Անդրանիկ Թևանյան․ ««Հայաստանն իմ օջախն է» ծրագրի շրջանակներում պետությունը դարձավ տնամերձ բոստան, պետական բյուջեն՝ սեփական դրամապանակ, պետական կառավարումն՝ ընտանեկան բիզնես» (տեսանյութ)
Հակառակ օրվա իշխանությունների պնդումներին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում անվտանգային, պետական կառավարման, քաղաքական, սոցիալ–տնտեսական, բարոյահոգեբանական ճգնաժամը չի հաղթահարվել։ Ավելին՝ ճգնաժամը խորացել է ու բերել բացասական հետևանքների։ Դրանցից կառանձնացնեի արտագաղթի տեմպը։ Եթե համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները չլինեին, ապա արտագաղթը կվերածվեր տարհանման։
Ճգնաժամի չհաղթահարման մյուս ապացույցը թշնամի պետության ղեկավարի ախորժակն է, ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը Հայաստանի տարածքում։ Ալիևն ագրեսիվացել է, քանզի Հայաստանը շարունակում է ներկայանալ պարտության դեմքով։
«Արժանապատիվ խաղաղության» բանաձևին «Պարտության» կուսակցության առաջնորդը հակադրեց «Նվաստացման գնով խաղաղություն» հակապետական բանաձևը, որը բերում է և՛ նվաստացում, և՛ պատերազմ։ «Խաղաղության դարաշրջանի» լոզունգների ներքո մենք արդեն իսկ տասնյակ զոհեր ենք տվել։
Ադրբեջանի ժողովրդին բավարարելու ձգտումը տվել է իր արյունոտ պտուղները։ Հիմա մենք կանգնած ենք լինել–չլինելու հարցի առաջ։ «Պարտության» կուսակցության առաջնորդի մեծագույն սխալներից մեկն այն է, որ նա Հայաստանն ու Արցախը մտցրեց միջազգային խոշոր խաղացողների հակադրության տիրույթի մեջ։ Բանակցային գործընթացը տապալելով, սխալ ներքին ու արտաքին քաղաքականություն վարելով՝ դարձավ պատերազմի և պարտության թիվ մեկ պատճառը, պատասխանատուն ու մեղավորը։
Եթե մինչև 44–օրյա պատերազմը Հայաստանը հանդիսանում էր Արցախի անվտանգության երաշխավորը և ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ ապահովում մեր տարածքային ամբողջականությունը, ապա հիմա Արցախի անվտանգության երաշխավորը բացառապես ռուսական խաղաղապահներն են, իսկ Հայաստանի ինքնիշխանությունը հայտնվել է հարցականի տակ։ Մենք գոյատևում ենք ոչ թե մեր բանակի, այլ ռուսական գործոնի շնորհիվ։
Մեր ներքին ճգնաժամն այս պայմաններում չի կարող հաղթահարված համարվել, որքան էլ որ ամեն օր հայտարարվի այդ մասին և որպես ապացույց ներկայացվի ընտրության արդյունքը։
Սիրելի՛ ժողովուրդ
Քեզ խաբել են, խաբում են, շարունակելու են խաբել, քանի դեռ հաշիվ չես պահանջում։
Այս իշխանությունները պառակտել են մեր ժողովրդին, թշնամացրել բարեկամներին, հասարակությանը վերածել են ամբոխի և արթնացրել մարդկանց ստորին բնազդները։
Ինչպես որ բոլշևիկները 100 տարի առաջ խոստացան գործարանը տալ բանվորներին, հողը՝ գյուղացուն, երկրին էլ բերել խաղաղություն, բայց բերեցին սով, քաղաքացիական պատերազմ, մահեր, այնպես էլ մեր տնաբույծ նեոբոլշևիկները խոստացան թռիչքաձև տնտեսական աճ, խաղաղություն, բայց թռիչքաձև աճն ապահովեցին բացառապես իրենց գրպաններում, իսկ Հայաստանի ու Արցախի գլխին բերեցին պատերազմ, ողբերգություն, պարտություն։
«Պարտության» կուսակցության քարոզչության մեխն այն է, որ հպարտ որակված քաղաքացու հակառակորդը, ոչ թե արտաքին թշնամին է, այլ իր տան հարևանը, բարեկամը, այն համաքաղաքացին, որն իր դասակարգից չէ։
