտնաբերելու պահից սկսած`ամբողջ գլխաքանակը պատվաստվել է։ Հարությունյանը տեղեկացրեց`անհրաժեշտ պահին բոլոր անասնաբույժներին տալիս են պատվաստանյութ, և նրանք պարտավոր են համայնքի բոլոր անասուններին պատվաստել, ինչն էլ արվել է բոլոր համայնքներում։ Իսահակյան համայնքի անասնաբույժին նույնպես տվել են պատվաստանյութ, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով նա չի պատվաստել կենդանիներին։
«Ենթադրում եմ, որ նա այդ պատվաստանյութից որևէ օգուտ չունի։ Քանի որ անասունները սարեր տանելու ժամանակն էր, գուցե և չի հասցրել, բայց գյուղացիներին խնդրել է, որ ստորագրեն` իբրև թե ինքը պատվաստել է։ Անասնաբույժն ասել է գյուղացիներին, որ հետո կանի պատվաստումը»,-ասաց Հարությունյանը։
Նա հավելեց նաև, որ իրենց մասնագետների` Իսահակյան այցից հետո բոլոր գյուղացիների տնից հավաքել են մորթված կենդանիների մսեղիքը և այրել։
Իսահակյանում սիբիրյան խոցով վարակվելու նոր դեպքեր չեն գրանցվել, բացի եղած 7-ից։
Միաժամանակ, ոստիկանությունից Sputnik Արմենիային տեղեկացրին, որ վերոհիշյալ դեպքով նյութեր են ստեղծվել, հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն է ընթանում։
Հիշեցնենք, որ առողջապահության նախարարությունից Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել էին, որ Հայաստանում այս տարվա հունիս-հուլիս ամիսներին արձանագրվել է սիբիրյան խոցով վարակվելու 15 դեպք։ Վարակվելու 8 դեպք գրանցվել է Գեղարքունիքի մարզում՝ 3-ը` հունիսին ու 5-ը` հուլիսին։ Եվս 7 դեպք՝ Շիրակում հուլիսին։ 2020 թվականի ընթացքում վարակման դեպքեր չեն եղել։

Сибирская язва в Шираке: почему животные не были своевременно вакцинированы?
Скотина в общине Исаакян Ширакского марза, в которой в начале июля были зафиксированы случаи сибирской язвы, не была вакцинирована. В беседе с корреспондентом «Sputnik Армения» информацию подтвердила руководитель отдела по связям с общественностью Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении Ануш Арутюнян.
1 июля стало известно, что в общине Исаакян установлены случаи заражения сибирской язвой – как у животных, так и людей. В итоге 7 человек были госпитализированы. Также зафиксирован падеж 6 голов крупного и столько же мелкого рогатого скота. На следующий день стало известно, что местный ветеринар повесился в сарае во дворе своего дома.
«Нам позвонили и сказали, что в селе Исаакян выявлена сибирская язва. По прибытии в село наши специалисты выяснили, что ветеринар не прививал животных – вакцины были обнаружены у него дома. Однако к тому моменту мужчина уже совершил самоубийство», – сказал Арутюнян.
По ее словам, с момента обнаружения вакцины все поголовье было вакцинировано. Арутюнян сообщила, что когда нужно, всем ветеринарам дают вакцину, и они обязаны привить всех животных общины, что и было сделано. Ветеринару общины Исаакян также дали вакцину, однако по каким-то причинам он не стал прививать животных.
«Полагаю, что ему не было никакой пользы от этой вакцины. Поскольку пришло время гнать скот в горы, он, возможно, не успел, но попросил односельчан подписать, что прививки сделаны. Ветеринар сказал крестьянам, что сделает ее потом», – сказал Арутюнян.
Она также добавила, что после визита специалистов в Исаакян из всех домов собрали туши убитых животных и сожгли.
Новых случаев заражения сибирской язвой в селе Исаакян, кроме упомянутых семи, не обнаружено.
В полиции сообщили «Sputnik Армения», что по данному факту собраны материалы, возбуждено уголовное дело, ведется следствие.
Напомним, что в ответ на письменный запрос «Sputnik Армения» в Минздраве сообщили, что в Армении в июне-июле текущего года зарегистрировано 15 случаев заражения сибирской язвой. 8 случаев заражения зарегистрированы в Гегаркуникском марзе, 3 – в июне и 5 – в июле. Еще 7 случаев зарегистрировано в Шираке в июле. В течение 2020 года случаев заражения не было.