Ո՞րն է մեր քաղաքական հակառակորդների գլխավոր ասելիքը։ Ասում են՝ վատ է, որ Արցախը կորցրեցինք, բայց հիմա վերջապես կարող ենք թուրքերի ու ադրբեջանցիների հետ լեզու գտնել, ուզածները տալ, նույնիսկ Հայաստանի որոշ տարածքները հանձնելու գնով սահմանները բացել ու լավ ապրել։ Արցախի կորուստը նրանք ներկայացնում են որպես իրենցից չկախված ողբերգություն, բայց և միաժամանակ դրական հնարավորություն՝ Հայաստանի համար «նոր Ապագայի» հնարավորություն։ Սա շատ վտանգավոր թեզ է: Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Արարատի մարզի տարածքների հանդեպ ադրբեջանցիների նկրտումները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ մենք կանգնած են նոր, ավելի վտանգավոր հեռանկարի առաջ, բայց մեր ժողովրդին թմրեցնում են «ապագա կա ապագա» օրուելյան ոճի կարգախոսով:
Եթե 100 տարի առաջ բոլշևիկներն ասում էին վերածենք իմպերիալիստական պատերազմը քաղաքացիականի, արտաքին թշնամուն փոխարինենք ներքինով ու ապահովենք պրոլետարիատի դիկտատուրա, ապա նրանց այսօրվա քաղաքական հոգեզավակները կոչ են անում «հպարտներին» ազգային պայքարը վերածել քաղաքացիականի, դասակարգայինի, հակաղարաբաղցիականի, հիմա արդեն նաև՝ հակասյունիքյանի ու հաստատել «իրավունքի դիկտատուրա»։ Նպատակը նույնն է՝ ունենալ իշխանություն և սեփականության վերաբաշխում իրականացնել՝ «էքսպոպրիատորների էքսպոպրիացիա» թեմայով։
Ես ուզում եմ հարցնել մեր ժողովուրդին․ այս երեք տարվա ընթացում թալանի դեմ, այսպես կոչված, պայքարից դուք ի՞նչ եք ստացել: Ոչի՛նչ: Իսկ ահա իրենք ստացել են ու արագ հարստացել՝ հպարտ քաղաքացուն կերակրելով միայն տեսարաններով։ Հակաօլիգարխիկ պայքարի կոչերի ներքո վերակենդանացնում են հին օլիգարխներին ու ստեղծում նորերին՝ «ասֆալտի օլիգարխներին»: Թալանի դեմ պայքարի կոչեր հնչեցնողներն իրենք են զբաղված թալանով։
2018–ին ու դրանից առաջ մարդիկ դուրս էին գալիս փողոցային պայքարի՝ իրենց կյանքը փոխելու նպատակով։ Նրանց պոռթկումն արդարացի էր, ցանկությունները՝ հասկանալի ու մարդկային։
«Պարտության» կուսակցությունը գողացավ քաղաքացու զգացմունքները և խորացրեց կամ ձևափոխեց բոլոր այն արատները, որոնց վերացման համար էին փողոցները փակվում։ Հասարակությունը վերածվեց «ժողջանի», ապա՝ ամբոխի։ «Հայաստանն իմ օջախն է» ծրագրի շրջանակներում պետությունը դարձավ տնամերձ բոստան, պետական բյուջեն՝ սեփական դրամապանակ, պետական կառավարումն՝ ընտանեկան բիզնես։
«Սիրում եմ բոլորիդ, խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ և հպարտանում եմ բոլորովդ» գերպոպուլիստական նախադասության ներքո մարդկանց ուղարկվեց մահվան բերան։ Մարդիկ մեռան, որովհետև կորոնավարակի դեմ պայքարը ստորադասվեց դատարանը զավթելու ծրագրին։ Մարդիկ պատերազմի ժամանակ հազարներով զոհվեցին, իսկ զոհվելու պատրաստակամություն հայտնած առաջնորդը ոչ թե հեռացավ պաշտոնից, այլ ինքնահռչակվեց որպես փրկիչ ու մտավ խաղաղության աղավնու դերի մեջ։ Հենց սա էլ ոգևորել է Ալիևին ու բացել նրա ախորժակը։
Հայաստանում ճգնաժամը չի հաղթահարվել, քանզի դրա պատճառը վերարտադրվել է։ Այդ հարցում մեղքի իր բաժինն ունի նաև ընդդիմությունը, քանզի դեռ չի հեռացրել պարտության խորհրդանիշին։ Ընդդիմության հասցեին հնչող քննադատություններն այս առումով հիմնականում արդարացի են։ Ինքս էլ բազմաթիվ կետերով նշել եմ սխալների մասին, բայց հիմա անելիքներից եմ ուզում խոսել։
Ներկա պայքարը պետության ու հակապետության միջև է։ Սա նաև մտածողության, տեսակների, սկզբունքների պայքար է։ Քաղաքական կյանքը որպես ներկա ու նախկին իշխանությունների պայքար ներկայացնելը ձեռնտու է օրվա իշխանությանը և ոչ մի կապ չունի հանրային շահի հետ։ Դա կեղծ օրակարգ է։ Հատկապես երբ դժվար է ասել, թե ով է նորը, ով՝ հինը, և ով՝ հնագույնը։
Մենք գաղափարակից ու թիմակից ենք համարում այն հարյուր հազարավոր քաղաքացիներին, որոնք իրենց քվեարկությամբ կանգնեցին պետության կողքին։ Միևնույն ժամանակ թշնամի չենք համարում «Պարտության» կուսակցությանը ձայն տվածներին։ Չենք ընդունում նրանց որոշումը, բայց թշնամի չենք համարում։ «Պարտության» կուսակցության օգտին քվեարկած մարդկանց իրական մոտիվացիաները պետք է հասկանալ, գնահատել ու երկխոսել հետները։ Չպետք է թերագնահատել սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամի ազդեցությունը, դասակարգային հակադրության սրության աստիճանն ու մարդկանց որոշակի շերտի մոտ նախկին իշխանությունների հանդեպ առկա մետաֆիզիկական հակակրանքը։ Մենք պետք է բոլորի հետ ուղիղ, անկեղծ ու բաց զրուցենք, բացատրենք նրանց, լուծումներ գտնենք ու փոխենք։ Սա մե՛ր Հայաստանն է, ու մենք այլ ժողովուրդ չունենք։ Մենք չենք կարող մեր ժողովրդին բաժանել սևերի ու սպիտակների:
Քաղաքական գործընթացների տրամաբական ավարտը պետք է լինի «Պարտության» կուսակցության հեռացումը և Հայաստանի ազատագրումը պարտության խորհրդանիշից, որին հասնելու համար քաղաքական կյանքը ոչ միայն ու ոչ այնքան խորհրդարանում է եռալու, որքան այս շենքից դուրս։ Մեզ նոր գաղափարներ, մեր երկրի արդիականացման նոր մոդելներ, կառավարող ու տնտեսական նոր էլիտայի ձևավորում է պետք՝ հիմնված ազգային ու համամարդկային արժեքների վրա։
Կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին ակտիվորեն մասնակցել քաղաքական կյանքին։ Եթե դուք չեք զբաղվում քաղաքականությամբ, ապա քաղաքականությունն է զբաղվում ձեզանով ու զբաղվում է այնպես, որ տալիս ենք հազարավոր զոհեր, կորցնում տարածքներ ու անպաշտպան կանգնում մինչև ատամները զինված թշնամու առաջ։
Մեզ ներքին կյանքում պետք չեն մեծ ցնցումներ, էժանագին պոպուլիզմ ու անորակ կառավարում: Մեզ պետք է անվտանգ, հզոր և զարգացող Հայաստան ու Արցախ: Իսկ դրան հասնելու գործում պետք է մասնակցի յուրաքանչյուր քաղաքացի: Առանց իր գիտակից մասնակցության, իր անունից մեր երկիրն ամբոխավարները կտանեն կործանման:

Андраник Теванян: «В рамках программы «Армения – мой очаг» государство стало приусадебным участком, государственный бюджет – собственным кошельком, государственное управление – семейным бизнесом» (видео)
Вопреки заверениям действующей власти, имеющийся в стране кризис безопасности и государственного управления, политический, социально-экономический, морально-психологический кризис результатами внеочередных парламентских выборов так и не был преодолен. Более того, кризис еще более углубился и привел к негативным последствиям. Особо следует выделить темпы эмиграции. Не будь обусловленных пандемией ограничений, эмиграция переросла бы в эвакуацию.
Свидетельством того, что кризис не преодолен, является также аппетит руководителя враждебного нам государства, присутствие азербайджанских войск на территории Армении. Алиев стал агрессивнее, так как Армения продолжает представать от лица поражения.
Формуле «Достойного мира» лидер партии «Поражения» противопоставил антигосударственную формулу «Мир ценой унижения», которая приводит и к унижению, и к войне. Под лозунгами «Эпохи мира» мы уже понесли десятки жертв.
Стремление удовлетворить народ Азербайджана принесло свои кровавые плоды. Сейчас мы стоим перед вопросом «быть или не быть?» Одной из величайших ошибок лидера партии «Поражения» является то, что он ввел Армению и Арцах в сферу противостояния крупных мировых игроков. Провалив переговорный процесс, ведя ошибочную внутреннюю и внешнюю политику, он стал главной причиной, ответственным и виновником войны и поражения.
Если до 44-дневной войны Армения являлась гарантом безопасности Арцаха и обеспечивала на пару со стратегическим партнером Россией нашу территориальную целостность, то сейчас гарантом безопасности Арцаха является исключительно российский миротворческий контингент, а суверенитет Армении оказался под вопросом. Мы существуем благодаря не нашей армии, а российскому фактору.
Наш внутренний кризис в этих условиях не может считаться преодоленным, сколько бы ни заявлялось об этом в ежедневном режиме и как бы ни пытались преподнести в качестве доказательства результаты выборов.
Дорогой народ,
Тебя обманули, обманывают и продолжат обманывать, пока ты не будешь требовать отчета.
Эти власти раскололи наш народ, рассорили друзей, превратили общество в толпу и пробудили низшие инстинкты людей.
Точно так же, как большевики 100 лет назад пообещали отдать заводы рабочим, землю – крестьянам, а стране принести мир, но принесли голод, гражданскую войну и смерти, так и наши доморощенные необольшевики пообещали экономический взлет и мир, но обеспечили этот взлет исключительно в своих карманах, а Армении и Арцаху принесли войну, трагедию и поражение.
Гвоздь пропаганды партии «Поражения» – то, что противником провозглашенного гордым гражданина является не внешний враг, а сосед, родственник, не относящийся к его классу согражданин.
Каков главный посыл наших политических противников? Говорят, мол, плохо, что потеряли Арцах, но сейчас, наконец-то, можем найти общий язык с турками и азербайджанцами, отдать им желаемое, даже открыть границы ценой сдачи некоторых территорий Армении, и зажить. Потерю Арцаха они преподносят как не зависевшую от них трагедию, но при этом позитивный шанс для «нового Будущего» Армении. Это очень опасный тезис. Притязания азербайджанцев на территории Сюникского, Гегаркуникского, Тавушского, Араратского марзов в очередной раз доказывают, что мы стоим перед новой, более угрожающей перспективой, но наш народ дурманят лозунгом в оруэлловском стиле «Будущее есть будущее».
Если 100 лет назад большевики заявляли о превращении империалистической войны в гражданскую, замене внешнего врага внутренним и установлении диктатуры пролетариата, то их сегодняшние политические духовные сыны призывают «гордых» превратить национальную борьбу в гражданскую, классовую, антикарабахскую, а сейчас – уже антисюникскую, и установить «диктатуру права». Цель всё та же – обладать властью и осуществить передел собственности на тему «экспроприации экспроприаторов».
Я хочу спросить наш народ: чего вы добились за эти 3 года в ходе так называемой борьбы с разграблением? Ничего! А вот они добились, и быстро разбогатели, потчуя гордого гражданина лишь зрелищами. Под лозунгами об антиолигархической борьбе они реанимируют старых олигархов и создают новых – «асфальтных олигархов». Озвучивающие призывы о борьбе с разграблением сами заняты разграблением.
В 2018-ом и до этого люди выходил на уличную борьбу с целью изменить свою жизнь. Их порыв был справедливым, а желания – понятными и человеческими.
Партия «Поражения» украла чувства граждан и углубила или видоизменила все те пороки, ради устранения которых перекрывались улицы. Общество превратилось в «народ джан», а затем – в толпу. В рамках программы «Армения – мой очаг» государство стало приусадебным участком, государственный бюджет – собственным кошельком, государственное управление – семейным бизнесом.
Под аккомпанемент суперпопулистского предложения «Люблю вас всех, преклоняюсь перед вами всеми и горжусь вами всеми» людей отправили на смерть. Люди умерли, так как программа по захвату суда была поставлена превыше борьбы с коронавирусом. В ходе войны люди тысячами погибли, а выразивший готовность погибнуть самому лидер не то чтобы не ушел с поста, но даже провозгласил себя спасителем и вжился в роль голубя мира. Именно это и воодушевило Алиева, распалило ему аппетит.
Кризис в Армении не преодолен, так как его причина воспроизвелась. В этом вопросе свою долю вины имеет также оппозиция, так как еще не отстранила символа поражения. Звучащая в адрес оппозиции в этом плане критика в основном оправданна. Я сам перечислял эти ошибки по многим пунктам, но сейчас хочу поговорить о предстоящих задачах.
Нынешняя борьба идет между государством и антигосударством. Это также борьба мышления, человеческих видов, принципов. Преподнесение политической борьбы в качестве борьбы нынешней и прежней властей выгодно исключительно действующей власти и не имеет ничего общего с общественными интересами. Это ложная повестка. В особенности когда трудно сказать, кто – новый, кто – старый, а кто – наистарейший.
Мы считает своими единомышленниками и соратниками те сотни тысяч граждан, которые своим голосованием встали рядом с государством. При этом мы не считаем врагами проголосовавших за партию «Поражения». Не принимаем их решения, но не считаем врагами. Реальные мотивации проголосовавших за партию «Поражения» нужно понять и оценить, с ними нужно вести диалог. Не нужно недооценивать влияние кризиса легитимности собственности, степень остроты классового противостояния и присутствующую у определенной прослойки людей метафизическую неприязнь в отношении прежних властей. Мы должны вести со всеми прямой, искренний и открытый диалог, дать объяснения, найти решения и поменять. Это наша Армения, и другого народа у нас нет! Мы не можем делить наш народ на черных и белых.
Логическим завершением политических процессов должно быть отстранение партии «Поражения» и освобождение Армении от символа поражения, для достижения которого политическая жизнь будет кипеть не только и не столько в парламенте, сколько за стенами этого здания. Нам нужны новые идеи, новые модели модернизации нашей страны, формирование новой правящей и экономической элиты, и всё это должно основываться на национальных и общечеловеческих ценностях.
Призываю наших граждан активно участвовать в политической жизни страны. Если вы не занимаетесь политикой, то политика занимается вами, причем так, что мы даем тысячи жертв, теряем территории и остаемся беззащитными перед вооруженным до зубов врагом.
Во внутренней жизни нам не нужны большие потрясения, дешевый популизм и некачественное управление. Нам нужны безопасные, сильные и развивающиеся Армения и Арцах. В деле же достижения этого должен принять участие каждый гражданин. Без его сознательного участия охлократы поведут нашу страну к краху, причем от имени самого гражданина.